Share |

Řekla NE chemii a prosadila se v Londýně jako módní návrhářka. "Je tady velká podpora nových talentů," říká.

Martina Špetlová vystudovala chemii v Čechách. Pak ji osud zavál do Londýna, kde se jí povedlo vystudovat ultra-prestižní St. Martins a stát se módní návrhářkou. Její hvězda strmě stoupá a my jsme u toho.
Na vaše jméno jsem narazila ne díky nějakému článku o českých návrhářích, ale na stránce britského magazínu i-D. Jste Češka, ale kariéru děláte v Londýně... jak se to stalo?
 
Já jsem po studiu chemické fakulty v Praze cestovala do Londýna, kde jsem byla přijata na Central Saint Martins collage. Po vystudování Masters, kdy jsem presentovala svoji finální kolekci na Londýnském týdnu módy spolu s dalšími 18 studenty, jsem pak měla možnost představit svoji první nezávislou kolekci v Londýně, což byla jedinečná příležitost.
Londýn je těžké, ale také skvělé místo, když se člověk chce prosadit jako návrhář. Je nás (nových návrhářů) spousta, ale je tady také velká podpora nových talentů.
 
Zajímalo by mě, jak se na takovou školu dělají přijímačky, kolik lidí ze zájemců se tam dostane?
Já jsem 2 měsíce intensivně pracovala na svém portfoliu a měla jsem přijímačky ve formě pohovoru s profesory. Chtěla jsem to zkusit se dostat na tu nejlepší školu nebo nikam :) a po pravdě jsem ani netušila jak mnoho je tam uchazečů každý rok a jak vysoké jsou tam nároky. Ale ono se to povedlo...
 
Před odchodem z ČR jste studovala chemii, proč ta změna směru?
Po 2 rocích různých pracích a navrhování pro divadlo, které mě vždycky zajímalo, mi kamarádka pomohla dát dohromady portfolio a zbytek je historie...
 
Jak vypadá studium na St. Martin's? Vnímala jste školu jako tak úžasnou, jak se prezentuje, nebo vám i něco vadilo?
Já jsem do té doby nikdy návrhářství nestudovala, a tak pro mě bylo všechno nové.
Na škole mě nejvíc zaujala zdravá soutěživost a samostatnost - pracovat a motivovat se, to mi moc vyhovovalo.
Moji profesoři byli nároční, ale také velice podporující a kamarádští. Vídám se s nimi dodnes.
 
Jakým způsobem jste se pak začala etablovat jako návrhářka? Je těžké budovat si vlastní značku?
Jak jsem se již zmínila, Londýn je velké město plně nových/mladých návrhářů, já jsem ale měla výhodu že jsem absolvovala MA na prestižní škole. To mě okamžitě postavilo do výhodné pozice, kterou si ale také teď musím uhájit.
Budování své vlastní značky je velice časově a finančně náročné, zvláště v současné ekonomické situaci.
 
Co považujete za nejdůležitější pro práci designéra? Talent? Houževnatost? Schopnost budovat kontakty a obchodní vztahy?
...to všechno :)
 
Zřejmě se vám docela daří, hledáte i posilu do týmu... jak vypadá vaše studio, s kým případně pracujete?
Já mám malé studio v Londýně a pracují se studenty a technickou podporou pouze sezónně.
 
Na svém webu zvete do showroomu v Paříži, dalším prestižním módním městě, jak jste se tam dostala?
Pařížský týden módy je velice důležitý pro obchod. Londýn je skvělý pro press, ale v Paříži se nakupuje...
 
Jste také držitelkou několika cen... co pro vás znamenají?
Vypadají dobře v CV :)
 
Jaká je vaše aktuální kolekce, které barvy a materiály jste zvolila, co vás inspirovalo?
Inspiruje mě mnoho různých věci a já samozřejmě strávím mnoho času v knihovnách etc. ale potom trávím mnoho času experimentováním ve studiu, kde se také moje práce rozvine. Ráda testuji a míchám různé kombinace a hrají si s texturami a barvami.
Tuto sezónu jsem pracovala s 'crushing' textilií, abych docílila nových povrchů a 3D efektu. Spolupracovala jsem se skvělým "plisovacím" studiem v Londýně, které má dlouholeté zkušenosti a zajímá se o nové nápady.
Je to malá firma patřící starším manželům, se kterými jsem se seznámila když jsem pracovala na svoji finální MA kolekci a oni pro mě plisovali kůže. Používám i další techniky jako například protkávani pletených panelů koženými foliovými pásky.
 
 
Používáte spousty zipů, co vás na nich fascinuje?
Zipy již moc nepoužívám , 3 kolekce stačily:)
 
Kde získáváte látky?
Já pracují s takzvanými odpadovými látkami a vlnou. Jsou to látky že starších kolekci z vysoce kvalitních Evropských dodavatelů které by se jinak dostaly na skládku. Moje kolekce jsou produkovaný pouze v exclusivnim omezeném množství a tak to zatím funguje, tuto zimní sezónu také pracují s polyesterem který se vyrábí bez chemických prostředků, což je pro mě velice důležitý aspekt, já se vždy snažím pracovat s firmami, které mají stejně ekologické principy jako já.
 
Některé vaše práce jsou prezentovány prostřednictvím videa, ne fotek. Přecházejí designeři na film coby způsob prezentace svých kolekcí, nebo je to něco spíše méně obvyklého?
Film je pro mě skvělé médium, jak představit novou kolekci.
Je to také skvělé vidět výsledek své práce prostřednictvím někoho jiného. Tuto sezónu jsem pracovala s filmařem Jánošem Lindstrom z Berlína. Záměrem filmu bylo představit tvorbu kolekce, plisování , pletení, protkávani a dalších technik, které používám.
 
Tři oblíbené webové stránky?
I-D, digitální rádio 6 music, another.com
 
V čem chodíte oblečená vy sama?
V Martina Spetlova :) Občas.
 
Co plánujete na nejbližší měsíce?
Novou kolekci...
 
 www.martinaspetlova.com

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.