Share |

TV tip: Klaun i architekt. Barevné putování Davida Vávry.

 
Co by si ještě přál stihnout architekt David Vávra? ČT art uvede ve středu 8. března dokument o životě českého architekta, herce a spisovatele, který tento týden oslaví své šedesátiny.
 
Zakladatel divadla Sklep, herec, průvodce Šumnými městy a architekt David Vávra se narodil před šedesáti lety v Praze. „Nemilosrdné číslo se u každého projevuje po svém. David Vávra se rozhodl, že by rád dal světu najevo, že je také aktivní architekt, a ne jenom absurdní klaun divadelních prken,“ komentuje vznik dokumentu jeho režisér Pavel Štingl. Původně se prý mělo jednat jen o několikaminutový sestřih Vávrových staveb, který by se promítal na expozicích o jeho díle, natáčení však záhy nabralo větší rozměr. „David nejprve vyjednal na mnoha místech nějaká natáčení, pak vtrhnul do televize a bez dlouhých otázek sdělil, že máme natočený dokument a už ho stačí jen tak trochu poladit,“ dodává Štingl. „Výsledný tvar je typická Vávrovina. Laskavě absurdní, hodně barevný, vlastenecký a bez vytáček oslavný.“
 
David Vávra vystudoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho architektonická tvorba se dotkla především Prahy a okolí. Stojí například za rekonstrukcí kulturního domu Dobeška či Švandova divadla nebo přeměny bývalé továrny Vertex v knihovnu Hradce Králové. Spolupracoval na interiéru Paláce Akropolis, za nějž spolu s Františkem Skálou dostal cenu v soutěži Interiér roku, a na pomníku Franze Kafky v Praze. Na Branickou skálu přidal dřevěnou vyhlídkovou plošinu. 
 
Dokument uvede v premiéře program ČT art, a to ve středu 8. 3. od 20:20 hodin.
 
Režie: Pavel Štingl // Dramaturg: Stibralová Hana // Scénář: Adam Gebrian, Pavel Štingl, David Vávra // Hlavní kameraman: Miroslav Janek


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.