Share |

Recenze: Foxtrot je hloubavý film o tanci s osudem

Do českých kin právě přichází izraelský snímek Foxtrot, který napsal a zrežíroval Samuel Maoz. Drama odehrávající na válečném pozadí hloubavě, i když trochu zmateně, přibližuje, jaké to je být mladým vojákem a jeho špatně informovaným rodičem.
 
Co je Foxtrot zač? Jednoduchý tanec, v němž se vždy dostanete zpět do výchozí pozice, a také druhý celovečerní film pětapadesátiletého rodáka z Tel Avivu. Film Foxtrot vypráví z více pohledů a v několika časových rovinách příběh Jonathana Feldmana, mladého vojáka z povolání, jenž střeží opuštěný checkpoint v poušti na severu Izraele. Ve službě je společně s dalšími třemi kolegy podobného věku. Společně pak celé dny poslouchají rádio, hrají videohry a čtou komiksy. Jednoho dne se jim však přihodí událost, jejíž následky jsou fatální. Do toho Jonathanovi rodiče v hlavním městě zjišťují děsivé zprávy a snaží se s nimi smířit. A tanec foxtrot je pak krásnou paralelou.
 
Necelé dvě hodiny dlouhá podívaná se odehrává ve třech částech, každá z nich samostatně funguje naprosto suverénně. Autor pokaždé rozehraje napínavou story, v níž nechybí humor, ale ani emoce – kruté i láskyplné a hlavně uvěřitelné. A následně ji zarazí v naprosto nečekaném okamžiku. Propojení těch tří částí už pak však příliš nefunguje, občas někde vysvětlivka chybí, jindy přebývá.
 
Herec Yonaton Shiray je v roli Jonathana Feldmana okouzlující. V určitých okamžicích nemusí promluvit, jeho výraz řekne vše potřebné – bolest, hrdost i strach. Největším tahounem filmu je ovšem Jonathanův otec, tedy herec Lior Ashkenazi. Jeho charakter si zamilujete, abyste ho následně mohli nenávidět – a pak zase milovat.
 
Foxtrot? Vtipné, až absurdně realistické, vyprávění o těch nejtěžších životních situacích. 8 z 10.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.