Share |

Výstava Tajemné dálky se změní

Jan preisler - Černé jezero / Fotografie © 2015 Národní galerie v Praze.

Výstavu Tajemné dálky, symbolismus v českých zemích, 1880–1914 doplní práce Františka Bílka, Františka Kupky či Ladislava Šalouna

 
Klášter sv. Anežky České: 22. dubna – 27. září 2015
Výstava Tajemné dálky, symbolismus v českých zemích, 1880–1914 bude od 14. července částečně obměněna v kolekci prací na papíře. Cenné kresby a grafické listy patří k dílům z nejméně stabilních materiálů a médií a proto je lze standardně vystavovat pouze tři měsíce. Expozici doplní nové práce Františka Bílka, Františka Kupky či Ladislava Šalouna.
 
Nový soubor exponátů nabídne méně známé kresby a grafické listy sledovaného období z Národní galerie v Praze i ze soukromých sbírek. Výstava Tajemné dálky se věnuje specifické části výtvarné scény v českých zemích ovlivněné symbolismem v dekádách okolo přelomu 19. a 20. století. „Expozice v klášteře sv. Anežky České mapuje díla širokého spektra médií – malbu, sochu, grafiku, kresbu, významná část je věnována také symbolistní knize. Práce na papíře jsou instalovány ve speciálním tunelu pod gotickou klenbou středověkého kláštera, který poskytuje vystaveným dílům potřebné světelné podmínky. Přesto je nyní – v polovině výstavy – třeba tato díla deinstalovat a uložit, aby nedošlo k jejich trvalému poškození. Návštěvníci se tak mohou těšit na soubor nových prací,“ říká autor výstavy Otto M. Urban.
 
Návštěvníci se po celou dobu výstavy mohou těšit na výpůjčku z Musée d’Orsay, kresbu od Alfonse Muchy Propast. Pařížská galerie na výstavu zapůjčila také rozměrnou malbu Libuše Karla Vítězslava Maška, která tvoří dominantu výstavy v prostorách kostela sv. Salvátora. Z dalších děl doplní výstavu od poloviny července kresby Dlouhý, široký a bystrozraký, Slezský piják a ďábel a akvarel Krakonoš od Hanuše Schwaigera, pastel Erotikon-Loučení Jana Konůpka a kresba Fjord Ladislava Šalouna. Mytický rozměr expozice podpoří také akvarel Pan a Psyché Maxmiliána Pirnera, Čarodějník Františka Kupky nebo jeho ilustrace Čarodějnice k pohádce Krásná Vasilisa.
 
Autor výstavy: Otto M. Urban
Kurátorka: Anna Pravdová
http://ngprague.cz/exposition-detail/tajemne-dalky-symbolismus-v-ceskych-zemich-1880-1914/
 
---
 
Doprovodné programy
 
Středeční symbolistní podvečery
23. 9. komentovaná prohlídka Tajemné dálky (Otto M. Urban, autor výstavy)
 
Víkendová symbolistní odpoledne
komentované prohlídky, čtení
18. 7. Kódy svádění (Monika Sybolová, kurátorka pro vzdělávání NG)
1. 8. Symbolistní krajina (Hana Rosenkrancová, kurátorka pro vzdělávání NG)
12. 9. Doba a společnost v obrazech přelomu století (Filip Wittlich, historik)
20. 9. Symbolismus z pohledu psychologa (Martin Skála, psycholog)
26. 9. Čtení z korespondence z přelomu století – F. X. Šalda a R. Svobodová (Marie Švestková a Václav Rašilov, herci)
27. 9. Učinit nymfy věčnými (Anna Maixnerová)
 
Týdenní krajinářská dílna
15. 8. – 22. 8. Otevři zahradu rajskou a pohni sluneční branou
Dílna v broumovském klášteře otevře souvislosti mezi středověkem, barokem, symbolismem a současností. Lektoři: Zdenek Hůla, Ondřej Maleček a Monika Sybolová
 
Jednodenní grafická dílna
19. 9. Síla extází a snů
Výstava bude inspirací pro vlastní tvorbu grafiky v technice suché jehly. Lektoři: Jiří Hanuš a Monika Sybolová
 
Letní dílna pro děti
17. 8.–21. 8. Cesta tajemství
Literárně výtvarná dílna pro děti ve věku 11–15 let bude probíhat v Salmovském paláci a Anežském klášteře.
 
Studijní prostor
V rámci výstavy je návštěvníkům k dispozici knihovna s katalogy, odbornými knihami i s dobovou krásnou literaturou a poezií, kterou naleznete v kapitulní síni v přízemí kláštera.
 
Interaktivní studio
Zažijte proměnu reálného světa ve svět fantazie, staňte se na chvíli umělcem, změňte svět podle své představivosti a naplňte jej mýtickými postavami. Interaktivní studio vzniklo ve spolupráci s Divadlem v Dlouhé.
 
 
 

---

Kontakt
Národní galerie v Praze
Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
WebFacebookTwitter
InstagramYouTube
 
 
 

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.