Share |

Ojedinělá výstava: Japonské art brut v pražském Muzeu Montanelli

foto: pořadatel akce

Muzeum Montanelli společně s abcd Praha & abcd Paris připravilo třetí z plánovaného cyklu výstav art brut. Historicky první výstava japonského art brut v České republice vznikla ve spolupráci s Collection de l ́Art Brut, kterou ve švýcarském Lausanne založil autor a věrozvěst konceptu art brut, umělec a sběratel Jean Dubuffet.
 
Projekt představil kresby, plastiky a výšivky několika současných japonských umělců, kteří na poli světového art brut patří mezi nejvýznamnější. Pojem art brut do Japonska pronikl teprve zcela nedávno a pro veřejnost je zatím ještě málo srozumitelný: tuto oblast si mezi sebou – ovšem bez většího vzájemného porozumění – rozdělil svět umění a svět sociální a zdravotní péče. Za to, že art brut stále přitahuje pozornost, snad může fakt, že nabízí klíč k vnímání světa, jenž zmizel s přijetím univerzálního „umění“. Právě v art brut totiž i nadále nacházíme nezařaditelné výtvory překračující veškeré rámce, výtvory mimo normy, výtvory spjaté s našimi utajenými, často zasutými a pradávnými dějinami.
 
Umělci, kteří se na výstavě představují, na základě osobních rituálů překračují radikálně rámce tradic. Dá se v tomto kontextu ještě vůbec mluvit o „japonském stylu“? Tato výstava má být důkazem jedinečnosti, která se vymyká japonskému vkusu a naznačuje způsob vnímání pramenící z pradávných dob. Vždy, když se umělci podaří objevit nové vidění světa, se totiž rozdíl mezi „uměním“ a art brut stírá.
 
Na výstavě jsou zastoupeni:
Takanori Herai
Yumiko Kawai
Satoshi Morita
Masao
Obata
Chiyuki Sakagami
Shinichi Sawada
Takashi Shuji
Yoshimitsu Tomizuka
 
Výstavu připravili: abcd Paris & abcd Praha ve spolupráci s Collection de l ́Art Bru.
 
Muzeum Montanelli, MuMo, Nerudova 13, Praha 1
1. října 2013 – 19. ledna 2014
úterý – pátek: 14 – 18 h
www.abcd.cz / www.muzeummontanelli.com
info@muzeummontanelli.com
00420 257 531 2


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.