Share |

Design Shaker 2014 aneb "Je design luxus?"

„Design se stává stále více skloňovaným fenoménem dnešní doby. Lidé se obklopují designovými výrobky a těší se z přidané hodnoty, kterou se mohou prezentovat. Stává se designový produkt výrazem touhy po luxusu? Luxus má někdy i negativní příchuť zbytečnosti a nebo je to výraz kulturního vývoje naší společnosti?“ BOŘEK ŠÍPEK – patron akce KAM KRÁČÍ ČESKÝ DESIGN.
 
Vyjádřením neobyčejných, originálních a netradičních tedy „luxusních“ věcí může být design, kterým ale disponuje každý produkt. Všichni se shodnou, že nápad je nejcennějším artiklem a kvalitní design neobyčejným nápadem disponovat musí. Prostřednictvím designu vytváříme neobyčejné věci, které poskytují vyšší hodnotu, než ostatní.
 
Z tohoto pohledu tedy může být design luxusem. Pokud se produkt stane nositelem vyšší hodnoty, stává se žádoucím. Je tu ale další otázka: Je tato hodnota skutečná? Odpověď je ano i ne. Pokud spotřebitel vychází z vlastních pocitů, potom je hodnota skutečná a nezáleží, jak vysoká je cena, kterou za takový produkt zaplatil. Na druhou stranu, pokud spotřebitel vychází z názorů jiných lidí, a jeho názor není totožný, potom by odpověď na předchozí otázku mohla být záporná, tedy že hodnota designových produktů, které vlastní, skutečná být nemusí.  
 
Bylo by ale chybou spojovat kvalitní design s cenou. Je třeba podotknout, že pokud se člověk vymaní z hlavního proudu, kde mu je vše naservírováno na zlatém podnose i s názory, které má mít, zjistí, že kvalitní design nemusí být otázkou vysoké ceny. Nebo ano?
 
Přijmeme-li předchozí tezi za pravdivou, pak ani design nemusí být luxusem v peněžní rovině. Otázkou ale zůstává, zda není design luxusem z jiného pohledu. Přemýšlet o sobě, svém životě a o tom, co nás naplňuje, může být luxusem a pokud ztotožňujeme design ve věcech, kterými se obklopujeme, s naší podstatou, pak je design luxusem, který není dostupný každému.
 
Diskuze na téma designu proběhne 20. 3. 2014 od 14.30 na PVA EXPO PRAHA v Letňanech v rámci výstavy DESIGN SHAKER. Pokud máte k tomuto tématu co říci, určitě se můžete zúčastnit.
 
Těšit se můžete na hosty:
prof. Dr. Ing. arch. Bořek Šípek - výtvarník, architekt, designér a pedagog na Fakultě umění a architektury TU v Liberci
 
Ing. Tomáš Lukeš- člen představenstva a tajemník Asociace českých nábytkářů
Klaus W. Gőcke, designér, studio Goecke Design, Německo
Ing. Jan Vacek- designér, výherce Red Dot Award 2013, spoluzakladatel designérského studia KDOMÁŽIDLIBYDLÍ.
 
MgA. Lukáš Vaněk - designér společnosti HANÁK NÁBYTEK, a. s.
 
doc. PhDr. Petr Rezek- filosof a teoretik umění, pedagog na Katedře teorie a dějin umění AVU v Praze a Fakultě umění a architektury TU v Liberci.
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.