Share |

Simulátor kosmického obydlí poprvé v historii v Čechách!

foto: pořadatel akce

Čechům se poprvé v historii nabídne možnost vidět simulátor kosmického obydlí , který je jediným prototypem v celé Evropě. Podmínka je jediná – vybrat na organizaci této akce prostřednictvím crowdfundingového portálu HITHIT dostatečný obnos. /Dny NATO v Ostravě 17.-18.9.2016/ přispět můžete na portálu HITHIT - TADY.
 
Simulátor kosmického obydlí S.H.E.E. (Self-deployable Habitat for Extreme Environments) byl vytvořen během 3 let ve spolupráci akademické a komerční sféry. Na projektu se podílely  české i zahraniční firmy společně s univerzitami ve Štrasburku (Francie) a Tartu (Estonsko). Projekt byl finančně podpořen  Evropskou komisí ze 7. rámcového programu.  Jedním z autorů projektu a jeho zakladatel je vesmírný architekt Ondřej Doule, který jako jeden z mála Čechů v současnosti pracuje pro NASA. Pokud na expozici simulátoru přispějete, můžete se odměnit například jeho individuální prohlídkou, vesmírnými přednáškami Ondřeje Douleho či autentickou stravou kosmonautů.
 
Expozice unikátního  simulátoru je plánována během letních měsíců ve Světě techniky Ostrava a poté na Dnech NATO 2016 na letišti Leoše Janáčka.
 
„Cílem je seznámit  veřejnost  s možnostmi, které současná věda v oblasti vesmíru a pobytu člověka mimo naši planetu nabízí a také propagovat a popularizovat vesmírný výzkum. Nesmíme zapomenout, že naše země se pyšní bohatou historií kosmonautiky, na kterou bychom tímto rádi navázali.  Vladimír Remek byl považován za prvního evropského komonauta a pozdvihl tak prestiž kosmonautiky v Čechách. Chtěli bychom navázat na tuto tradici a opětovně vzbudit zájem o tuto oblast mezi českou veřejností,“ uvádí Dagmar Bravencová, jedna z organizátorek.
 
Jedná se o jedinečný prototyp nejen v Evropě, ale na celém světě,  jehož budoucí možné využití je nejen v mimoplanetárních oblastech, ale taktéž v různých extrémních podmínkách na Zemi.  Tento simulátor dokáže napodobit pobyt posádky 2 lidí ve vesmíru po dobu 1 týdne (http://www.shee.eu/news/lang/cze). Tím, že byl simulátor navržen dle požadavků na pobyt člověka na měsíci i na Marsu, je možné jej kromě dalšího výzkumu a vývoje v oblasti vesmírné architektury a technologií využít i v extrémních podmínkách na Zemi. Uplatnit se tak může v oblastech, kde jsou extrémně vysoké či nízké teploty, epidemie či kontaminace prostředí, dále v oblastech postižených přírodní nebo člověkem zapříčiněnou katastrofou. Prototyp S.H.E.E. také demonstruje možný budoucí vývoj architektury, který byl naznačen již v minulosti např. americkým architektem a vynálezcem Buckmisterem Fullerem. S.H.E.E. je příkladem nového přístupu k tvorbě umělého prostředí člověka, v němž architektura a průmyslový design splývají tak, aby efektivněji naplňovaly jeho nové potřeby.
 

Evropa do této chvíle neměla podobný typ simulátoru planetární základny
Samostavitelný habitat pro extrémní prostředí S.H.E.E. bychom rádi dovezli do Čech z mnoha důvodů. Na tomto prestižním projektu pracovaly taktéž dvě české firmy, proto bych byl rád, aby česká společnost měla možnost tento simulator vidět.  Současně se jedná o poměrně velký unikát v celé Evropě, neboť Evropa do této chvíle neměla podobný typ simulátoru planetární základny. Pokud se expozice podaří, začneme pracovat na dalších projektech s tématem lunárních a marťanských základen a obecně pilotovaných letů do vesmíru,” říká Ondřej Doule.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.