Share |

Knižní tip: Restart (vaše firma potřebuje vaši hlavu, ne tisíc porad a plánů)

 
Geniálně jednoduchá kniha na téma živnost, podnikání, práce na volné noze. Převrací zažité principy, čte se neuvěřitelně snadno a dodá energii.
Knihu napsali majitelé softwarové firmy 37Signals - možná jste o ní slyšlei, její produkty pro správu kontaktů a další aplikace (BaseCamp, Backpack, Highrise) používá i mnoho Čechů.
Meritem věci je minimalismus: Porady jsou označovány za toxické, zbytečné nakupování nepotřebného vybavení, investice do kanceláři a příliš rychlý růst firmy jsou balast. Obsáhlé seznamy úkolů nikdo nečte. Dlouhodobé plány nefungují.  Piplání nepodstatných detailů člověka pouze zdržuje a prudí. Remcání, jak to je všehcno těžké, nikam nevede. Naslouchat pesimistům? Nesmysl.
Řeč autorů je přímá a k věci - a to, co radí, jim funguje. Jejich firma je zisková, i když dělá X věcí, které podle zažitých pravidel dělat nemá: tvoří ji jen pár lidí rozesetých po několika kontinentech, zpočátku neměli skroo žádné vybavení a kapitál, dlouhodobé plány byly hrubými odhady, které se majitelé nebáli zahodit a začít jinak. jejich cílem není exanze, tisíc poboček a stále nové funkce: rozhodli se, že to tak nechtějí, a drží se svého i za cenu toho, že o některé kontrakty přijdou. "Ne" není sprosté slovo.
 
V dnešní době, kdy stále více lidí má možnost podnikat pouze s laptopem v kuchyni, nebo si živností přivydělávat k zaměstnání, je to jednak cenná četba plná praktických rad, jednak to člověku dodá optimismu: ono to JDE! Nepotřebujete kufřík, auto, leasingy, kanceláře a děrovačku, podnikat je možné i ve vlaku s laptopem. Potřebujete jen hlavu.

Ukázka v angličtině (pdf, název anglického vydání je Rework) zde.
V českém překladu ke koupi tady: Restart
Poděkování Robertovi Vlachovi (navolnenoze.cz) za tip, jeho blogpost o knížce najdete tady.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.