view counter
Share |

Smrt nad zlato, film o vykradači hrobů hledá podporu na HitHitu

Co mají společného život, smrt a dentální protetika?”, ptají se tvůrci právě natočeného dokumentu Smrt nad zlato. Celovečerní debut režiséra Petra Šprincla sleduje cestu vykradače hrobů Ondreje Jajcaje, který se svou maringotkou jede do Vídně vrátit zuby skladatelů Strausse a Brahmse. Zuby, které sám kdysi ukradl.

 
Film byl natočen v okolí jihomoravského Hodonína, na Slovensku a v Rakousku v létě 2016, nyní je v postprodukci a jeho tvůrci hledají podporu na dokončení a distribuci filmu pomocí crowdfundingu na serveru Hithit. Celý profil projektu je zde -> https://www.hithit.com/cs/project/2593/smrt-nad-zlato

Ondrej Jajcaj je vizionář, filosof, vědec, spisovatel, malíř, hudebník a youtuber. A vykradač hrobů. Jajcaj je od dětství posedlý smrtí, za svůj život nashromáždil největší sbírku dentální protetiky na světě a jeho cílem je zbavit společnost strachu ze smrti. Smrt nad zlato dokumentuje vrchol Jajcajova snažení, kdy se svými pohůnky v bizarní maringotce křižuje česko-slovenský venkov a konfrontuje společnost s fenoménem smrti.

Vizuálním i dramaturgickým leitmotivem filmu je Jajcajova výrazně stylizovaná maringotka, která svou obskurní estetikou a obsahem narušuje každodenní selanku rurálního trojmezí Česka, Slovenska a Rakouska”, popisuje neobvyklý a provokativní dokument režisér Petr Šprincl, absolvent brněnské FaVU a v současnosti doktorand na Akademii výtvarného umění v Praze.

Ondrej Jajcaj má ve své sbírce i zubní protetiku hudebních velikánů Johanna Strausse ml. a Johannese Brahmse. Jejich hrobky na vídeňském centrálním hřbitově “navštívil” v roce 2002, což vyvolalo mezinárodní poprask teprve po deseti letech, kdy jejich zmizení vyšlo najevo. Jajcaj však dle svých slov zuby “zachránil” před opravdovými zloději. Několikrát se snažil kontaktovat rakouské úřady, ale nikdo ho nebral vážně. Jeho cílem je, aby se protetika stala předmětem zkoumání historie či lékařské vědy. Film Smrt nad zlato sleduje, jak se Jajcajova maringotka skrze venkov vydává do Vídně, aby zde došlo k odevzdání zubní protetiky hudebních velikánů.
 
Film Smrt nad zlato vznikl v produkci Xova Film producenta Marka Nováka, projekt podpořil Státní fond kinematografie, za kamerou stojí Jiří Havlíček, hudbu komponuje elektro-punková formace I Love 69 Popgejů. Snímek byl  také prezentován během 51. ročníku MFF Karlovy Vary v rámci Eurimages Lab Project Award. Kromě klasické kinodistribuce a festivalů je na léto 2017 v plánu alternativní distribuce filmu, kdy Jajcajova maringotka bude opět křižovat venkov, tentokrát jako pojízdné kino.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.