Share |

Výstava Alfonse Muchy poprvé v Ostravě

 

V úterý 22. března 2011 v 17 hodin bude slavnostně zahájena výstava Alfons Mucha 150 let v ostravském Domě umění. Vernisáž uvede John Mucha, vnuk slavného malíře a předseda správní rady Muchovy nadace, a Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a kurátor ostravské výstavy.

Expozice v Domě umění představí na 170 Muchových děl − obrazy, grafiky, pastely, kresby, fotografie, ale i užité umění. Výstava potrvá do 5. června.

 

V červenci roku 2010 by Alfons Mucha oslavil 150 výročí svých narozenin. U této příležitosti vznikl cyklus výstav, který byl zahájen expozicí v Obecním domě v Praze a pokračoval výstavou v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Každou z výstav připravují jiní kurátoři, a proto je každá výstava originální a jedinečná. 

 

Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a 

vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvádí John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace.  

 

Ostravská výstava představí jak charakteristická díla Alfonse Muchy, jako např. rodinné portréty nebo plakáty pro Sarah Bernardt, tak i specifická díla. Svou výstavní premiéru bude mít např. přípravná skica k obrazu Schůzka na Křížkách (obraz č. 11 z cyklu Slovanská epopej). Pro tuto skicu o rozměrech 2,93x2,62 m musela GVUO nechat vyrobit speciální rám. 

 

„Součástí expozice je i rozměrné plátno Alegorie dramatických umění, jehož rozměry jsou 4,07x1,68 m. Obraz Alegorie dramatických umění byl kvůli své velikosti za posledních 20 let v České republice vystaven pouze jednou,“ doplňuje Jůza. 

 

Veřejnosti bude představeno také na 60 fotografií, jejichž autorem je sám Alfons Mucha. Jedná se o novotisky z originálních skleněných desek, které žádná česká galerie v takovém počtu dosud nevystavila. Expozici pak doplní umělecké předměty, které byly zhotoveny podle Muchových návrhů.

 

„V ostravském Domě umění budou díla Alfonse Muchy v takovém rozsahu prezentována vůbec poprvé. Ve sbírkách GVUO se nalézá celkem šest Muchových děl, která budou v rámci expozice také vystavena, za nejkvalitnější z nich považuji obraz Dívka v květech z roku 1935,“ vysvětluje Jůza.

 

Výstavní exponáty zapůjčili soukromí sběratelé i veřejné kulturní instituce. Největší část expozice tvoří díla, jež spravuje Muchova nadace, která je hlavním partnerem výstavy. V rámci výstavy se uskuteční také doprovodné programy pro školy i veřejnost, přednáška Martina Jirouška Belle époque aneb magie stříbrného plátna a komentované prohlídky výstavou. 

 

V průběhu trvání výstavy přislíbil návštěvu galerie také ostravský rodák světoznámý tenista Ivan Lendl, který výstavu zaštítil. Záštitu nad výstavou převzali také Ing. Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje a Ing. Simona Piperková, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy. 

 

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory statutního města Ostrava.

 

Partneři: Nadace Mucha, Ian Derson, UNIQA, statutární město Ostrava

Mediální partner: Fabex TV

 

Sály otevřeny kromě pondělí 10.00-18.00 

 

Vstupné: 80,- Kč (plné), 50,- Kč (zlevněné)

 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.