Share |

Jak jsi krásné, Jezulátko

Stále nové šatičky a doplňky? To nemusí být jen znak povrchnosti.
 
Nové oblečení se spoustou ozdob, šperky, sem tam krásná korunka s drahokamy... to není jen popis zálib fintivých fiflen. S úctou a údivem pozorujeme už léta, jak nabitý šatníček má Pražské Jezulátko.
Soška, kterou najdete na Malé straně v kostele Panny Marie Vítězné, přišla do Prahy ze Španělska v 17. století, vyrobena byla asi ve století 16. - přesné okolnosti vzniku jsou obestřeny tajemstvím. Prý se jezule zjevilo mnichovi, který pak vícevrstvou sošku s jemným obličejem vymodeloval podle své vize. 

Už stovky let budí Jezulátko obdiv, na přelomu dubna a května se konají slavnosti jeho korunovace a dostává také dárky. Kromě sady korunek a šperků má také zhruba sto šatiček. O převlékání se Jezulátku starají sestry karmelitky.

Oblečky se ale nestřídají náhodně, tento proces má symbolické významy: jejich barva se střídá podle období církevního roku. Bílá je velikonoční a vánoční, červenou nosí na Svatý týden, Svatodušní svátky a svátky sv. Kříže, fialovou o adventu, má i další speciání oblečení například na  slavnosti korunovace. Většina oblečení jsou dary od věřících, kteří jimi vyjadřují svůj vděk. Obleček vždy sestává z několika vrstev, mívá na sobě krajky a zdobné vzorky s křesťanskými motivy.

 

Pro zájemce o další informace doporučujeme například  film Otakára Schmidta, je k vidění zde v televizním archivu. "Je takovým českým velvyslancem do světa," prohlásil Otakáro Schmidt o Pražském Jezulátku pro časopis Kněz.  

Zajímavý je i web celkého kostela zde

Kostel je otevřen 8.30-19.00, v neděli až do 20 hodin. Muzeum se vstupem zdarma má otvírací hodiny 9.30-17.30 a v neděli 13.00-18.00.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.