Share |

Neumí žádné triky, přesto soutěžila na olympiádě v akrobatickém lyžování

 
Spustila se do U-rampy a místo salt a otoček se pouze několikrát odlepila od země.
O jeden z památných momentů právě skončených zimních olympijských her
v Pchjongčchangu se postarala 33letá Elizabeth Swaney.
Swaney, rodačka z americké Kalifornie a absolventka Harvardu, objevila díru v systému
a splnila si olympijský sen. Akrobatické lyžování na U-rampě se řadí mezi nové sporty pod pěti kruhy a jeho funkcionáři ještě nedokázali vytvořit náležitý kvalifikační systém.
Podle stávajících pravidel může každá země vyslat na olympijské hry maximálně čtyři zástupkyně. Zatímco například v USA probíhá o tato místa litý boj, v jiných zemích zoufale chybí konkurence. Tak jako v Maďarsku, které Swaney dostala šanci reprezentovat díky svým tamějším prarodičům.
Po národních kvótách pravidla už zmiňují jen jedinou podmínku – olympijských her se zúčastní 30 nejlepších žen Světového poháru.
Jelikož se však 30 žen sejde na jednotlivém závodu jen výjimečně, Swaney mohla sbírat body skoro při každém startu. A stejně jako na samotné olympiádě ji stačilo, aby předváděla jednoduché jízdy bez triků. Občas dokonce, když přidala otočku o 180 stupňů a některá z její soupeřek vícekrát spadla, ani neskočila poslední.
V olympijském závodu Swaney 24. místem uzavřela výsledkovou listinu. Za dvě jízdy ze strany na stranu U-rampy a dojetí do cíle pozadu získala 31,4 bodu a na předposlední Kanaďanku Lailou Friis-Salling, jež se opakovaně poroučela k zemi, ztratila 13,6 bodu.
Swaney za neobvyklý výkon sklidila řadu kritických ohlasů, vyčítána jí byla dehonestace svátku nejtalentovanějších sportovců planety. Argument druhého tábora, opírajícího se o coubertenovskou myšlenku, ale vystihla Cassie Sharpe, vítězka olympijského závodu: "Obětovala mnoho úsilí a času, a tak nevidím žádný důvod, proč by se jako já nemohla postavit na start."
Jakkoli to na první pohled nemusí být patrné, Swaney se na splnění svého snu opravdu dřela. Zahodila za hlavu nepovedený pokus prorazit v jízdě na skeletonu a před pouhými pěti lety začala s akrobatickým lyžováním. Následně během čtyřletého olympijského kvalifikačního cyklu pravidelně objížděla závody v Jižní a Severní Americe, Evropě, Asii a na Novém Zélandu.
 "Hlasy pochybovačů mě motivovaly," dala se Swaney do vysvětlování. "Na olympijských hrách se představilo jenom 24 závodnic a já byla mezi nimi. Navíc doufám, že se mi podařilo inspirovat další lidi v Maďarsku i po celém světě, kteří váhají zkusit akrobatické lyžování. Nic vám nestojí v cestě."

 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.