Celý kulturní svět si na konci dubna připomínal 450. výročí narození jednoho z největších světových dramatiků, Williama Shakespeara. Tento alžbětinský dramatik je stále nejhranějším, nejcitovanějším a nejvydávanějším na světě. Zajímavý je nejen jeho život, ale také doba, ve které žil. A právě renesanční Anglií a Londýnem konce 16. století nás ve středu 21. května v Městské knihovně v Praze provede prof. Martin Hilský! Přednášku připravujeme ve spolupráci s British Council.
„Na přednášce nahlédneme do dílny úspěšného dramatika a divadelního podnikatele Williama Shakespeara a přiblížíme si Anglii v době, kdy byla ještě malou nevýznamnou zemí na periferii Evropy,“přibližuje program akce Martin Hilský. A doplňuje: „Vůbec si nedokážeme představit, jaké pohodlí ve srovnání se 16. a 17. stoletím, dnes máme. Kdybychom se do této doby mohli přenést, rozhodně by bylo po romantice. Každodenní život v Londýně byl rozhodně jiný. Asi bychom opravdu žasli, jak v dnešním srovnání tehdy vypadal. Ale byla to fantastická a paradoxní doba. Shakespearovi pomohla osudová náhoda. Vzniklo divadlo, ale nebyl dostatek použitelných her. Jindřich VIII. zakázal středověké hry a v jeho šlépějích pokračovala i královna Alžběta I. Byl by tedy omyl se domnívat, že William Shakespeare žil v ideální době. I jeho totiž silně ovlivňovala cenzura a protikatolické tendence. Ale víc už neprozradím, přijďte na přednášku.“
Martin Hilský je profesorem anglické literatury, překladatelem z angličtiny a předním shakespearologem. Literárnímu dílu Williama Shakespeara zasvětil přes třicet let svého života. Kompletní Shakespearovo dílo v jeho překladu vydalo Nakladatelství Academia v roce 2011.
V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku královnou Alžbětou II. jmenován čestným členem Řádu britského impéria. V roce 2011 byl oceněn Státní cenou za literaturu a překladatelské dílo a medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství.
Úplný program akcí Městské knihovny v Praze: www.mlp.cz/akce