Share |

Stuckista Hauschka vystavuje letošní práce

Art & Event Gallery Černá Labuť nabízí rej barev, příběhů a emocí na výstavě Vernisáž Jiřího Hauschky  

Obrazy, v nichž se snoubí realizmus a smysl pro detail všední skutečnosti s barevnou expresí a intenzivní emocionalitou představuje výstava jednoho z mezinárodně uznávaných exponentů Stuckismu, českého malíře Jiřího Hauschky. V Art & Event Gallery Černá Labuť probíhá od 3. prosince pod názvem Vernisáž expozice letošních autorových prací. „Jsme rádi, že v naší galerii představujeme jednoho z nejzajímavějších českých výtvarníků současnosti. Hauschka se dokázal vzepřít spolu se svými kolegy stuckisty současnému výtvarnému a konceptualistickému kánonu, který mnohdy zcela rezignuje jak na základní vizuální sdělnost, tak na poctivý řemeslný základ výtvarného díla,” říká ředitel Černé labutě Ondřej Škarka a dodává: „Zveme na výstavu, která odhaluje netušený vesmír v detailech všedního dne. Navazujeme tak na výstavu jednoho z otců zakladatelů Stuckismu Charlese Thomsona, kterou jsme uvedli na podzim.” 
 
/PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ OBRAZY V NAŠÍ FB GALERII/

Jiří Hauschka o své práci říká: „Na čas se dívám jako na významnou veličinu, která v mých dílech hraje důležitou roli. Příběhy, které se na mých plátnech odehrávají, jsou totiž na čase přímo závislé, protože se v nich často vracím do minulosti v konfrontaci se současností. Všechny ty moje energie proplouvají a využívají čas, jak se jim to zrovna líbí.“ Dodejme, že ne náhodou k autorovým nejbližším souputníkům patří výtvarník a muzikant Jaromír Švejdík aka Jaromír 99, spoluautor komiksů Bílý Potok či Zámek a také filmu Alois Nebel.   
Pokud návštěvníky některé Hauschkovo dílo zaujme, může obohatit jejich vánoční nadílku – výstava v Art & Event Gallery Černá Labuť je tradičně prodejní. Výstavu je možné navštívit do 29. ledna 2016.
 
Galerie se nachází v osmém patře budovy Na Poříčí 25 a kromě výstavního programu nabízí i stylové pohoštění a unikátní výhled na Prahu. Otevřeno je o víkendech od 14 do 19 hod. či po předchozí domluvě. Zároveň nabízí do 20. prosince Art & Event Gallery Černá Labuť také expozici šperků předního českého šperkaře Josefa Zbortka. Více informací na www.cernalabut.cz
 
 
S rozmáchlým gestem umělce vizionáře, s patosem i nadhledem vypráví Jiří Hauschka o tvorbě za uplynulý rok, kterou nyní shlédnou návštěvníci Černé Labutě: „Během mé pozorovatelské mise za volantem se loňské pásy špinavého sněhu vrší ve wagnerovskou nekonečnou melodii  komponovaného orgasmu, rostou v černé hory kávových sedlin a věstí všeobecný zmar pramenící z dědičné viny. Dokážu ale ubrat plyn a projíždět kolem takových míst bez cuknutí.” Ačkoliv nevystudoval žádnou uměleckou školu, je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze a v řadě soukromých sbírek u nás i v zahraničí. Hauschka se dopracoval k osobité a velmi zajímavé podobě malby, která osciluje na hranici abstrakce a figurace. Jako jeden z prvních českých umělců se přihlásil k mezinárodnímu stuckistickému hnutí, jehož je dodnes aktivním účastníkem, což dokládá řada uskutečněných výstav ve Velké Británii i v Praze, včetně samostatné výstavy Emotional Landscapes v londýnské The Residence Gallery v roce 2006 či společné výstavy s Jaroslavem Valečkou v londýnské Red Gate Gallery v roce 2011. Narodil v roce 1965 v Šumperku a v současnosti žije v Praze. Více informací na http://jirihauschka.com.
 
Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii v roce 1999, a za jeho zakladatele jsou považováni Charles Thomson a Billy Childisch. Hlásí návrat ke klasickým způsobům a technikám výtvarné tvorby, malbě a sochařství. Odmítá zejména současné konceptualistické směry, vystavující coby umělecká díla rozestlané postele, poházené odpadky, kupky sena nebo dokonce mrtvá zvířata. Název vznikl z anglického slova stuck (uvíznutí, zaseknutí), kterým konceptualistka Tracey Emin označila jejich malby.
 
 
Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabízí své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Za projektem nové prodejní galerie v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť. Ondřej Škarka, muž, který dává Černé labuti nová křídla, říká: „Naším cílem bylo potvrdit génia loci, který se k adrese Na Poříčí 25 váže už od 20. let minulého století. Vždy se zde prolínal svět umění, gastronomie a obchodu. Originální řešení z dílny slavného ateliéru Evy Jiřičné AI Design to ještě více zdůrazňuje.”
 
Na adrese Na Poříčí 25 stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek, kde se nacházelo v přízemí řeznictví, restaurace i byty. Ve 20. a 30. letech dvacátého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů, společenských spolků a korporací. Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a stavebními úpravami ve dvorním traktu vznikl divadelní sál, který sloužil kabaretu. V 50. letech zde mělo zázemí divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova. Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V 8. patře Černé labutě začal v roce 1999 fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře nyní vzniklo jedinečné gastronomické centrum. 
 
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.