Paradoxem nekonečných začátků a konců, ale také jiným pohledem na přicházející Svátek zesnulých je pilotní singl a videoklip Nemehlood Kyklos Galaktikos. Za druhým albem skupiny plánovaným na únor 2015 stojí trojice mezioborových umělců Jan Burian, Jaroslav Hrdlička a Johana Matoušková. Klipsevřený tématy zrcadlení a chyby vzniknul na hřbitově v Černošicích.
Hudebníci se při skládání Nemehla naplno otevřeli věcem, které přesahují lidský život. „Čas, který uplynul od doby, kdy jsme byli malí a věci jsme vnímali milionkrát rychleji, se proměnil v díry po kulturách, generacích, rodech, pokoleních, kmenech, čeledích a třídách. Tyhle díry pak dělí život jednoho člověka na nespočet začátků a konců. A každý pár na sobě závislých začátků a konců má k sobě pořád blíž. Některé konce jsou tak blízko začátkům, že je dokonce předběhly, a díky tomu se začaly opět vzdalovat, akorát v opačném pořadí konec > začátek,“ vysvětluje Jaroslav.
Vedle vizuálního ztvárnění jsou pro Kyklos Galaktikos stejně důležité také texty, jejichž tvorba podléhá přísným pravidlům. Kapela se v přesně stanovený čas schází na konkrétní křižovatce. Každý musí přijít z jiné strany a s sebou si přinést seznam svých omylů.„Chyby a omyly se nesnažíme napravovat ani zakrývat, naopak je ctíme, tříbíme a opečováváme. Přehmat je pro nás pokladem. Přesah je všední a dostavuje se automaticky. Přehmat je příčina, přesah důsledek,“ dodáváJan, kterého k ústřednímu nápadu videoklipu inspirovala jeho jarní kontemplace s dcerami právě na černošickém hřbitově.
Kyklos Galaktikos pro zachování rovnováhy a uvolnění tlaku paradoxu měnících se začátků a konců doporučují každému provozovat tento seznam činností: často zapomínat, co jste chtěli říct, přestat mluvit v půlce věty, neposlouchat, skákat do řeči, čumět do blba, nic si nezapisovat, pracovat neefektivně, zadrhávat se, ulejvat se, nestarat se o sebe. „Všechny tyhle činnosti se ale musejí provádět s citem a ve vhodnou chvíli, nesmí se zneužívat, nebo jimi omlouvat vlastní lenost,“ doplňuje Jaroslav.
Dosud bezejmenné album Kyklos Galaktikos, jehož vydání kapela plánuje na 10. února 2015 u vydavatelství Polí5, bude sevřeno několika důležitými tématy: rozdvojením, zdvojením a zrcadlením, opakováním a setrváním, hrátkami s chybou, jazykem a náhodou.
Kromě chyb Kyklos Galaktikos momentálně fascinuje ticho, tma, zrcadla, smích, nepochopitelné a nerozumné. Aby tím vším dokonale pronikli, podnikají často neuvážené hraniční cesty, díky nimž se často ocitají v místech, která se vymykají zaběhlým schématům posuzování, hodnocení a odměny.„Po těchto místech opravdu toužíme, protože před námi rozprostřou úplně nové obzory. Chceme se nechat znejistit, překvapit, vyvést z míry. Nejsme věřící, ani pověrčiví, a tak nevěříme na svět plný jistot, pojištění, vykopírovaných návodů a názorů, moralit, reklamních ‚uměleckých‘sebeprezentací a sebepotvrzení. Jsme tu jen my, teď, v téhle konkrétní situaci v úžasu na prahu svého dalšího kroku. Někdy našlapujeme jemně a opatrně, jdeme po špičkách, jindy se vrháme vpřed a s řevem skočíme,“ uzavírá Jan.
Kapelu Kyklos Galaktikos tvoří Jan Burian ml. (hudba, texty, zpěv, OP-1, Roland SP-404sx, Little DeFormer 2), Jaroslav Hrdlička (texty, zpěv, MPC 500, Waldorf Pulse 2, kravský roh) a Johana Matoušková (zpěv, MicroGranny, které speciálně pro kapelu vyrobili Bastl Instruments, perkuse). Debutové album Osa dobra vyšlo v prosinci 2011 na webových stránkách skupiny, kde je společně se sólovými projekty Jana Buriana zdarma ke stažení. Kyklos Galaktikos zastupuje agentura Bumbum Satori.
http://www.kyklosgalaktikos.cz/
Facebook