view counter
Share |

Taneční projekt Quilombo přináší syrové argentinské tango z ulice do divadla Ponec

Produkční platforma ProFitArt a Tanec Praha uvede v premiéře 13. a v první repríze 14. října 2013 v pražském divadle Ponec nový projekt Patricie Porákové Quilombo. Quilombo vychází z tradice argentinského tanga, inspiruje se drsným a syrovým životem v přístavu Buenos Aires, kde se tento taneční styl zrodil, a tuto atmosféru se snaží přenést v uceleném pohybově-tanečním kuse. Patricie Poráková si ke spolupráci přizvala významné tanečníky argentinského tanga, jako je Leandro Furlan a Matias Facio, a hudebníka a performera Ivo Sainta. Po premiéře bude v prostorách Ponce následovat milonga, tedy tradiční tango tančírna.
 
Projekt vznikal delší dobu v Berlíně, kde Particie Poráková v současné době částečně žije a kde zároveň existuje jedna z největších tango komunit v Evropě. Pojem quilombo je možné do češtiny přeložit jako ,,bordel“, ,,chaos“ nebo „nevěstinec“ a je to slovo, které se v Argentině používá dodnes. Zároveň tento pojem označuje v afrobrazilské kultuře komunity zběhlých otroků, a tak je významově svázán s pro tango důležitými pojmy, jako je svoboda, revoluce, život podle vlastních pravidel.
 
Projekt Quilombo je pohybově-taneční sondou do světa argentinského tanga, které se zrodilo v přístavu a v přístavních ulicích Buenos Aires, v podmínkách, kde se mísili kultury a osobnosti, kde vládla krutost, osamělost, ale i svoboda. Quilombo přináší poněkud syrovější pohled na tango, které bývá v současnosti prezentováno jenom jako symbol vášně a polarity mezi mužem a ženou.
 
,,Rozhovory o projektu se mnohokrát konaly před svítáním, po protančené noci. Na projektu se podíleli i další tanečníci jako Javier Antar anebo Eugenia Parrilla - světové jedničky argentinského tanga. Tím pro mě Quilombo dostává až dokumentární hodnotu, protože byl vytvořen a inspirován lidmi, pro které je tango život. Výsledný projekt si schválně ponechává atmosféru ulice, spontaneity a improvizace,“ vysvětluje Patricie Poráková.
 
Premiéra projektu Quilombo se uskuteční 13. a 14. října od 20:00 v Ponci – divadle pro tanec. Další a jediná uvedení do konce této divadelní sezóny se uskuteční 8. a 9. listopadu tamtéž. Vstupenky v ceně 120 a 190 Kč si lze zakoupit v předprodeji na pokladně divadla Ponec.

http://divadloponec.cz/playbill/detail/id/51204/mn/19/page/17

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.