Něžná kapela Lanugo nedávno pokřtila album Lanugo 2011.
Dnes má koncert v pražském klubu Jazz Dock.
Tisková zpráva k desce a info o kapele:
Druhé album je na rozdíl od prvního celé v češtině. Na koncertech jsme si už trochu vyzkoušeli, jak posluchači na češtinu v našem podání reagují a ohlasy byly příznivé. Věříme, že stejně bude obecenstvo reagovat při poslechu celého alba kdesi v terénu. Čeština je pro mě neuvěřitelným přínosem. Vůbec jsem nečekala, že pro mě bude přechod od angličtiny k češtině tak výraznou a příjemnou změnou. Hodně nad texty přemýšlím. Význam tedy ctím na prvním místě a málo platné, mateřský jazyk mi zkrátka nabízí neporovnatelně širší množství výkladů a tedy hlubší porozumění různým jazykovým nuancím. Dokonce mě baví, že čeština má své záludnosti a nešikovnosti. Já mám vlastně nemotornost češtiny ráda. Je ale jasné, že zpívaná angličtina je lidskému uchu daleko libější,“ říká zpěvačka kapely Markéta Foukalová. Na českých textech se podíleli Tomáš Belko, dvorní textař kapely Sto zvířat, Johana F. a zčásti také klavírista kapely a producent desky Viliam Béreš. Hudba je společným dílem Lanuga.
Album Lanugo 2011 se nahrávalo ve studiu Sono nedaleko Unhoště, část se dotáčela ve Studiu Spálená kytaristy kapely Lanugo Mirka Šmilauera. „Práce na albu byla hodně intenzivní, ale veřím, že lidé, co mají hudbu rádi, naše úsilí ocení," dodává Markéta Foukalová. Už na debutové desce se objevil zvuk smyčců a nejinak je tomu i tentokrát, o smyčcový doprovod se postaral Vladan Malinjak.
Deska vznikla pod producentským vedením klavíristy kapely Viliama Béreše a pod zvukovým dohledem respektovaného Milana Cimfe. Milan Cimfe se na desce představil nejen jako zvukový inženýr, ale také v roli zpěváka, společně s Markétou Foukalová v jediném duetu desky. Album vychází ve vlastní produkci kapely. Grafická podoba alba a webu kapely je dílem mladého progresivního graficko-designerského dua ExLovers. Koncertní kostýmy připravila mladá návrhářka Petra Pluháčková, studentka Ateliéru módní tvorby VŠUP.
Předzvěstí a speciální ochutnávkou nového alba byl v červnu vydaný singl Tak i já, který provázel videoklip režisérky Agáty Mayerové. Režisérem dalšího, právě připravovaného videoklipu ke skladbě Druhá strana, je Jan Foukal.
Kapela Lanugo je jedinečnou, ale na české hudební scéně již zavedenou formací. Svůj debut skupina vydala u prestižního jazzového vydavatelství Animal Music, ačkoliv je v jejich hudbě slyšet pop, rock, electro a jazz až jako příchuť. Výraznou osobností kapely je charismatická zpěvačka, skladatelka a textařka Markéta Foukalová. Příjemná barva a neuvěřitelný rozsah jejího hlasu se prolíná s dynamickým doprovodem v emotivních a posluchačsky atraktivních skladbách. Živá vystoupení Lanuga nabízejí strhující zážitek, především díky špičkové úrovni profesionálních mladých hudebníků.
Vstupenky na koncert kapely Lanugo 9. listopadu v horním foyeru Nové scény Národního divadla jsou k mání za 200 Kč v pokladnách Národního divadla a obvyklých předprodejích.
Členové kapely Lanugo
Markéta Foukalová – zpěv
Narozena roku 1981 v Praze, absolventka jazzového oddělení Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka. Prošla mj. kapelami Gang-ala-Basta, Takin‘ Off, Yellow Family, Leguar Gr a MadFinger, kde se začala textařsky a autorsky uplatňovat. Markéta spolupracovala např. s Michalem Pavlíčkem (Na Kloboučku, zahajovací ceremoniál Pražského jara, titulní píseň k seriálu Dobrá čtvrť atd.), Michalem Prokopem (deska Poprvé naposledy a Live 60), Kamilem Střihavkou (WooDoo, B. S. P., The Leaders) nebo Evou Pilarovou. Roku 1998 vyhrála Zlíntalent a v roce 2005 získala s kapelou MadFinger hlavní ocenění v rámci soutěže mladých jazzových umělců na Philips Jazz Festivalu.
Viliam Béreš – klavír
Narodil se roku 1981 v Táboře. Pochází z muzikantské rodiny. Vystudoval skladbu na Státní konzervatoři v Praze. Viliamova talentu a hudebního záběru využilo mnoho kapel a hudebních osobností, např. Kamil Střihavka, Lenka Dusilová, Sunshine, My Dry Willow, Černý mosty, Navigators. Viliam složil a nahrál hudbu k několika filmům. Nyní se věnuje skladatelské činnosti a vystupování s formacemi Lanugo, Med, Work In Progress, Ruchadze, Toxique, Kamil Střihavka a The Leaders.
Rastislav Uhrík – kontrabas, baskytara
Narodil se v roce 1980 v Prešově. Vystudoval hru na kontrabas pod vedením Jaromíra Honzáka. Spolupracoval s předními osobnostmi české i zahraniční jazzové scény – Davidem Dorůžkou, NajPonkem, Ingrid Jensen, Richem Perrym. V roce 2003, jako člen Daniel Šoltis tria, získal na soutěži Junior Jazz ocenění Nejlepší jazzová skupina roku 2003 a jako člen Tria Beaty Hlavenkové získal stejné ocenění i v roce 2005. Nyní studuje v polských Katovicích na Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego a vystupuje s kapelami Lanugo, Vertigo Quintet (hudební cena Anděl za nejlepší jazzovou nahrávku roku 2005), Open Sextet (první cena na Montreaux Jazz Festivalu 2006), Lenka Dusilová, David Dorůžka atd.
Martin Kopřiva – bicí
Patří k nadějným tvářím mladé nastupující bubenické generace. Narodil se roku 1979 v Praze, vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka. Byl členem mnoha kapel, mezi jinými Vítkova kvarteta a skupiny Veteráni studené války. V současné době hraje ve skupině T4 po boku Vladimíra Kulhánka, Stanislava Kubeše a Romana Dragouna, dále pak v kapelách Jan Kořínek and Groove, Med, von Medwey.
Mirek Šmilauer – kytara
Je známý zejména pro svůj osobitý kytarový zvuk, kterým podtrhuje atmosféru jednotlivých písní v řadě hudebních seskupení. Narodil se roku 1980 v Pacově, vystudoval Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka a mimo kapely Lanugo vystupuje se skupinami Med, Benedikta (nominace na Anděla v kategorii World Music 2005) a Černý mosty. Mirek spolupracuje také s divadly, v současnosti s pražským divadlem Minor.
Kontakty
www.lanugo.cz
www.myspace.com/lanugospace
www.facebook.com/lanugo
www.youtube.com/LanugoChannel