Share |

Vzniká nová škola pro umělce

foto Scholastika

V budově bývalých Elektrických podniků bvzniká soukromá škola zaměřená na umění a design - Scholastika. Zde v únoru 2012 proběhnou úvodní přijímací zkoušky, na které ihned naváže semestrální výuka. Prozatím půjde o jakýsi nultý ročník, přípravku na státní vysoké školy, výhledově však bude Scholastika usilovat o akreditaci a chce tak poskytovat svým studentům kompletní, certifikované vzdělání v oboru.
 
Projekt Evžena Šimery a Ondřeje Brodyho vznikl na základě nespokojenosti s výukou na vysokých uměleckých školách a potřeby do stávající situace aktivně zasáhnout. „Oba jsme absolventy těchto škol a z vlastní zkušenosti tak velmi dobře víme, jaké jsou jejich nedostatky. Naší ambicí je postupně zvýšit a zprofesionalizovat vzdělání v oblasti umění; například tím, že naše studenty budeme připravovat na teoretické i praktické začlenění do současné umělecké scény. Zároveň vnímáme vybudování otevřené platformy s ateliéry, knihovnou a filmotékou jako nezastupitelný moment pro širokou veřejnost, která se chce v umění vzdělávat,“ říká Evžen Šimera.
 
Scholastika nabízí sedm základních kurzů – malbu, kresbu, sochu, grafický design, fotografii a video, konceptuální tvorbu a dějiny umění. Každý z nich povedou progresivní, renomovaní umělci a teoretici tořící pedagogický tým Scholastiky – Robert Šalanda, Jiří Franta, David Böhm, Richard Stipl, Ivars Gravlejs, Terezie Nekvindová, Ondřej Brody, Evžen Šimera a další.
 
Studentům Scholastiky bude rovněž poskytováno poradenství ve vytváření a správě profesionální portfoliové dokumentace, orientace při získávání grantů, konzultace s pedagogy na vysokých školách a teoretické přednášky od renomovaných aktérů umělecké scény či užitého umění.
 
Scholastika sídlí v bývalých Elektrických podnicích na Praze 7, v budově, která je v poslední době stále více spojována s mladou uměleckou scénou. Právě v těchto prostorách mají své ateliéry významné osobnosti ze scény jako Jan Merta, Robert Šalanda, ExLovers, Maxim Velčovský a mnozí další. „Svým obsahem tato budova působí téměř jako umělecká instituce. Vzhledem k tomu, že prostory školy chceme mít otevřené denně od 10 do 21 hodin, je nutné, aby se studenti cítili dobře a třeba ocenili možnost se na chodbách náhodně potkávat se zajímavými lidmi, kteří uvnitř tvoří,“ vysvětlují autoři projektu.
 
Více informací na www.scholastika.cz.
 
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.