Umělecká skupina OLDstars, sdružující studenty a absolventy vysokých uměleckých škol připravuje ve spolupráci s festivalem proti totalitě Mene Tekel ve svém novém sklepním uměleckém prostoru H2O na pražském Žižkově inscenaci hry Petera Weisse PŘELÍČENÍ. Svou originální autorskou úpravou hodlá vyvolat diskuzi nad otázkami běžného lidského fungování v rámci určité komunity, systému a řádu. Může rasová či nacionální odlišnost rozvířit vody pomyslného evropského pacifismu?
Fenomén dokumentárního dramatu, jako specifického uměleckého mementa, takřka po šedesáti letech opět zaujímá významné postavení v současné umělecké tvorbě napříč celou Evropou. Po mnohých projektech na téma terorismu, bezdomovectví a prostituce, které otřásly řadou divadelních sálů se umělecká skupina OLDstars vrací k jednomu z prvních dokumentárních textů Přelíčení, které se zabývá justičním procesem rekonstruujícím genocidu v Osvětimi.
„Dokudrama bylo v českých zemích uvedeno pouze jednou a to v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v roce 1966, tedy rok po napsání hry. Naše úprava z roku 2013 chce především poukázat na současné fungování světa, který každodenně balancuje mezi rozpoutáním války a chlácholivými mediálními informacemi o celosvětové nebo minimálně evropské diplomatické shodě. Chce být především nekorektním apelem“, říká dramaturgyně projektu Marcela Magdová.
Zkoušení zahájil celý inscenační tým společnou cestou po stopách transportů Praha – Bubny, Terezín, Osvětim. „Mám hodně rád divadelní práci Petera Brooka, jeho experimenty, jeho zkoumání. Výsledný tvar mě ovšem nezajímá tolik jako cesta k němu. A po vzoru jeho společnosti, která putovala do Indie za poznáním témat, skutečností a okolností k Mahabharáthě, jsme i my museli nutně vyjet do Osvětimi“, dodává režisér Petr Smyczek.
Tímto projektem umělecká skupina OLDstars odstartuje svoji činnost ve sklepním uměleckém prostoru H2O za finanční podpory Nadace Život umělce a Nadačního fondu obětem holocaustu. Symbolickou tisícikorunou projekt podpořila i Městská část Praha 3. Záštitu nad projektem převzali předseda Židovské obce Praha a ředitel Památníku Terezín PhDr. Jan Munk, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, Nadační fond obětem holocaustu, Velvyslanectví Státu Izraele, německý velvyslanec v České republice Detlef Lingemann, umělecký ředitel Divadla Ungelt Milan Hein a předseda B'nai B'rith Jan Lerbletier.
Premiéra 24. února v 19:00 a 21:00 v klubovém uměleckém prostoru H2O, Koněvova 61, Praha 3.
Více na www.oldstars.cz nebo www.menetekel.cz.