Share |

Aukční dům Sýpka připravil 35. aukci výtvarného umění, starožitností a designu

foto: pořadatel akce

NÁZEV AUKCE: VÝTVARNÉ UMĚNÍ, Starožitnosti, design, České umělecké sklo
Dražebník: Aukční dům sýpka, s.r.o.
Datum: neděle 23. 2. 2014 v 13.30 hod.
Místo: Palác žofín – Praha 1, Slovanský ostRov 226
Informace: IRENA VELKOVÁ, mob. 608 958 322

Aukční dům Sýpka připravilpro svoji 35. aukci soubor 303 položek. Jedná se o soubor výtvarného umění, starožitností a designu, do něhož je zahrnuta skupina výjimečných solitérů a skvostů českého uměleckého skla. Celková vyvolávací cena čítápřes 7 mil. korun.

V nabídce výtvarného umění jsou zastoupeni autoři českého umění 19. a 20. století. Upozornit bychom chtěli na vybraná díla předních současných českých malířů, patřících do generace 80. a 90. let, které zde zastupuje Merta Jan (*1952) s obrazem Podlaha malíře, 2001-2005 (olej, plátno, rám, 161 x 140,5 cm) s  vyvolávací cenou 330 000 Kč, Vladimír Kokolia (*1956), s obrazem Záda z r. 2013 aKoruna z r. 2012 (olej, plátno, rám, 83 x 127 cm a 120 x 11cm) s vyvolávací cenou 145 000 Kč a 140 000 Kč.  Obraz Záda vznikl a byl vystaven při příležitosti autorovy výstavy Visual Penetration na české ambasádě v Pekingu na podzim 2013. Petr Veselý (*1953) je v aukci zastoupen rozměrnými plátny z  r. 2013 Pluh (podle G. Braqua) a Kýbl s hadrou a opěradlo (Chodba v sobotu), které byly v tomto roce vystaveny na autorské výstavě v galerii Aspekt v Brně. Vyvolávací cena obrazů je 75 000,-Kč a 130 000,-Kč. Nabídka těchto obrazů patří k mimořádným akvizičním příložitostem, neboť se jedná o mimořádně kvalitní obrazy autorů etablovaných na české scéně, u nichž se do budoucna předpokládá cenový nárust a nedostupnost uměleckých děl k volnému prodeji.

Zájemcům o výjimečná díla Aloise Kalvody přinášíme další  dílo, které se vymyká běžné Kalvodově produkci. Na konci léta z r. 1899 patří k raných plátnům autora, výrazně se odlišujícím pozdější Kalvodově tvorbě. Z posudku PhDr. Michaela Zachaře: „Kalvoda byl bytostně cítící Moravan a motivy z venkovského života mu vysloveně konvenovaly tím spíše, že na Moravě a v Brně zvlášť sílily snahy více se vymezit vůči silné německé menšině, a to zvláště na poli uměleckého a kulturního života. Krásná letní partie na tomto obraze evokuje ve střídmější malířské sazbě Úprkův malířský program a zaujme – zvláště při znalosti Kalvodových malířských proměn – jemným stětcovým rukopisem až na způsob gobelínové tkaniny.“ Vyvolávací cena obrazu je 150 000 Kč.

Sběratelům českého kubismu nabídneme komorní plátno Emila Filly (1882-1953), Zátiší s třešněmiz r.1948 (33 x 41 cm)  za vyvolávací cenu 1 300 000 Kč.

Z posudku PhDr. Jaromíra Zeminy: Když se Filla roku 1945 vrátil z koncentračního tábora Buchenwaldu, kde byl po celou válku, přes narušené zdraví se opět s udivující rychlostí rozmaloval a brzy dosáhl někdejší bravury. Od figurálních, často rozměrných kompozic se čím dál víc obracel k zátiším, jimiž oslavoval věci, hlavně ovoce a květiny, o kterých mohl v Buchenwaldu jen snít.....Břesknost koloritu, jímž se vyznačue posuzované zátiší, je pro Fillovy první poválečnéobrazy příznačná. Filla jako by se po letech malířského hladovění nemohl nasytit styku s barvami, vybíral si ty nejsytější a vrhal se na ně s divokou chtivostí člověka vyhladovělého.Teprve později se uklidnil a kolorit svých obrazů zjemnil, barevnou škálu rozšířil a způsob malby čím dál víc rafinoval.

V souboru českého uměleckého skla prezentovaného 18 položkami upozorníme především na čtyři skleněné plastiky autorů Františka Víznera, René Roubíčka a Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové aRudolfa Burdy.

ObjektRené Roubíčka z r. 1992 (ploché a foukané sklo, částečně matované a tónované, volně ložené a lepené aplikace, 50 x 60 cm) patří do současné etapy autorovy práce. V sérii děl z tohoto období je zachyceno Roubíčkovo zaujetí tématem tance, které rozvíjí ve svých monumentálních abstrahovaných plastikách. Hlavním prvkem jsou náznakově podané figury, sestavené z rozličně tvarovaných, často ostře barevných elementů, sepjatých skleněnou sponou. Současně tyto objekty zkoumají vztah mezi plochou a prostorem, klidným a dynamickým tvarem, stabilitou a nestabilitou. Vyvolávací cena objektu je 160 000 Kč.

Sběratelsky atraktivní jsou mísy a vázy Františka Víznera (1936-2011), vycházející tvarově z jednoduchých steremetrických těles. V aukci nabídneme Rubínovou mísu z r. 1995, z broušeného a leštěného rubínového skla (výška 8 cm, průměr 27 cm) s vyvolávací cenou 160 000 Kč.

František Vízner (1936-2011) patří k nejvýznamnějších českým sklářským výtvarníkům. Studoval u Stanislava Libenského v Ateliéru tavené skleněné plastiky a mozaiky na Průmyslové škole sklářské v Železném Brodě a v Ateliéru skla, glyptiky a užité plastiky u K. Štipla a V. Plátka na VŠUP v Praze. Těžiště jeho práce spočívá v počátcích v lisovaném a hutně tvarovaném skle a později v ateliérovém broušeném skle jehož základem je práce s jednoduchými stereometrickými útvary. Je držitelem četných prestižních ocenění.

Polibek Stanislava Libenského (1921-2002) a Jaroslavy Brychtové (*1924) z let 1958-1963 je vyhledávaným artiklem, neboť se vedle plastiky Hlava z r. 1958 jedná o iniciační plastiku v tvorbě Libenského a Brychtové, pracující se specifickým akcentem na působivost negativního reliéfu a vnitřního světelného jádra. Tato díla uspěla v r. 1959 na výběrové výstavě skla V Corningu a otevřela autorům cestu na americký kontinent. Vyvolávací cena díla je 180 000,- Kč.

V kategorii starožitností, designu nabídneme zájemcům soubor 144 položek zahrnující autorské a firemní návrhy nadčasového designu z oblasti nábytku, svítidel, skla, stříbra, porcelánu a kreamiky.

Předaukční výstava
BRNO, Aukční dům Sýpka, Údolní 70
10.-13. 2. 2014 od 9-17 hod., 14. 2. 2014 od 9-15 hod.

PRAHA, Galerie u Betlémské kaple, Betlémské nám. 8
15. 2. 2014od 15-18 hod., 16.-21. 2. 2104od 10-18 hod., 22. 2. 2014 od 10-16 hod

www.sypka.cz
aukce@sypka.cz

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.