Share |

Divadlo v kině pokračuje po rekordní hamletovské sezóně nemravným muzikálem i Komikem Branaghem

Brechtův cynický muzikál s Mackiem Messerem Třígrošová opera, Rattiganovo mistrovské romantické drama Temně modré moře a Osbornova rozhněvaná tragikomedie o stárnoucím varietním umělci Komik - to jsou tři nové tituly právě začínající sezóny Divadla v kině. Na předcházející sérii přenosů britského divadla do českých kin se prodalo přes 11 000 vstupenek. Rekordní návštěvnost zajistilo cyklu především mnohonásobně vyprodané představení Hamleta s Benedictem Cumberbatchem. Díky distribuční společnosti Aerofilms mohli čeští diváci od září 2015 do června 2016 zhlédnout dvanáct inscenací, nejen z programu National Theatre Live, ale také od Royal Shakespeare Company a nově i z produkce Kenneth Branagh Theatre Company. Poslední kus z Branaghova repertoáru, Komik, se v kinech ukáže 27. října. Už 22. září a 6. října budou v ČR k vidění dva současné hity britského Národního divadla, Třígrošová opera s Rorym Kinnearem (Spectre) a Temně modré moře s Helen McCrory (Peaky Blinders).
 
NT Live se z tuctu britských divadelních inscenací, které se v minulé sezóně promítaly v českých kinech, postaralo o šest titulů, pět novinek a opakování Shakespearovy politické tragédie Coriolanus s Tomem Hiddlestonem. Kromě Hamleta, vyprodaného hitu divadla Barbican, se poprvé publiku na plátně ukázala zmodernizovaná středověká moralita Everyman s Chiwetelem Ejioforem, vzrušující Nebezpečné známosti s Janet McTeer a Dominicem Westem, Shakespearova komedie o lásce a proměně Jak se vám líbí a další z vyprodaných londýnských hitů, nová černá komedie Martina McDonagha Hangmen (Kati). Bezkonkurenčně největší zájem byl o Hamleta s hvězdou seriálu Sherlock. Promítal se zatím padesátkrát a prodalo se na něj přes 8 200 vstupenek.
 
Královská shakespearovská společnost v kině nabídla tři nová nastudování nejslavnějšího britského dramatika, jehož 400. výročí smrti si v dubnu připomínal celý svět. V létě se v kinech ukázala moderní verze tragikomedie Kupec benátský a tragédie žárlivosti Othello, výročí slavné bitvy u Azincourtu v říjnu připomnělo nastudování historické hry Jindřich V., které se poté hrálo i na Broadwayi. Do českých kin se vrátila i dvojice komedií Marná lásky snaha a Mnoho povyku pro nic přenesená do doby kolem první světové války.
 
Branagh v tanečních stopách Oliviera
Zájem byl také o představení divadelní společnosti známého herce (Jindřich V., Wallander) a režiséra (Thor, Popelka) Kennetha Branagha, Shakespearovu Zimní pohádku, v níž si sám principál zahrál po boku Judi Dench. Sezóna přenosů z londýnského divadla Garrick, kde se Branagh a spol. na rok usadil, pokračovala 7. července přímým přenosem Romea a Julie s hvězdami seriálů Panství Downton a Hra o trůny a filmu Popelka Lily James a Richardem Maddenem. Ve čtvrtek 27. října program Branagh Theatre Live zakončí přímý přenos tragikomedie Johna Osborna Komik. Druhý slavný kus autora revoluční hry Ohlédni se v hněvu v roce 1957 oživil kariéru Laurence Oliviera. Nyní si roli sebestředného stepujícího komika z varieté zahraje sám Branagh, Olivierův dlouholetý obdivovatel, čímž se inscenace okamžitě zařadila mezi události londýnského divadelního podzimu.
 
Romance i operní fraška
Mezi vyprodané londýnské hity už od léta patří nové nastudování mistrovského díla Terence Rattigana Temně modré moře z roku 1952. V citlivém romantickém dramatu o zlomovém dni v životě ženy, která se kvůli lásce vzdala pohodlného, spokojeného života, podává další strhující výkon Helen McCrory. Tu diváci NT Live znají mj. z představení Médeia, jež stejně jako úspěšnou novinku režírovala mladá Carrie Cracknell. Do role osudového muže hlavní hrdinky obsadila Toma Burka, známého ze seriálů Tři mušketýři či Vojna a mír. Představení se mimo Británii promítá ze záznamu 6. října.
Na scénu se vrací i další hvězda NT Live Rory Kinnear. Držitel ceny Olivier za roli Jaga v Othellovi nás tentokrát svede jako Mackie Messer, proslulý vrah a sukničkář z londýnského polosvěta. Známá a dětem nepřístupná Třígrošová opera, kterou Bertolt Brecht se skladatelem Kurtem Weillem napsali ve 20. letech 20. století, se 22. září představí ve vynalézavé režii uměleckého šéfa National Theate Rufuse Norrise a v novém, nemravném překladu Simona Stephense, autora jevištní adaptace bestselleru Podivný případ se psem.

 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.