Vyhlášení letošních laureátů se uskutečnilo tradičně na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem ve středu 8. října 2014 v dopoledních hodinách. Kromě České republiky se vyhlašovali vítězové z těchto zemí: Albánie, Bulharska, Černé Hory, Islandu, Lichtenštejnska, Lotyšska, Malty, Nizozemska, Řecka, Srbska, Turecka a Velké Británie. Slavnostní předání ceny třinácti laureátům se uskuteční 18. listopadu 2014 v Bruselu.
Cenu Evropské unie za literaturu udělují od roku 2009 Evropská komise, Rada evropských spisovatelů, Federace evropských nakladatelů a Evropská federace knihkupců dílům z oblasti krásné literatury a hlavním cílem je zviditelnit autory na mezinárodním knižním trhu, propagovat kulturu jednotlivých států a podporovat mezikulturní dialog.
„Cena Evropské unie za literaturu je jediná mezinárodní cena svého druhu: oceňuje nejlepší nové talenty mezi evropskými autory beletrie a umožňuje tak čtenářům, aby se seznámili s nezavedenými jmény z různých zemí“, říká Androulla Vassiliou, Evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.
Výběr českého laureáta letos organizačně zajišťoval Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který jmenoval odbornou porotu ve složení: profesor FFUK Petr Bílek, básník, písničkář a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček, knihkupec Jiří Seidl, redaktor a editor Jan Šulc a profesor FFUP Josef Jařab, který porotě předsedal. Česká republika již jednoho vítěze má. V roce 2011 se jím stal se svým románem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal. Za laureáta, který letos zastupuje Českou republiku, byl vybrán Jan Němec s románem Dějiny světla.
Rozsáhlý román Dějiny světla vzbudil po svém vydání v říjnu loňského roku mimořádnou pozornost jak u čtenářů, tak u kritické obce. Autor za něj získal Cenu Česká kniha 2014 a byl nominován na cenu Magnesia Litera za prózu. V současné chvíli jsou Dějiny světla i mezi tituly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého.
Českým čtenářům se autor u příležitosti udělení ceny představí v rámci cyklu Večery evropské literatury 4. listopadu 2014 od 18.00 v prostorách Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1). Diskutovat s ním budou Josef Jařab a Petr Bílek, večer moderuje redaktor Českého rozhlasu Petr Šrámek, součástí večera bude i autorské čtení.
Setkat se s Janem Němcem budou mít možnost i zahraniční čtenáři, 19. listopadu 2014 vystoupí autor v prestižním bruselském literárním domě Passa Porta.
www.euprizeliterature.eu
Českými partnery jsou:
Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Institut umění
Kancelář Kreativní Evropa – Kultura
Památník národního písemnictví
Zastoupení Evropské komise v ČR
České centrum Brusel
O autorovi:
Jan Němec (nar. 1981) vystudoval religionistiku a sociologii na Masarykově univerzitě v Brně, kde působí jako doktorand. Za svou prozaickou prvotinu Hra pro čtyři ruce (Druhé město, 2009) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. Pracuje jako redaktor Hosta, spolupracuje s týdeníkem Respekt. Žije střídavě v Brně a Poličce.
Dějiny světla
Román o fotografovi Františku Drtikolovi.
Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě. Kdo to vlastně byl František Drtikol? Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy.
Jan Němec (1981) přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou, uměleckým a duchovním Bildungsromanem, který pokrývá více než půl století: ožívají zde příbramské stříbrné doly, Mnichov v době secese i prvorepubliková bohéma, po řádcích se procházejí nahé modelky a světlo zatím nepozorovaně splývá s vědomím…