Share |

Inscenace Šest miliard Sluncí vstupuje do další sezony

foto: pořadatel akce

Inscenace Šest miliard Sluncí, která s úspěchem reprezentovala ČR na největším divadelním festivalu na světě The Edinburgh Fringe Festival 2014, vstupuje do další sezony s představeními uváděnými po celé ČR.
 
Edinburský Fringe se již od svého založení, v roce 1945, profiluje jako největší divadelní trh v Evropě. Letos  během prvních dvaceti pěti srpnových dní bylo odehráno rekordních 49 497 představení z celkového počtu 3 193 různých inscenací na 299 místech koncentrovaných v centru skotského hlavního města. Letošní ročník tak byl nejnavštěvovanější v celé historii festivalu, prodalo se více než dva miliony vstupenek.
 
I přesto, že se inscenace Šest miliard Sluncí představila mezinárodnímu publiku během pouhých devíti repríz, získala si velkou pozornost tamních médií. Zájem respektovaného tisku The Guardian, který zařadil Šest miliard Sluncí mezi 20 nejžhavějších inscenací, které stojí za to navštívit, dokazuje, že divadlo je vhodným médiem, jež nám umožňuje podobně obtížná témata sdílet. V rozhovoru pro tento prestižní deník to vyslovila i režisérka Eva Rysová: „Divadlo je jedním z nejvhodnějších prostředků, jak se konfrontovat s vlastním strachem.“
 
Inscenace si z Británie odvezla také mnoho pochvalných recenzí a hvězdiček:
"Bezprostředně znepokojující. Zcela mě pohltilo zmatení a dezorientace, domnívala jsem se totiž, že jsem přišla jakožto člen publika, který se má jen dívat... Ovšem tato hra vtáhne publikum skutečně dovnitř: snaží se diváka zmást tak rafinovaným způsobem, že nestačí jen porozumět, jste přinuceni soucítit, jste totiž přímo obklíčeni matoucí stavbou hry, a tohle dělá z VÁS tu nešťastnou oběť ztrácení se. Ptáte se: Tohle se děje doopravdy? Mluví tenhle muž ke mně? Proč tohle říká? Se smutkem a pohnutím jsem pozorovala, jak postavy klopýtají časem a náladami. Pachy, tiky, pohledy, vše tak znepokojivé. Říkám to na rovinu: důmyslný a pohlcující zážitek, který jsem si s odstupem času vychutnávala čím dál tím víc, který jsem si ovšem nemohla užívat v průběhu. Vynikající odhalení Alzheimerovy choroby a jejích nástrah."
Laura Meyer, 17.8.2014, The List, hodnocení: 5 stars.
 
Zásadou festivalu je nezbytnost oslovit a nalézt potenciální diváky přímo v ulicích města. Herečka Marie Jansová hodnotí každodenní konfrontaci s lidmi všech generací: „Byla to velká zkušenost, na přímý a tvrdý boj o diváka nejsme v Čechách moc zvyklí. Nešlo jen o to, získat si pozornost kolemjdoucích mezi desítkami tisíců dalších herců a performerů, ale bezprostřední oslovování neznámých s takto závažným tématem vyvolávalo řadu emotivních reakcí. Od agresivních projevů až k dojemným situacím a sdílení vlastních životních příběhů. To vše mělo také vliv na naši práci.“
 
Představení mohou diváci spatřit v Experimentálním prostoru NoD 15. října ve 20hod.
 
Po některých představeních budou mít diváci možnost zúčastnit se diskuse s tvůrci a jejich hosty (s odborníky a specialisty věnujícími se problematice paměti).
 
Inscenace byla nominována na českou inscenaci roku 2013 v anketě Divadelních novin. Účast inscenace na The Edinburgh Fringe Festival podpořili MKČR, České centrum v Praze, České centrum v Londýně a Teatro NoD. Realizaci podpořili Česká Alzheimerovská Společnost, Nadační fond Alzheimer a Alzheimer Europe. Premiéra 21. listopadu 2013, experimentální prostor NoD a 5. prosince 2013 Kabinet Múz, Brno
Režie: Eva Rysová
Scénář a dramaturgie: Ondřej Novotný
Hudba: Paweł Passini a Daniel Moński
Scénografie: Anna Solilová
Hrají: Marie Jansová, Paulína Labudová, Jiří Kniha, Václav Marhold, Ondřej Novotný, Olga Schmidtová / Viera Pavlíková


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.