Share |

Izraelští tanečníci se ukážou v Praze

Letošní festival Tanec Praha opět přináší izraelské lahůdky.

Existuje řada věcí, ve kterých Izraelci vynikají. Jsou to například medicína, vysoké technologie, protiteroristická špionáž, zavlažování pouště a v neposlední řadě i moderní tanec. Letošní Tanec Praha k nám opět pozval umělce z Izraele.

První ze dvou vystoupení je dílem Yossiho Berga a Odeda Grafa a jmenuje se Animal Lost. Berg a Graf spolupracují již řadu let a jejich tvorba se pohybuje na pomezí žánrů tanečního divadla, pantomimy a grotesky. Vytvořili si pověst provokatérů a šprýmářů a svá představení pojímají s lehkostí a nadhledem, aniž by ztrácela na hloubce. Hledají nové pohledy na tanec, neustále pokoušejí hranice osobního a fyzického rozvoje a snaží se bourat příčky mezi umělci různých oblastí. Sedm let spolupráce přineslo přes deset unikátních představení, se kterými kluci Yossi a Oded objeli celý svět a získali bezpočet ocenění, včetně Taneční událost roku 2008 v Izraeli.
Dalšími izraelskými hosty festivalu jsou Sharon Fridman a Itamar Serussi. Během jednoho večera předvedou své poslední kousky Al menos dos caras a Ferrum.
Tanečník a choreograf Sharon Fridman založil svou taneční skupinu Projects in Movement v Madridu v roce 2007. Jeho úspěchy brzy překročily hranice Španělska i Izraele a dostalo se mu mezinárodního uznání. Představení, které uvidíme v Praze, provází tajuplný popis: prý se pohybuje na pomezí reality a fikce a realita na sebe bere tolik podob, kolik očí ji sleduje. V každém případě nás čeká perfektní práce profesionálních tanečníků a netradiční vizuální zážitek z tance tří mužů.

Dalším kouskem, který se představí ještě tentýž večer, je choreografie Itamara Serussiho. Jde o ženský duet, založený na zkušební improvizaci, vznikl vlastně náhodou. Nizozemské tanečnice Genevieve Osborne-Horvath a Milena Twiehaus o něm tvrdí, že je čistý, zemitý a nabitý sarkasmem. Serussi působí jako tanečník a choreograf v nizozemském Tilburgu a na webu http://www.itamarserussi.com/ se o něm dozvímne toto: “Choreograf, tanečník, přítel, pařmen, gay, otec dvojčat, závislý na smskách a mnoho dalšího. Předvším jsem ale tvořitel. Momentálně tvořím nové představení MONO a prostřednictvím tohoto blogu ho chci sdílet s vámi. S láskou, Itamar.“

http://www.divadloponec.cz/playbill/detail/id/50889/mn/19/page/17
http://www.divadloponec.cz/playbill/detail/id/50893/mn/19/page/17

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.