Share |

Na EuroConnections se představí [Re:jazz] s předkapelou Never Sol

foto: Mario Andreya

Po více než dvou letech se do Prahy vrátí delikátní zasněné nálady německých [RE:JAZZ]. Pionýři v míchání akustické a elektronické podoby žánru si za deset let od svého eponymního debutu vydobyli pozici nejúspěšnější německé jazzové kapely. Po celém světě prodali přes osmdesát tisíc kusů svých desek a přispěli na více než osmdesát žánrových kompilací. V rámci pravidelných koncertů EuroConnection se v žižkovském Paláci Akropolis představí 15. listopadu. Jako předkapela vystoupí domácí Never Sol, projekt Sáry Vondráškové.  Její  skladba Lay Down zazářila mimo jiné v novém českém filmu Ve stínu.

[RE:JAZZ] vznikli na začátku tisíciletí ve Frankfurtu jako projekt klavíristy a producenta Matthiasa Vogta známého také jako DJ Matt. Jejich specialitou se na albech jako Point of View či Nipponized staly originální jazzové coververze či spíše reinterpretace skladeb z nejrůznějších žánrů elektronické taneční hudby od Goldieho a 4 Hero až třeba po Lisu Stansfield. Na jejich nejnovější desce Kaleidoscope, kterou přivezou představit do Prahy, už nicméně převažují původní skladby z pera Matthiase Vogta. Další výraznou změnou je nová zpěvačka Mediha Rustempasic, která svým zvláštně zabarveným soulovým hlasem dodává hudbě [RE:JAZZ] další barevný odstín.

Na první pohled vypadají [RE:JAZZ] jako další jazzová kapela tradičního obsazení, ale s tím co už bylo zdánlivě tisíckrát ke slyšení dokážou pracovat velmi originálně. Stojí rozkročení mezi hudební tradicí a elektronickými inovacemi a na jejich nahrávkách hostovali takoví velikáni současného jazzu jako Erik Truffaz, Nils Petter Molvaer či Lisa Bassenge. O žánrovém rozsahu ale svědčí i to, že spolupracovali třeba s německým novovlnným rockerem Stephanem Remmlerem a nebo zpěvačkou N'Dea Davenport známou z působení ve skupině The Brand New Heavies.

[RE:JAZZ] vystoupí v obsazení:
Mediha Rustempatic - Vocals
Oliver Leicht - Saxophon
Jan Stuermer - Guitar
Matthias Vogt - Piano
Heiko Himmighoffen - Percussion
Andreas Manns - Bass
Volker Schmidt – Drums

„Je to jazz, který není jazzem“ popisuje Matthias Vogt enigmaticky v rozhovorech svoji žánrovou škatulku a se svými [RE:JAZZ] a i na aktuálním album Kaleidoscope pokračuje v prozkoumávání styčných ploch mezi jazzem a elektronickou hudbou. Jedno je jisté, jeho sedmičlenná úderka doveze do Prahy skvělou hudbu, které nechybí energie, skvělé instrumentální výkony i inovativní postupy. To všechno jsou němečtí [RE:JAZZ], kteří 15. listopadu rozhýbají Palác Akropolis na dalším z večírků série EuroConnections.

Předkapelou bude tentokrát dívčí dvojice Never Sol. Hudební projekt Sáry Vondráškové jejíž autorské skladby vznikaly v průběhu posledních tří let na piano. Inspirací jí jsou Cat Power, Bat for Lashes nebo Fiona Apple. 
V domovském Café v Lese začala Sára vystupovat nejdříve pouze s doprovodem klavíru a postupem času Never Sol ožila jako celistvý projekt (začátek 2012). Její nynější koncertní živá podoba se skládá ze zpěvu+kláves a bicích, na které hraje Lenka Dundrová.

15.11. 2012 EuroConnections
[RE:JAZZ] (DE) + NEVER SOL (CZ)
Začátek: 19:30

Více informací a audio ukázky:
http://www.rejazz.de


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.