Share |

Zimní únavu zažene program Veřejného domu v MeetFactory

Nastolit duševní pohodu. Poznat umění v rezidenčních ateliérech. Objevovat nové talenty elektronické hudby. Ponořit se do temné energie netradiční detektivky. Vyrazit k moři. Pořád máte pochybnosti, co se to v továrně, z níž visí červená auta děje? Program prvního letošního Veřejného domu, který proběhne v pátek 13. dubna, ukazuje, že tovární pás nápadů jede na plné obrátky.
 
Večer zahájí tradičně vernisáž výstavy. Galerie MeetFactory se pod vedením berlínské kurátorské skupiny insitu promění v prostor, jemuž budou vládnout „self-help books“. Často až náboženskou oddanost těmto knihám, vytvářejícím pseudofilosofie či každodenní rituály, reflektují ve svých dílech Andy Kassier, Christian Falsnaes, Isabella Fürnkäs, Basim Magdy, Pia Sirén, Marianne Vlaschits a Anna Witt. Výstava Fake It Till You Make It bude probíhat do 27. května.
 
Galerie Kostka se vedle toho rozloučí s křehce poetickou výstavou Placed into Abyss, zabývající se vývojem historických skleníků spjatých se jménem biologa a výzkumníka Franka Stainbridge. Chilský umělec Rodrigo Arteaga zkoumá, kde vzniká bariéra oddělující nás od ostatních druhů. Klade si také otázku, jak lze definovat místa, která považujeme za naše a která přidělujeme ostatním. „Ať už jde o vitrínu nebo o okna, sklo je pro mě důležitý materiál,“ uvádí Arteaga.
 
Klara Rudas, Georg Schöllhamme, Hedwig Saxenhuber, Miklós Zsámboki, Elisabeth Orr/Micah Angelus, Sidney Aelbrecht, Jiří Žák, Romana Drdová – to jsou ti, kteří otevřou své ateliéry v prvním poschodí továrny. Patro se studii rezidentů bude volně přístupné po celou noc, kurátoři Lucia Kvočáková a Piotr Sikora v průběhu Veřejného domu povedou komentované prohlídky ve slovenském i anglickém jazyce.
 
Ve stejném patře obsadí divadelní zkušebnu KineDok – platforma, která v MeetFactory pravidelně promítá dokumentární filmy. Tentokrát ukáže svět italských důchodkyň cestujících poprvé v životě k moři. Dokument Funne: Dívky, které snily o moři ukazuje, že nikdy není pozdě vydat se na cestu.
 
Vše, co je možné, se stane,“ říká jedna z postav nestandardní detektivní story Temné energie německé spisovatelky Julie Zeh. Premiéra dramatizace tohoto románu proběhne 14. května, o tom, co vše se může ve světě fyziků stát, se ale bude možné přesvědčit už v rámci scénického čtení během Veřejného domu. Režie se ujme v MeetFactory známá Lucie Ferenzová, hrají Kristýna Frejová, Jakub Gottwald, Michal Balcar a Markéta Dvořáková.
 
Poznat tváře formující současnou nezávislou elektronickou scénu, které si do své stáje vybrala platforma SHAPE, to je cílem hudební dramaturgie. Minimalistická umělkyně Caterina Barbieri, zabývající se polyfonním a polyrytmickým potenciálem syntetizátorů, nebo OKO DJ, bourající bariéry žánrů a času - dvě zatím ohlášená jména, rozhodně ale nejsou poslední…

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.