Share |

Na Mayrovce proběhne víkend věnovaný Bohumilu Hrabalovi

foto: pořadatel akce

OSTŘE SLEDOVANÝ HRABAL A PROMÍTÁNÍ FILMU NĚŽNÝ BARBAR
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích 29. a 30. března
Na Mayrovce proběhne víkend věnovaný Bohumilu Hrabalovi / 29. a 30. března

 

Na mnoha místech se v letošním roce připomíná 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala a 90. výročí narození Vladimíra Boudníka. Kladno, kde se oba v padesátých letech seznámili a pracovali jako brigádníci v ocelárnách Poldi, nezůstane pozadu.

 

Na víkend 29. a 30. března připravilo Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně ve spolupráci se sdružením Halda a Středočeskou vědeckou knihovnou v Kladně speciální program, věnovaný Bohumilu Hrabalovi a Vladimíru Boudníkovi, který proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau. Toto výročí bude spojeno s dernisáží výstavy Vladimír Boudník – grafika – návrat do Kladna.

 

sobota 29. 3. od 15do 20:30 hod.
Program začne v sobotu 29. 3. v 15.hod. čtením z Hrabalových knih. Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky různých vydání Hrabalových děl z fondů Středočeské vědecké knihovny. Vedle toho bude v areálu Mayrovky několik instalací připomínajících Hrabalův život a jeho působení v Kladně. Podvečer zpestří hrouHrabalův oblíbený harmonikář z pražské hospody U Tygra „Pepíček“ Čečil, který takézavzpomíná na proslulá hospodská setkání (na jedno z nich dorazil během své státní návštěvy i americký prezident Bill Clinton). Od 19.30 v řetízkové šatně představí Frances Sander a Dima Berzon ukázku malování světlem. Po oba dva dny se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku Postřižinského piva z Nymburského pivovaru (Pepinovu desítku, Něžného Barbara a Postřižinské pivo 11%), který tuto akci sponzoruje.

 

neděle 30. 3. od 15 do 18 hod.
Nedělní program začne dernisáží výstavy Vladimír Boudník – grafika – návrat do Kladna. Následovat bude promítání filmu Něžný barbar spojené s besedou s autory a ochutnávka třináctistupňového nymburského polotmavého piva Něžný barbar.

 

Film Něžný barbar (1989), režijní debut Petra Kolihy, vznikl podle stejnojmenné předlohy Bohumila Hrabala. Film zachycuje grafika Vladimíra Boudníka (Bolek Polívka) a jeho přátelství s Bohumilem Hrabalem (Jiří Menzel) a filosofem Egonem Bondym (Arnošt Goldflam). O filmu pohovoří jeho tvůrci: střihač Jiří Brožek a asistent režie Stanislav Čumbál Rovný.

 

Bohumil Hrabal se do Kladna dostal v roce 1949, kdy se v rámci náboru administrativních pracovníků do průmyslové výroby dobrovolně přihlásil na dva roky jako brigádník. Do Kladna dojížděl autobusem z pražské Libně a při jedné z těchto cest se také seznámil s výtvarníkem Vladimírem Boudníkem. Dělnické prostředí jej inspirovalo k řadě děl. V roce 1950 napsal text Krásná Poldi (původně jako poetické pásmo), později vznikly krátké povídky, z nichž je patrně nejznámější Jarmilka o svačinářce z hutí. Kladno se odrazilo i v Hrabalově knize Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (1965), která byla předlohou pro trezorový film Jiřího Menzela Skřivánci na niti. Původně dvouletá brigáda v Poldovce byla Hrabalovi prodloužena o 18 měsíců. V červenci 1952 však spisovatel utrpěl po uvolnění kola kladky ze sázecího jeřábu těžký úraz hlavy. Po půl roce rekonvalescence se Hrabal na vlastní žádost vrátil do práce. Jeho působení v Kladně skončilo v druhé polovině roku 1954, kdy nastoupil jako pracovník do národního podniku Sběrné suroviny do sběrny v pražské Spálené ulici.

 

Výstava otevřena do 30. 3. 2014
Kurátor výstavy: Mgr. Dominika Havlová

 

Více na http://mayrau.omk.cz/


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.