Share |

Známá jména světového videoartu The Vasulkas na Sympoziu VideoArtu v NoD

Sympozium VideoArt No.2 & Special
1. -2. 10. 2015
Experimentální prostor NoD
Dlouhá 33
Praha

 

 
Praha – Galerie Video NoD, galerie věnovaná videoartu a novým médiím, připravuje v divadelním sále Experimentálního prostoru NoD již druhé vydání veřejného sympozia – Sympozium VideoArt No2. & Special. Letošního sympozia se osobně zúčastní Woody a Steina Vašulkovi. V rámci Sympozia VideoArtu No.2 & Special proběhnou prezentace českých ateliérů nových médií, umělců, věnujících se umění videa, odborné přednášky, diskusní fóra za účasti Woodyho a Steiny Vašulkových, proběhne také interaktivní „TV/skype most“, v rámci kterého přednesou své přednášky osobností světového formátu na poli audiovizuálního umění, Michael Bielický (ZKM Karlsruhe/CZ) a Peter Weibel (ZKM Karlsruhe) přímo ze současného centra pro výzkum nových médií ZKM Karlsruhe.

 
Sympozium VideoArt No.2 & Special je hlavním doprovodným programem aktuálně probíhající výstavy v Galerii NoD - „© copy it right!“, která je věnovaná otci českého videoartu Woody Vašulkovi při příležitosti návštěvy České republiky samotnými Vašulkovými - Woodym Vašulkou a jeho ženou a audiovizuální umělkyní Steinou. Galerie NoD ve spolupráci se zahraničními institucemi tak prezentuje nezávislý výběr videí z archivů mezinárodně uznávaných osobností dějin videoartu: profesora Michaela Bielického (Staatliche Hochschule für Gestaltung v Karlsruhe), Petera Weibela (Universität für Angewandte Kunst), Petra Vrány (Media Archiv) a dalších. Díla zastoupená ve výstavě chtějí divákovi nabídnout pohled na pestrou škálu přístupů k médiu a uměleckým možnostem technologie videa. Kurátoři výstavy oslovili nejvýznamnější osobnosti z české a mezinárodní audiovizuální scény. Kurátorským záměrem je orientace technicky a technologicky na tzv. 'čisté video', tedy takové umělecké práce, které jsou založeny na původní a inovativní práci s formátem videokazet, manipulací a deformací videosignálu, záznamem video performancí či video instalacemi.

 
Projekt probíhá za podpory Linhartovy nadace a Media Archivu.
Vstup na sympozium je zdarma.

 
---

 
Program Sympozia VideoArt No.2 & Special:

 
Čt 1.10.

 
18:30 – 19:00: Filmový mini warm-up
– videoartové „předfilmy“
19:00 – 20:30: Interaktivní TV/Skype most“
Michael BielickýPeter Weibel přednesou prostřednictvím „skype mostu“ své přednášky a povedou následné diskuze za přítomnosti Woodyho a Steiny Vašulkových
20:30 – 22:00: Frame to Frame vol.1
– prezentace autorů zastoupených ve výstavě © copy it right!, prezentace ateliérů vysokých škol nových médií
22:00: Afterparty
– DJ set ve Video NoD

 
Pá 2.10.
17:30 – 19:00: Frame to Frame vol.2
– prezentace autorů zastoupených ve výstavě © copy it right!, prezentace ateliérů vysokých škol nových médií
19:00 - 20:30: Woody a Steina Vašulkovi Live
– přednášky a diskuze s Woody a Steinou Vašulkovými
– moderuje Lenka DolanováVeronikou Zajačikovou
20:30 - 22:00: Farewell večer Vašulkových
– slavnostní večer věnovaný Vašulkovým proběhne v prostorách Teatro NoD
– klavírní improvizace by Andy

 
V případě vašeho zájmu doporučujeme rezervovat si místo na marketa.kocourkova@gmail.com
 
---

 
Woody Vašulka patří k první generaci inovátorů a experimentátorů se samotnou technologií videa. Vašulkovi v roce 1965 emigroval do USA, kde postupem času začínali rozvíjet výrazové a technologické možnosti formátu videa. V roce 1971 zakládají spolu s Andy Mannickem multidisciplinární umělecký prostor The Kitchen, elektronické divadlo mediálního umění, založené za účelem prezentace vznikajícího „umění videa“ (tj. videoart). Studio The Kitchen záhy přerostlo hranice původního záměru a sledovalo umělecké trendy spojené s rozvíjejícím se uměním videoartu směrem k performancím, instalacím, (video-) plastikám a dalším médiím. Součástí a účastníky studia The Kitchen byli například umělci Philip Glass, Peter Greenaway, Brian Eno, Steve Reich. Vašulkovi patří k první generaci průzkumníků v oblasti analogového videa a svým působením přispívali převážně k rozvoji převážně současného vizuálního a hudebního umění.

 
---

 
Michael Bielický (1954), „umělec-iluzionista“, navazuje na tradici českých předchůdců interaktivního umění (projekt Kinoautomat) a 3D (Maroldovo panorama). Bielický se dlouhodobě zabývá tvorbou prostorových iluzí a propojováním fyzického a virtuálního světa. Bielický je autorem „videoskulptur (od roku 1987), videopásek či "videobásní" (1994-1991), později projektů využívajících navigačních systémů a telekomunikační technologie, které se zabývají překračováním hranic a propojují různá místa na světě. Inspiruje se židovskou historií a filozofií, často využívá základní židovské symboly a inspiruje se příběhy z židovské historie, které znovuzpřítomňuje s využitím současné technologie“, píše o autorovi Lenka Dolanová. Bielický je aktuálně zastoupen na výstavě © copy it right! a v rámci Sympozia VideoArtu No.2 & Special přednese svou řeč v rámci online „Skype mostu“ přímo z Karlsruhe.

 
Peter Weibel je rakouský kurátor, teoretik a umělec, jehož tvůrčí záběr sahá od konceptuálního umění, performance, experimentálního filmu až k video artu a počítačového umění, působil s umělci z hnutí Vídeňských akcionistů, propracovával koncept „expanded cinema“. Weibel se svou performancí „tv und vt works“, založenou na živém televizním vysílání jeho video performance, rozšířil aplikaci formátu videoartu i v masových sdělovacích prostředcích. V současné době působí Weibel jako výkonný ředitel ZKM v Karlsruhe. Weibel, společně s Michaelem Bielickým, se spojí online „skype mostem“ s účastníky Sympozia VideoArtu.

 
---

 
Termín videoart vznikl koncem šedesátých let minulého století a označoval tvorbu, která se objevila ve stejné době v Evropě a ve Spojených státech. Samotný název umění videa přejímá označení původního analogového záznamového média tzv. magnetické video pásky (videotape). V druhé polovině 60. let 20. století se v Evropě a ve Spojených státech amerických objevila komplexní umělecká tvorba nazývaná videoart, umělecké video, experimentální video, umělecká televize, the new television, nebo také „Guerilla TV“ žánrové lákadlo různorodého zaměření „art movements“ pohyblivého umění, stejně jako politický a sociální aktivismus. V tomto období plném dynamických sociálních, ekonomických a kulturních změn bylo mnoho z nových uměleckých přístupů formálně a politicky radikální. Umělci, kteří si v tomto období zvolili práci s videem, byli ovlivněni hnutím Fluxus, performativním uměním, body artem, Arte Povera, minimalistickým sochařstvím, konceptuálním uměním, avantgardní hudbou, experimentálním filmem, současným tancem a divadlem a dalšími mezidisciplinárními kulturními aktivitami a teoretickými diskuzemi.

 
---
 
Sympozium Videoart No.2 & Special
1. a 2. 10. 2015
NoD
 
© copy it right!
Kurátoři: Jiří Machalický, Petr Vrána, Veronika Zajačiková
Project Koordinátor: Miloš Marek
Vernisáž 17. 9. v 19:00
Výstava potrvá od 18. 9. do 13. 10. 2015
 
 
Další informace:
 
Další informace:
Pavel Kubesa
Galerie NoD
pavel@roxy.cz
+420 606 889 236

Experimentální prostor NoD
Dlouhá 33
110 00, Praha 1
Po-Pá 10.00 - 1.00 / So-Ne 14.00 - 1.00
Galerie NoD do 22.00
 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.