Share |

Letošní Blues Alive zažijete kromě Šumperka ve Zlíně, v Praze a tradičně ve věznici Mírov

foto: pořadatel akce

Kromě hlavní části v Šumperku od 14. do 16. listopadu se koncerty v rámci osmnáctého ročníku festivalu Blues Alive uskuteční také ve Zlíně, v Praze a jako již tradičně ve věznici Mírov.

Na bohatý bluesový večer se mohou těšit 14. listopadu fanoušci ve Zlíně. V přízemí budovy 32 v bývalém areálu Svitu Zlín zahraje hlavní hvězda závěrečného koncertu v Šumperku, kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington, jeden z největších současných představitelů neworleanské větve blues, rhythm'n'blues a funky. Letos sedmdesátiletý muzikant léta vedl kapelu slavného zpěváka Johnnyho Adamse, v 70. letech založil kapelu The Roadmasters, se kterou koncertuje dodnes. V neworleanských cenách Big Easy letos Washington získal ocenění za celoživotní hudební přínos a tamější primátor dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona.

V rámci evropského turné se den před koncertem v Šumperku zastaví ve Zlíně také americký soulový zpěvák Earl Thomas s šestičlennou doprovodnou kapelou. Vystudoval klasický zpěv a jako skladatel přispěl do zpěvníku takových hvězd, jako byli Solomon Burke, Etta James nebo Screamin´ Jay Hawkins. Jeho největší síla je ale v hlase a pódiovém charismatu. Koncertoval na největších světových festivalech včetně například slavného Montreux Jazz, natočil tucet alb.

Zlínský večer pak doplní vystoupením polská kapela Dr. Blues and Soul Revision a čeští Staří psi.

Ve stejný den, kdy probíhá v Šumperku druhý hlavní večer, tedy 16. listopadu, se bluesovou hudbou zaplní také pražský Jazz Dock. Britská formace Heymoonshaker přiveze do obnovených prostor klubu netradiční spojení – blues kombinované s beatboxem. Londýnská dvojice mladých kluků, ortodoxního bluesového kytaristy a zpěváka Andyho Balcona a mistra beatboxu Davea Crowea se sešla a poprvé si zajamovala v roce 2009 na Novém Zélandě. Od té doby už objíždějí zeměkouli jako velká atrakce hudebních festivalů i klubů, a ve volném čase neváhají zahrát si ani na ulicích.

Tradiční součástí Blues Alive je koncert ve věznici Mírov. Tentokrát se „za mříže“ vydá 17. listopadu trio trenčínského rodáka Jerguše Oravce, které míchá bluesové kořeny s popem, funky, soulem i kapkou jazzu, a to tak lehce, že se mu začalo přezdívat „slovenský John Mayer“. Mezinárodní porotu loňského Blues Aperitivu přesvědčil o tom, že právě on je jedním z kandidátů na postup na Blues Alive, hned po prvních tónech.

Hlavní část 18. ročníku Blues Alive proběhne od 14. do 16. listopadu v Šumperském Domě kultury a dalších prostorách po celém městě. Hlavními hvězdami jsou například již zmíněný Walter Wolfman Washington, all stars projekt The Golden State – Lone Star Revue, harmonikáři Rick Estrin a Paul Lamb, exotická mexická kytaristka a zpěvačka Tere Estrada, Przytula & Kruk z Polska nebo Justin Lavash Duo z Velké Británie a ČR. Součástí programu je také Visegrádský večer, koncert v Klášterním kostele a nově v H-Clubu, tematické odpoledne nazvané Blues není jen kytara, jam sessions ve foyer Domu kultury a v Pivnici Holba i projekce filmu The Last Waltz Martina Scorseseho. Další koncerty probíhají také v Polsku – v Chorzówě, Varšavě a Piekary Ślaskie.

Jednotlivé vstupenky i permanentka jsou již v prodeji na www.bluesalive.cz, kde najdou zájemci přesný program, hudební ukázky i další informace.

- - -
 
Festival pořádá Blues Alive, s.r.o. pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje ing.Jiřího Rozbořila a senátora a starosty města Šumperka Mgr. Zdeňka Brože. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje, města Šumperk, Visegradského fondu, Velvyslanectví USA v Praze, Nadace ČHF a Nadace OSA.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.