Už víte základní fakta o sýrech, víte, jak je krájet, servírovat a kombinovat, a teď můžete poznat pětici sýrů, která společně kraluje sýrovému světu. A jestli chcete o sýrech vědět ještě víc, zajděte na stránky Sýrové etikety (www.syrovaetiketa.cz).
ČEDAR: Anglická klasika, která nadchla celý svět.
V minulosti se čedar vyráběl pouze v Anglii. Dnes se ovšem můžete se sýry s tímto označením setkat v nejrůznějších částech světa, protože nejde o chráněnou značku. Čedar je nejprodávanějším a nejkonzumovanějším sýrem na světě. Vždy jde
o přírodní tvrdý sýr vyrobený z pasterizovaného kravského mléka s hladkou až drobivou strukturou a chutí, která se časem přiostřuje. Barevně se pohybuje od bílé přes světle žlutou až po červenou. „Otec“ původního sýra Somerset Cheddar Joseph Harding o něm říká, že je tvrdý v textuře, ale s jemným charakterem. V ústech má tendenci se rozpouštět a vždy potěší plnou chutí. Čedar je jedním z mála sýrů, které můžeme kombinovat i s něčím ostřejším, než je víno, konkrétně pak se single malt whisky.
Země původu: Anglie
Region: Somerset
Typ: tvrdý
Textura: kompaktní, drolivá
Kůra: přírodní
Barva: světle žlutá
Chuť: krémová, ostrá
GOUDA: Nekorunovaná královna holandského sýrařství.
Gouda neboli „How-da“, jak říkají místní obyvatelé, je holandský sýr, který vznikl ve stejnojmenném městě. Dodnes si v Goudě můžete goudu koupit na místním sýrovém trhu. A nejen tam. Gouda není chráněná značka, takže s polotvrdým sýrem z kravského mléka známým svou bohatou chutí a hladkou texturou se můžete setkat všude na světě. V Nizozemsku se vyrábí sedm druhů goudy, které se liší délkou zrání. Každému druhu také odpovídá barva voskové kůry, od světlé až po černou, nejvyzrálejší. K mladé goudě jde nejlépe pivo, ke středně zralé ovocitý Ryzlink a k nejvyzrálejší plná vína, jako je Merlot nebo Shiraz.
Země původu: Nizozemsko
Region: jižní Holandsko
Typ: polotvrdý, ručně vyráběný
Textura: kompaktní, drobivá, hustá a pružná
Kůra: voskovaná
Barva: žlutá
Chuť: krémová, plná, ořechová, sladká
Aroma: štiplavé
MOZZARELLA: Co všechno možná nevíte o oblíbených bocháncích
Název pochází ze slova „mozzare“ – přerušit nebo krájet. Vyrábí se z pasterizovaného kravského mléka prakticky na celém území Itálie v podobě různě velkých bílých kuliček od velikosti třešinek až po pořádný knedlík. Původně se vyráběla ze zkysaného mléka na hranici zkaženosti. Hmota se ponořila do horké vody, která zastavila rozkladné procesy. Potom se hnětla a ručně se z ní dělaly potřebně velké kuličky či svazečky. I tak šlo při nedostatku chladicí techniky o rychle se kazící výrobek. Pokud ho chtěli uchovat, kuličky vyudili.
Opravdovou lahůdkou je mozzarella z buvolího mléka. Dělá se v oblastech Caserta, Neapol, Salerno, Frosinone, Latina, Řím a Foggia. Mozzarelle di Bufala Campana se v jednotlivých produkčních místech říká také Piana del Sele, Piana del Volturo, Aversana nebo Pontina. Mozzarella je oblíbeným sýrem do salátů nebo jako součást předkrmu caprese. Hodí se k ní lehčí vína, která by podle Italů měla být jak jinak než italská.
Země původu: Itálie
Typ: z kravského mléka, existuje také buvolí
Textura: krémovitá
Barva: bílá
ROQUEFORT: Legendární francouzský plesnivec
Roquefort je polotvrdý plísňový sýr vyráběný z ovčího mléka. Má charakteristickou výraznou ostrou chuť. Na řezu je mramorovaný, prorostlý modrozelenou plísní. Je pojmenován podle francouzské obce Roquefort. Byl prý také oblíbenou pochoutkou císaře Karla VI. Hodí se k portskému nebo slámovým vínům.
Země původu: Francie
Region: Causes
Typ: plísňový, z ovčího mléka
Textura: kompaktní, drolivá
Barva: mramorovaný, prorostlý modrozelenou plísní
Chuť: ostrá
PARMEZÁN: Sýr, který je kulinářskou třešničkou na dortu
Parmezán je sýr původem z Itálie. Má žlutou barvu, zrnitou strukturu a hladkou kůrku. Pravý italský parmezán se nazývá Parmigiano-Reggiano a je chráněnou značkou původu. Název parmezán se používá i pro sýry, které ho napodobují. Vyrábí se z částečně odtučněného čerstvého kravského mléka, má tvar bochníků o průměru mezi 35–45 centimetry a tloušťce 18–34 cm. Tyto bochníky se nechávají 15–20 dnů máčet v solném roztoku, po lázni následuje zrání na dřevěných policích, které trvá od 1 roku do 3 let. V minulosti byly tyto sýry používány i jako finanční jistina, protože hodnota pravého kvalitního parmezánu je velmi vysoká. Takovýto poklad se sluší konzumovat s kvalitním vínem, nejlépe s odrůdou Rulandské šedé nebo Rulandské bílé.
Země původu: Itálie
Typ: tvrdý, z kravského mléka
Textura: zrnitá, hladká kůrka
Barva: žlutá
Chuť: hutná, slaná, s krystalky kaseinu