Share |

Slavnosti Zažít město jinak budou vyprávět příběhy ulic

foto: Jitka Horázná

Z metropole i dalších 20 měst zmizí třetí zářijovou sobotu auta a ulice zaplní křesla, stolky, pódia s živou hudbou, soutěže i různé atrakce pro děti. Sousedské slavnosti Zažít město jinak se letos uskuteční už podvanácté, tentokrát s podtitulem „Příběhy z naší čtvrti”. Spojující téma pak jednotlivé lokality zpracují po svém.
 
Komunitní diamantová svatba ďáblických manželů s hostinou pro všechny příchozí, komentovaná procházka po sídlišti, soutěž o nejžižkovštějšího psa či vršovickou ohyzdu, nebo třeba vzpomínání na starou Libeň s místními rodáky. To je jen zlomek z programu letošních sousedských slavností Zažít město jinak, které se uskuteční na 68 místech po celé Praze.
 
„Náplň slavností připravují jednotliví organizátoři už od jara ve svém volném čase. My jako hlavní koordinátoři akce se jim snažíme pomáhat s propagací, vyřizováním záborů veřejných prostranství i dalších formalit,“ říká Martin Šotola z Auto*Matu.
 
Akce láká každoročně asi 40 tisíc návštěvníků, ale na rozdíl od různých festivalů si snaží udržet nekomerční a sousedský charakter. A přibývají nejen návštěvníci, ale i aktivní pořadatelé.
 
Sousedské slavnosti Zažít město jinak organizujeme v naší ulici Víta Nejedlého poprvé. Je nás asi sedm kamarádů, každý má nějakou funkci, někdo se stará o jídlo, jiný o hudbu… Díky tomu jsme se seznámili se spoustou lidí z okolí, které jsme předtím vůbec neznali. Jediný problém je neochota úředníků v naší městské části. Říkali nám: Proč chcete vůbec něco organizovat, když na kulturu máte kulturáky? Ale nás to baví a už vymýšlíme další komunitní akce v průběhu roku,“ říká Tereza Šimková ze žižkovského spolku Do kopce.
 
Novinkou je letošní téma „Příběhy z naší čtvrti“. „Chtěli jsme, aby se sousedé ještě lépe poznali navzájem a také, aby poznali místo, kde žijí. Cílem je zapojit i seniory, cizince nebo spoluobčany z okraje společnosti. Někde vystaví historické fotky dané čtvrti, jinde udělají zábavný kvíz nebo přednášku o architektuře. K akci se připojí i organizace jako Post Bellum, Cesta domů nebo Pragulic, která pořádá komentované vycházky s bezdomovci,“ dodává Martin Šotola.  
 
V některých lokalitách bude panovat spíše komornější atmosféra, jinde tomu bude naopak. Po dvou letech se například vrací tradičně největší zóna - Americká na Vinohradech s latinsko-americkou, balkánskou a středozemní částí. Právě Americká ulice byla jednou z prvních lokalit po Smetanově nábřeží, kde Auto*Mat uspořádal první slavnosti Zažít město jinak v roce 2006.
 
Další letošní novinkou je paralelní projekt Městomil, který chce dát sousedským aktivitám trvalejší hodnotu. „V Auto*Matu jsme propojili sousedské komunity ze tří různých koutů Prahy s architekty a designéry a už máme první návrhy na oživení opomíjených nebo zanedbaných míst. Brzy nás čeká i samotná realizace, na které se budou místní sami podílet,” doplňuje koordinátorka projektu Tereza Vohryzková.
 
/WEB/


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.