Share |

Na obrazovky České televize přilétnou Ptáčata 2 - romské děti reflektující aktuální společenské dění

foto: pořadatel akce

Osudy skupiny dětí z brněnského „Bronxu“ na Cejlu mohli diváci poprvé sledovat na České televizi v roce 2010. Na sklonku loňského roku se Ptáčata vrátila na televizní obrazovky v repríze, na kterou již v sobotu 4. ledna naváže druhá řada tohoto úspěšného časosběrného dokumentárního cyklu. Ta nabídne divákům pohled nejen na to, jak děti zvládají absolvovat 3. až 5. třídu, ale i na jejich zájmy a boj s nepřízní osudu. Pokračování docu-soap Ptáčata začne Česká televize vysílat na programu ČT2 v sobotu 4. ledna v 18.25. Druhý díl pak mimořádně odvysílá hned den nato v neděli 5. ledna, ale po zbytek série budou Ptáčatům pravidelně patřit sobotní podvečery.
 
Úvodní šestnáctidílná série s podtitulem Nejsme žádná béčka, vzbudila po svém prvním uvedení velký ohlas doma i ve světě: získala například Cenu Gypsy Spirit za počin roku 2010 či nominaci některých dílů a souvisejících děl na prestižní European Civis Media Prize 2011. Druhá série pokračuje v podobném duchu: z jednoho z příběhů vznikl krátký film, který v roce 2013 v konkurenci velkých koprodukčních projektů vyhrál cenu za nejlepší český populárně-vědecký dokument na mezinárodním festivalu Academia Film Olomouc a byl nominován na Japan Prix 2013.
 
Děti jsou nyní o pár let starší a o mnoho (ne vždy příjemných) zkušeností bohatší. Stále jsou však plné nadšení a dětského optimismu. Během natáčení zažily demonstraci dělnické strany, sami protestovali proti hernám na Cejlu, uspořádaly třídní volby, poprvé se vydaly na lyže a do toho zvládají školní povinnosti. Vše zachycuje nejen štáb, ale také děti pomocí kamer. Chtějí totiž světu ukázat, co to znamená být Ptáčetem – malým Romem v současném Brně...   
 
Autorka projektu, scenáristka a režisérka Kamila Zlatušková, říká: „Asi nejsilněji na mě zapůsobilo, když jsme s dětmi natáčeli demonstraci DSSS. Závěrečnou scénu prvního dílu považuji za jeden z nejzásadnějších momentů celé série, snový záběr, ve kterém se Janička, jedna z hlavních postav, točí okolo sloupu a pobrukuje si písničku, zatímco kousek od ní na pódiu DSSS hřímá německý nacionalista...“
 
Nad běžný dokument povyšuje Ptáčata zejména stále se zvyšující potřeba dialogu s lidmi, kteří trpí předsudky a mají pocit, že Romové jsou příčinou všech jejich problémů. I to mu přisuzuje nejen nyní, ale i v budoucnu jasně nezastupitelnou pozici ve veřejnoprávním mediálním prostoru.
 
Více o projektu najdete na webových stránkách www.ptacata.cz a na facebooku
 
Docu-soap Ptáčata je unikátním časosběrným dokumentárním cyklem, který vzniká v koprodukci České televize a Produkce Radim Procházka. Jeho název poeticky, ale výstižně odkazuje k romskému přísloví "Každý pták ať zpívá svoji píseň".Druhá série mapuje život Ptáčat od 3. do 5. třídy. S tím jak se vyostřuje situace ve společnosti, potkávají se s drsnou realitou, včetně rasistických demonstrací nebo naopak vlastního happeningu proti hazardu, reflektují i smrt Václava Havla. Nechybí ale ani veselé situace, například když poprvé vyrazí na lyže a pobaví diváky diskuzí na téma lyžování Romů. Dílů je méně, ale pokrývají širší časový rámec. Tvůrci ji pojali mnohem více jako společenskou sondu. Zároveň se snažili neztratit nadhled a humor, díky kterému Ptáčata v první sérii bodovala u diváků.
 
Ptáčata jsou třídou převážně romských dětí. Vznikla na jedné základní brněnské škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace "třídní společnosti" se stala východiskem šestnáctidílného seriálu o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle.
 
Na začátku druhé třídy se naučily pracovat s malými kamerami. Ve spolupráci se štábem vedeným režisérkou a scénáristkou Kamilou Zlatuškovou seznamují diváky se školou i vztahy ve třídě. Nechávají nahlédnout do rodinného zázemí, zažívají spolu běžné i méně standardní zážitky. Díky tomu netrpí seriál sentimentem, ochranářským komplexem či akademickou formálností: Je živý a plný kladů i záporů života skupiny. Ta se i přes sociální stigma snaží v současné společnosti fungovat. Svérázný pohled dětí citlivě podpořený autorským týmem tak zachycuje okamžiky komplikované i prosté, vážné i humorné, konflikty i chvíle porozumění a vzájemné podpory.
 
Autentičnost a originalita zpracování vzbudila zájem nejen českého televizního publika, ale i české a zahraniční odborné veřejnosti. Kromě zmíněných nominací vysoko hodnotil Ptáčata také renomovaný Chris Terrill, nejznámější tvůrce docu-soap pro BBC a průkopník tohoto žánru, který má kořeny v 90. letech právě v britské televizní produkci.
 
Režisérka Kamila Zlatušková si nejvíce cení zájmu a pozitivních reakcí, které odvysílání první série vyvolalo: „Hodně diváků nám v průběhu posledních let psalo, zda Ptáčata budou pokračovat. Ozvalo se také hodně studentů i pedagogů z vysokých škol, českých i slovenských - od pedagogických oborů po mediální odborníky, sociology a psychology. Další skupinu pak tvořili sociální a terénní pracovníci. Jednoznačně nejvíce mě potěšily pozitivní ohlasy velkého počtu dospívajících dětí, jejichž žebříček hodnot se teprve tvoří. Zjevně v tomto věku funguje i jakýsi druh identifikace a citlivější děti si umí lépe představit samy sebe v kůži Ptáčat."
 
 
Informace o dokumentu Ptáčata:
Ptáčata jsou většinou romské děti z 6. B ZŠ Merhautova v Brně. Před třemi lety o nich Česká televize pod názvem Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka odvysílala první největší český docu-soap, tedy dokumentární seriál, který nyní i díky pořadům jako Čtyři v tom či Navždy svoji začíná objevovat čím dál větší počet diváků.
V dalších dílech děti navštíví např. demonstraci DSSS, pojedou poprvé na lyže, vyzkouší nové unikátní technologie při přípravě do školy, budou reflektovat smrt Václava Havla nebo si na pozadí prezidentské volby zvolí nového předsedu třídy.
Druhá série vznikla v koprodukci ČT (Tvůrčí skupina Martiny Šantavé) a Produkce Radim Procházka. Autorkou série je režisérka a kreativní producentka ČT Kamila Zlatušková. Na první sérii spolupracoval také producent a režisér Ladislav Cmíral.
 
Docu-soap– tzv. dokumentární mýdlová série. Základním znakem je narativní´struktura, rozvíjení základního motivu do značné míry leží v rukou režiséra a dramaturga, náhoda, bezprostřední reakce, pravdivost postav a prostředí jsou však nepostradatelné a zásadní elementy. V zahraničí je tento žánr oblíbený a používaný v mnoha různých podobách.
 
Kamila Zlatušková
Producentka, dramaturgyně, scenáristka a režisérka, externí pedagožka, doktorská studentka a absolventka scenáristiky a dramaturgie na JAMU. Tématem její disertační práce je současný autorský dokumentární film. Kromě žurnalistiky na Masarykově univerzitě studovala také v rámci stipendia v USA obory Film Studies a Broadcasting.
 
Od roku 2012 vede v ČT Brno svoji tvůrčí multižánrovou skupinu, která mimo jiné koprodukovala doma i v zahraničí oceňované sociální drama Zázrak, dokumentární thriller Kauza Cervanová nebo absolventský film Bohdana Bláhovce o dívčí skupině 5Angels s názvem Show!
 
Ukázky z cyklu můžete nalézt zde:
Ukázka z 1. dílu Všichni jsme cikáni https://vimeo.com/81710730  
Ukázka ze 3. dílu Z kopce nahoru https://vimeo.com/81702037
Celé díly můžete vidět zde:
1. díl Všichni jsme cikáni https://vimeo.com/81697216
3. díl Z kopce nahoru https://vimeo.com/8170415


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.