Share |

Slet bubeníků se vydal na spanilou jízdu napříč Českem za zpěvu chorálů

foto: pořadatel akce / Miloš Vacík

V pátek 14. října odstartoval v podhůří Jizerských hor v pořadí 15. Slet bubeníků, který bude až do konce října křižovat českými i moravskými městy včetně Prahy. Letos s podtitulem “Ktož sú boží bubeníci” láká na kombinaci gregoriánského či husitského chorálu, doprovázenou rytmicky přesnou palbou bicích souprav a dalších perkusí. Uslyšíte poněkud atypický ansámbl v čele s Pavlem Fajtem a dále s Pavlem Koudelkou, Milošem Vacíkem, Tomáše Reindlem a novou posilou Sletové letky - leaderem Tata Bojs Milanem Caisem. Spojení mezi dávnou hudební řečí a současným světem plným dynamiky a rytmu napomohou mužské hlasy sboru Affetto a izraelská zpěvačka Kamila Kama, přinášející do programu silný, výrazový zpěv a prvky performance. Ve vozové hradbě, která bojovníky s bubny a paličkami na pódiu obklopí, najdete kolem dvou tun perkusí, bubnů, činelů a dalšího libozvučného harampádí.
 
Naše bubenické vozatajstvo letos projede mezi 14. a 30. říjnem celkem 13 měst, od Smržovky přes Trutnov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm až po Vrchlabí, v pražském Lucerna Music Baru se zastaví 23. října,” upřesňuje autor a producent projektu Romek Hanzlík, a dodává: „Slet je stylově rozkročen od pouští Blízkého východu až po Vltavu.  V rámci dvouhodinového koncertu zazní inspirace gregoriánským chorálem, husitskými písněmi, můžeme se těšit na hřmotné bubenické polyrytmické groovy, hrané na bicí soupravy, tympány, elektroniku a basové bubny.” Více informací a podrobný rozpis turné je na webu a facebooku projektu.
 
Umělecký vedoucí Sletu bubeníků Pavel Fajt vysvětluje svoji letošní tvůrčí koncepci: „Již dlouho mi v hlavě zní kombinace silných, hřmotných, polyrytmicky komponovaných a žánrově neurčitých bicích partů hraných převážně na evropské bicí nástroje, spolu se zpěvovými party z dob, kdy vznikalo evropské hudební povědomí, s gregoriánskými chorály s jejich duchovním rozměrem v kombinaci s bojovně působícími husitskými písněmi. Válečné hordy husitů a táboritů, a jejich touha a nadšení po změně tvořily dějiny. Bojové písně husitů před každou bitvou otřásaly sebevědomím nepřátel a pomáhaly jím vítězit. Tyto písně zazní ve velmi netradičních, bubnových aranžích na letošním Sletu."
 
Základ sestavy tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i etnické hudbě (Pavel FajtPavel Koudelka).  Perkuse bude obhospodařovat Tomáš Reindl. A ani letos nechybí v týmu ženský element. Pozvání přijala izraelská performerka a zpěvačka Kamila Kama. Hutné spodky podpoří bubeník Milan Cais, jehož umělecký rozptyl slibuje výlet do dalších hudebních i výtvarných oblastí. Svým pojetím je Slet bubeníků naprosto ojedinělý a unikátní a  získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají z různých zákoutí hudebního světa, z různých stylů a z různých domovských skupin. Ti se vždy napřed  na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání;  každý do společného tvoření přichází s vlastními nápady.  Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, etnických vlivů a inspirací.  Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.
 
Do Prahy se bubeníci slétnou do Lucerna Music Baru, 23.10.2016.
Místa konání: Čáslav, Děčín, Dobříš, Hodonín, Hrádek n.N., Nový Bor, Praha, Přerov, Rožnov p.R., Smržovka, Svitavy, Trutnov, Vrchlabí


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.