Share |

Umělci s duševními problémy budou diskutovat o vztahu mezi tvorbou a duší

foto: pořadatel akce

Série akcí s cílem destigmatizace lidí s duševním onemocněním s názvem OKO – mobilní komunitní centrum pokračuje. Zahajovali jsme v létě na náplavce, podzim jsme strávili na Praze 10. Festival OKOfest vol.3 – Centrum taje se koná ve čtvrtek 25. ledna v prostoru Hybernská ožívá na Praze 1.
 
V 19 hodin odstartujeme panelovou diskusi s pěti výtvarníky, kteří mají zkušenost s problémy s duševním zdravím. O tom, jak jim pomáhá tvorba, jaký vidí vztah mezi duševní křehkostí a „uměleckým střevem“ i o svých životních příbězích budou povídat: absolventi AVU Jan Harant a Stanislav Vondrů, oceňovaná komiksová výtvarnice Štěpánka Jislová, Erika Vršecká, které pomáhá kreslení v boji s depresí a Radek Deák, jenž byl s duševními problémy hospitalizován poprvé v patnácti letech. Přesto je velmi aktivním umělcem, který má za sebou desítky samostatných i společných výstav. Besedu bude moderovat Michal Kašpar ze Studia 27 – Zaostřeno na duši, což je tým novinářů se zkušeností s duševním onemocněním, který získal loni prestižní mezinárodní cenu SozialMarie.
 
Po besedě zahraje DJ Jeffology a živé kreslení do hudby metodou tagtool předvede VJ Adeanejde (lunchmeat label).
 
Všichni diskutující výtvarníci jsou účastníky výstavy TA-JEMNÁ ZÁKOUTÍ MYSLI, která je jádrem projektu OKO – mobilní komunitní centrum. Krom zmíněných umělců představuje také díla dalších aktivních a úspěšných umělců jako je autorka komiksů Toybox, ale i méně známých výtvarníků, pro něž je malování úlevou od chronických psychických obtíží. Kurátorem výstavy je výtvarník a hudebník Milan Cais.  
 
Jedinečnou zkušenost zprostředkuje PSYCHOLAMPA: Třeba se vám rozsvítí designérky Anny Marešové a režisérky Kláry Jakubové. Při sledování interaktivního snímku „Do vlastních rukou“ návštěvníci na vlastní kůži zažijí, jak se cítí lidé se schizofrenií. Pro umocnění zážitku zhlédne každý z diváků projekci o samotě, v unikátním designu připomínajícím stojací lampu.
 
OKOfest vol. 3 – Centrum taje je třetí ze série akcí projektu s názvem Mobilní komunitní centrum OKO – Žijeme spolu a bavíme se. Ten putuje po dobu roku a půl Prahou a prostřednictvím umění chce vtahovat návštěvníky do světa lidí se zkušeností s duševním onemocněním. OKO chce na jedné straně ukázat obrovský potenciál těchto lidí, ale také nechat nahlédnout do jejich života, často určovaného bojem se stigmatem a předsudky.
 
Přibližně ve třinácti letech jsem trpěla silnými depresemi. Tehdy mi přišlo nemyslitelné se o ten fakt s někým podělit. Zároveň jsem sama vnímala, jak mi pomáhá, když vím, že někdo další prožívá podobné věci také,“ upozorňuje na potřebu destigmatizace lidí s duševními potížemi ilustrátorka Štěpánka Jislová.
 
V každé městské části zakotví mobilní komunitní centrum OKO na 3 měsíce a vytváří tak jedinečný prostor pro setkávání, vzájemné poznávání a diskuzi nejen o duševním zdraví. Kromě výstavy nabízí program filmové projekce, divadelní představení, koncerty, přednášky nebo animační dílny pro širokou veřejnost i lidi se zkušeností s psychickou nepohodou.
 
Na území Prahy 1 zůstane Mobilní komunitní centrum OKO do konce března. V dubnu se přestěhuje na Prahu 7 a do konce roku 2018 vystřídá ještě dvě další městské části.
 
Pořadatelem akce, která se koná pod záštitou starosty Prahy 1 – Ing. Oldřicha Lomeckého, je organizace Art Movement, jež se tématu destigmatizace duševně nemocných věnuje dlouhodobě. Hlavním partnerem je Fokus Praha, jenž podporuje lidi s duševním onemocněním na cestě k zotavení.
 
Projekt 'OKO mobilní komunitní centrum – žijeme spolu a bavíme se' je spolufinancován Evropskou unií.
/WEB/


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.