Share |

Kampaň Proti ztrátě paměti připomíná komunistický režim

Hlavně jeho zločinnou podstatu. A varuje před jejím zlehčováním.
foto: pořadatel akce

Zločinnou podstatu komunistického režimu a jeho dopad na životy občanů bývalé ČSSR připomene kampaň Proti ztrátě paměti, kterou připravila společnost Člověk v tísni. Cílem je upozornit na to, že se stále silněji prosazuje příliš smířlivý a relativizující pohled na naši komunistickou minulost. Zároveň kampaň vzdává úctu obětem komunistického režimu a těm, kdo mu aktivně vzdorovali. Aktivity Proti ztrátě paměti vyvrcholí 27. června, kdy si připomínáme výročí popravy dr. Milady Horákové. 
 
„Jsme přesvědčeni, že nostalgické vzpomínání na komunistický včerejšek a hledání jeho „pozitiv“ nám nic dobrého nepřinese. Současnost jistě není jednoduchá, demokracie a otevřená ekonomika přinášejí vedle výhod také problémy, s nimiž je třeba se každý den potýkat. To však neznamená, že bychom
se měli „inspirovat“ zločinným režimem. Ten by nám měl naopak sloužit jako trvalé varování,“ říká Karel Strachota, ředitel projektu Příběhy bezpráví, v jehož rámci kampaň probíhá.
 
O aktuálnosti tématu kampaně svědčí mj. letošní výsledky výzkumu agentury STEM, podle kterých si pouhých 46 % občanů České republiky myslí, že předlistopadový režim byl horší než ten současný). Stejně tak výzkum pro společnost Člověk v tísni ukázal výrazný nárůst počtu studentů, kteří hodnotí lépe život v bývalé ČSSR než život v současnosti.
 
Organizátoři kampaně Proti ztrátě paměti se proto snaží zapojit do debaty co nejširší veřejnost. Na www.protiztratepameti.cz mohou lidé podepsat memorandum, které přibližuje smysl kampaně, a případně připojitosobní prohlášení. Je zde zároveň zveřejněnabrožura O komunistických časech, která reaguje na zavádějící teze o minulém režimu (např. o členství v KSČ, o sociální spravedlnosti, o práci pro všechny a levném zboží).
 
V Národním divadle v Praze se 27. června v dopoledních hodinách uskuteční projekce dokumentuZtráta paměti režiséra Milana Maryšky pro 900 studentů. Odpoledne bude na Tylově náměstí na místě tradičních farmářských trhů otevřeno Tržiště paměti, kde budou pamětníci komunistických persekucí sdílet své zkušenosti s návštěvníky. Účast potvrdil např. biskup a bývalý disident Václav Malý, hokejista a bývalý politický vězeň Augustin Bubník, Konfederace politických vězňů, občanské sdružení potomků politických vězňů Dcery 50. let, Moravskoslezský svaz PTP a další. Připojí se také známé osobnosti jako např. Bára Hrzánová, Jaroslav Hutka, Jan Potměšil, Jan Hřebejk nebo Helena Třeštíková. Tržiště paměti bude otevřeno od 12:30 do 18:00 hodin.
 
Ke kampani se připojují jednotlivci i skupiny po celé České republice organizováním různých kulturních akcí, veřejných debat nebo projekcí dokumentárního filmu Ztráta paměti. V Ostravě ve Staré aréně se například 25. června uskuteční představení Čapkův proces – Proč nejsem komunistou, v prostorách bývalého lágru Vojna na Příbramsku bude 27. června sloužena mše za oběti komunistického režimu následovaná přednáškou katolického aktivisty a bývalého politického vězně Ing. Adolfa Rázka o číhošťském faráři Josefu Toufarovi. Aktuální přehled programové nabídky v jednotlivých městech najdete na webu kampaně v záložce Přehled akcí.
 
Do kampaně se zapojí také řada škol, a to zejména projekcemi dokumentu Ztráta paměti, i komerčních subjektů, které připraví např. výstavy ve svých sídlech nebo články do firemních newsletterů. Kampaň získala také širokou mediální podporu.
 
O projektu Příběhy bezpráví 
Projekt Příběhy bezpráví zahrnuje řadu aktivit vztahujících se k tematice moderních československých dějin. Základním i středním školám nabízí dokumentární a hrané filmy a další doprovodné metodické materiály k výuce dějepisu. Od roku 2010 je každým rokem pravidelně pro žáky, studenty a veřejnost organizován Den příběhů bezpráví, letos s podtitulem Proti ztrátě paměti. V rámci projektu se od roku 2005 každoročně během listopadu na stovkách škol v celé republice konají také filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Dále pod hlavičkou projektu probíhají studentské literární soutěže, semináře pro pedagogy, studentské projekty Z místa, kde žijeme, výstavy
pro veřejnost, je udělována Cena Příběhů bezpráví a jsou vydávány publikace o období komunistického Československa.
 
Více informací na www.pribehybezpravi.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.