Share |

Venerologická poradna: odpovědi na vaše otázky II.

foto archiv Dr. Procházky

Sešlo se nám opět dost čtenářských dotazů, abychom zveřejnili další díl odpovědí na to, co vás zajímá. Venerolog Přemek procházka je i nadále připraven zodpovídat vaše dotazy - pište je na protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE.

Je možné i zaslat je anonymně prostřednictvím rubriky Odpovědi na všechno - je nám jasné, že citlivá témata člověk nerad zasílá mailem. Případně si založte další, anonymní e-mailovou schránku, ale to více nejspíš i bez nás:)

-

Jak se dají dostat chlamydie? A jak se jim vyhnout? 
Chlamýdie urogenitální, přenosné pohlavním stykem, jsou intracelulární bakterie. Napadají sliznici močových a pohlavních cest hostitele-infikovaného jedince a v této  sliznici se rozmnožují a způsobují záněty močových a pohlavních cest, eventuálně zánět spojivek. Přenášejí se pouze pohlavním stykem nebo vyjímečně  přímým kontaktem do oční spojivky. To znamená, že aby jste se této infekci vyhnul, je lepší souložit s prověřenou partnerkou, tedy nechat jí vyšetřit ve venerologické poradně anebo  při známosti na jeden večer bezpodmínečně použít kondom i to i při orálním sexu, anebo si tento špás raději odpustit. Samozřejmě, že se  urogenitální chlamýdie léčit dají a sice citlivými antibiotiky, ale léčbu musí řídit zkušený venerolog, protože tato infekce spadá do klasických pohlavních chorob a je nutné zároveň pacienta vyšetřit i na ostatní pohlavní choroby.

Měl jsem v minulosti několik rizikových styků, teď mně někdy bolí varlata - múže to být nějaká pohlavní choroba?

Pokud Vás bolí varlata, rychle běžte na urologickou či venerologickou poradnu, příčinou může být zánět  způsobený infekcí nebo rizikovým pohlavním stykem, ale třeba i zánět z nastydnutí. Není tedy pravda, že varlata bolí z nedostatku sexu...
Když jsem měla positivní chlamýdie, léčené gynekologem, můžou se mi vrátit?? 
Chlamýdiová urogenitální infekce je velmi dobře léčitelná antibitoky citlivými na tento druh bakterií. Pokud Váš  gynekolog správně zvolil citlivá antibiotika a měla jste i negativní kontrolní vyšetření po léčbě, tak jste neinfekční a recidiva v tomto smyslu nehrozí. Ovšem nesmíte se znovu nakazit od partnera, který Vás nakazil a nebyl třeba léčen...Proto důvěřuj, ale i prověřuj...

MUDr. Přemysl Procházka má za sebou dlouholetou praxi v oboru kožního lékaře. Je členem venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti. Po ukončení lékařského studia úspěšně absolvoval základní i nadstavbovou atestaci z oboru dermatovenerologie.. Jeho vysokou odbornost dokládá fakt, že je držitelem nejen licence pro vykonávání samostatné privátní praxe v dermatovenerologii, ale též licence pro vykonávání funkce primáře v nestátním zdravotnickém zařízení v tomto oboru. Od ledna 2007 je vedoucím lékařem venerologické ambulance Kartouzská spadající pod nestátní zdravotnické zařízení MEDICENTRUM Beroun s.r.o..  Věnuje se též publikační činnosti, kdy lze jako příklad uvést články "Zdravotní rizika u osob v pornobyznysu z pohledu venerologa" , "Chlamýdiové urogenitální infekce"  a "Syfilis a gravidita ", které byly publikovány v Lékařských listech v průběhu posledních dvou let. Nedílnou součástí jeho práce je rovněž přednášková činnost. Vystoupil na Pečenkových epidemiologických dnech v  Jihlavě v září 2009 s přednáškou "Alarmující počet výskytu primární syfilis u rizikové populace" , při Klinických konferencích nemocnice Kladno se věnoval tématům  "Konzervativní léčba Condyloma accuminatum" a "Nádorové onemocnění zevního genitálu".

www.medicentrum.cz/cz/praha


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.