Share |

Jana Štěpánková, Ryor: Jdeme proti proudu. Milujeme parabeny!

foto archiv JŠ

Jana Štěpánková je šéfka obchodního oddělení české rodinné kosmetické firmy Ryor (a dcera její věhlasné zakladatelky).
Protože jsme měli interní diskusi na téma "hele, to jejich mlíko je super, ale přečet jsem si složení a dost se mi tam nelíbí ty chemikálie," vznikla facebooková diskuse o tom, co ještě je a co už není OK dávat do kosmetiky.
 
Přírodní přípravky nás těší, na druhou stranu, často taky pěkně rychle zplesnivějí, a kdo ví, co se v nich děje a neprojevuje se to zrovna porostem. Na druhou stranu, nechceme používat dryjáky, které škodí. Jak to dělají v rodinné fabrice a proč používají ty látky, když by určitě mohli nést prapor přírodní kosmetiky?
 
 
PROTI PROUDU
Žijeme v době, kdy se až splašeně brojí proti všemu, co není zrovna rozšmelcované semínko, ale vzniklo to v laboratoři. Proč Ryor tento trend nenásleduje?
 
Ryor je rodinná firma, která si buduje své jméno 25 let, a za složením svých výrobků si stojíme. Zaměřuje především na kvalitní kosmetiku za přijatelnou cenu. Všechny receptury si sami vyvíjíme, veškeré výrobky testujeme na sobě. 
Buď budeme trendy a budeme si psát na obaly trendové věty typu „Neobsahuje XY“ anebo budeme skutečně dělat funkční kosmetiku a zákazníkům vysvětlovat, proč používáme tyto látky. My jsme si vybrali tu druhou, složitější cestu. Jdeme tím tak trochu proti proudu. V 99% našich přípravků jsou využité přírodní extrakty a silice, ovšem nehodláme se kvůli marketingu vzdát surovin, které v kosmetice mají svůj smysl. V kosmetice platí, že velmi záleží na využité koncentraci dané suroviny. Za sebe bych dodala, že velmi vzhlížím k Daně Drábové, která se věnuje popularizaci jaderné energie, nebo k Romanu Vaňkovi, který tvrdí, že neexistuje nezdravá potravina, ale pouze její nezdravé množství. 
 
Jak je to tedy se čtením složení výrobků na etiketách?
Zákazníci jsou stále všímavější, naučili se číst etikety potravin a nyní si čtou i etikety kosmetiky. Čtení etiket u kosmetiky je oproti potravinám o dost složitější, než se může zdát. Existují internetové stránky, které varují, co v kosmetice určitě nebrat. Ovšem už neodkazují na konkrétní studie, velmi se plácají v legislativě. Bohužel z takových stánek pak přebírají další stránky, někdy i novináři. A upřímně - šokující informace se mezi lidi dostává lépe než nudná pravda. 
 
 
Kolega si pořídil vaše mléko s koenzymem Q10, říkal, že byl nadšen, jak měl po aplikaci hezké ruce:) Ale pak se zděsil při čtení složení, že tam jsou látky, které mají být nebezpečné, zřejmě konzervanty. Jak to vidíte vy, proč tam jsou?
 
Mohlo to být z různých důvodů… Konzervační látky jsou v kosmetice hodně důležité, zabraňují jeho kontaminaci. Než uvedeme výrobek na trh, musíme dokázat, že je bezpečně zakonzervovaný a tedy bezpečný pro uživatele. Pokud přípravek není konzervován, bude jeho trvanlivost ani  ne týden. Všude, kde je obsažená voda, je potřeba konzervace. Nekonzervované kosmetické přípravky existují pouze, pokud je v nich více než 20% alkoholu či pokud jsou zcela olejové, ale tam hrozí zase nebezpečí žluknutí. 
 
Kolega se mohl obávat i obsaženého a diskutovaného parafínového oleje, protože se jedná o ropný produkt. Ovšem i ropa má přírodní původ a navíc má nenahraditelnou funkci v péči o pokožku, dokáže totiž nahradit ochranný kožní film, což je nezastupitelná funkce zejména u sušších a citlivých typů pletí, kterým tento ochranný kožní film chybí. Hojně se využívá v dermatologii. Kdo má doma atopika či ekzematika, tak jistě ví své….
 
 
PRAVDA JE NUDNÁ
V konverzaci na FB jste říkala, že "milujete parabeny" - proč?
Parabeny jsou jedny z nejméně dráždivých konzervačních látek vůbec, právě proto se i hojně využívají ve farmacii, a to i vnitřně. Běžně je najdeme i třeba v borůvkách, třešních, okurkách atd.
 
Kosmetické firmy, aby splnily marketing trhu, volí jiné konzervanty než parabeny. Ovšem musí jich do kosmetického přípravku použít třeba 10x více, aby konzervace fungovala. A 10x vyšší konzervace znamená také 10x větší riziko alergické reakce.
 
Bohužel u parabenů kdysi existovalo podezření, že se podílí na vzniku rakoviny. To jim udělalo špatnou pověst, která už byla dávno mnoha výzkumy vyvrácena.  Ale jak už jsem říkala dříve, šokující blaf se poslouchá lépe než nudná pravda. Parabeny patří mezi jedny z nejprověřenějších konzervačních látek vůbec. Dalších jejich smůlou je, že mají snadno zapamatovatelný název. Parabeny si budeme pamatovat lépe než třeba methylchlorothiazolinon či ethylhexyilglycerin (není konzervační látka, pouze solubilizant používaný společně s phenoxyethanolem). 
 
A pro zajímavost, když jsme vyváželi do Japonska, tak tam po nás parabeny dokonce vyžadovali. /DALŠÍ INFO/.
 
Chemické látky jsou tedy podle vás v kosmetice nutné?
Je dobré si uvědomit, že vše kolem nás má svůj chemický vzorec. Velmi se mi líbí projekt australského učitele, který ukázal chemické složení zcela přírodních věcí kolem nás. Někteří lidé se možná leknou, kolik "éček", konzervačních látek a barviv se najde například ve zcela přírodní borůvce. Surovin využíváme velmi mnoho, záleží také, jestli se surovina využívá v oplachové (tonika, mycí gely) či neoplachové kosmetice (krémy, mléka).
 
Nejdiskutovanější jsou ropné produkty, sillikony, parabeny. Všechny ovšem mají v kosmetických přípravcích smysl. Často nejagresivnější složkou mohou být zcela přírodní silice. Stojím si za tím, že si dokážeme každou surovinu obhájit. 
 
Dám jeden příklad za všechny – někteří zákazníci řeší přítomnost alkoholu ve výrobcích. Proč? Protože vysušuje a narušuje ochrannou kožní bariéru. Ale je potřeba rozlišovat, kdy je hlavní aktivní látkou, protože se od něj tyto vlastnosti vyžadují, a kdy je jen jako doplněk nebo zbytek. Například u krému, kde je využit extrakt z irisu, je ve složení napsaný. Ale proč… Protože extrakt z kosatce neboli irisu se provádí lihovou extrakcí, kdy u extraktu trochu lihu zbyde. A z toho důvodu je nutné ho uvádět i ve složení.
 
Další hojně diskutovanou ropnou složkou jsou silikony. Silikony jsou látky, které ovšem do pleti vůbec nevstupují, a proto na ně nejsou žádné alergické reakce. Mýtem je, že ucpávají póry, ovšem není to tak. V kosmetice se využívají pouze kosmetické silikony. Je jich ovšem X druhů.
 
Některé zlepšují kluznost přípravku, což ovšem není jen funkce pro dobrý pocit, ale díky tomu dochází k rovnoměrnému rozetření přípravku, což je u aktivních látek nebo třeba u UV filtrů velmi důležité.
 
Některé silikony jsou těkavé, využívají se např. u odličovačů a z pleti se po pár vteřinách odpaří. Dobré je si také uvědomit, že 90% dekorativní kosmetiky je založeno na silikonech, což je ale v pořádku, právě proto „drží“. 
 
A máte nebo plánujete třeba nějaké přírodní produkty pro ty, kdo přece jen třeba parabeny atd. nechtějí?
Takové výrobky již v našem portfoliu najdet, a ne málo. Ovšem nedáváme na obal nálepky typu „BIO“ atd. V podstatě legislativa EU pro kosmetiku termíny jako přírodní či BIO vůbec nezná. Akceptuje pouze povolené a nepovolené koncentrace surovin. 
 
Soukromé organizace, které se zabývají vydáváním BIO certifikací, mívají také odlišná pravidla, takže to, co vyžaduje jedna organizace, druhá může odmítat. V podstatě BIO je velký trend a marketing a může ji na svých přípravcích mít jakýkoliv registrovaný výrobce.  Přírodní chápeme jako využívající přírodní extrakty a silice, což v 99% našich přípravků splňujeme.
 
Rádi diskutujeme o složení výrobků, to je zde asi i vidět. Ovšem někdy je těžké vlastně zjistit, proč zákazníkovi daná surovina vadí – je to protože chce BIO kvalitu, ovšem co to znamená? Nebo chce především řešit ekologii? Či se chce vyhnout alergické reakci? Protože i zcela přírodní suroviny patří mezi vysoce alergizující. 
 
KONOPNÉ NOVINKY
Co má teď Ryor nového a co plánuje?
Novinek máme stále spoustu. Mezi nejnovější patří Hydratační sérum s ceramidy, což je vysoce hydratační přípravek pro všechny typy pleti.
 
Ovšem na podzim chystáme opravdu jednu velkou zajímavost. Podařilo se nám spojit s českým vývojovým týmem v  Izraeli v ČR (ten od kterého bereme, do Izraele exportuje, ale je to česká firma) , který dokázal jako první na světě izolovat téměř čistý kanabidiol bez obsahu THC. 
 
Konopných kosmetik existuje hodně, ale většinou využívají pouze konopný olej, který má podobné vlastnosti jako jiné oleje. Výrobky s tímto kanabidiolem mají neuvěřitelné regenerační účinky, zejména pro přesušenou a poškozenou pokožku.
 
Nejlepší kosmetická rada na léto?
Někdo by si mohl říci, že správná rada by se měla týkat používání denních krémů s UV filtry. Ovšem používání těchto krémů se celoroční záležitost, nikoliv pouze letní.  Nejlepší kosmetická rada obecně je „Bez správného čištění pleti nemá další kosmetická péče smysl." Na léto je nejlepší rada „Nepodceňujte hydrataci“.

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.