Share |

Schodiště (ex-NPSDB): turné "30 LET na pumpách" odstartuje 17.10. v pražské Akropoli

foto: PR

SCHODIŠTĚ (ex-Nahoru po schodišti dolů band) chystá sériispeciálních vystoupení u příležitosti kulatých narozenin. Šnůra „30 let na pumpách“ odstartuje ve čtvrtek 17. října výročním koncertem s hosty (H.Kalina, J.Svoboda, V.Koubek, V.Merta, P.Čtvrtníček, Z.Suchý, Jaroušek, část Vítkova kvarteta…) v pražském Paláci Akropolis. Pódium budiž pojato jako benzínka (včetně baru), neboť čerpací stanice jsou ta místa, kde se muzikanti napříč scénou potkávají nejčastěji.
 
Další termíny turné zde:
18.10. Rychnov u Jablonce, KD
25.10. Svitavy, klub Tyjátr
26.10. Strunkovice nad Blanici, KD
02.11. Trutnov, Kabinet
16.11. Kolín, MSD (+ Sto zvířat)
04.12. Sedlčany, klub
11.12. Praha, Vagon

Dnešní Schodiště hraje s chutí a nasazením; vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší Doktor Krajíček, celou kapelu ženou kupředu dívčí bicí s dynamitovou úderností; je to radost, je to jízda.

V posledních letech nastalo na koncertech vítané vyvážení, kdy většina už neřeší, z kterého století ta která píseň je. Část příznivců stále bouřlivě reaguje na starší hitovky, zatímco ta druhá, početnější, už skáče především do rytmu festivalovek Nebudu a Stařenanebo se vlní na Strašáka v podání bubenice Páji Táboříkové (byl by hřích nevyužít i její pěvecký potenciál).

Schodiště jako by se vracelo zpátky „domů“. Ostatně, proč ne, když čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru NPSDB, na níž se zásadně podíleli jak interpretačně, tak autorsky. Činí se i mladá sekce a výsledkem je souzvuk nabitý radostí, který má v sobě kus „starého dobrého Schodiště“, ale i svěží vítr a větší zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon).

Během pěti let společného hraní a několika soustředění se sedmičlenná skupina semkla jako rodinka…  Dnes už si Roztoky žijí vlastním životem a Schodiště vesele brázdí hudební „moře“ se vzpomínkovým programem u příležitosti úctyhodného výročí.

Více informací najdete na oficiálním kapelním webu www.schodiste.org, na www.bandzone/schodiste nebo na facebooku.
 
Nový klip SCHODIŠTĚ – Nebudu: http://youtu.be/ZZPw5DiRpJM

Ukázky z cd Roztoky (Indies Scope, 2011):
http://soundcloud.com/vratislavhorcik/byty
http://soundcloud.com/vratislavhorcik/nebudu
http://soundcloud.com/vratislavhorcik/netahnou
http://soundcloud.com/vratislavhorcik/kaktus

Audiovizuální ukázky:
SCHODIŠTĚ KLASICKÉ: http://www.youtube.com/watch?v=9PCnSkiJzZE
SCHODIŠTĚ VÝROČNÍ: http://www.youtube.com/watch?v=R0DM2mwCosQ
SCHODIŠTĚ ROZŠÍŘENÉ: http://www.youtube.com/watch?v=FzpT7cJjVGI
 
SCHODIŠŤĚ: biografie
Kapela pravidelně koncertuje převážně v klubech a na festivalech po celé republice, za 30 let existence odehrála přes tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel.

Definitivně to potvrdily desky Ukazovák nasliněnej (1997), Svinska Pržola (2001), později Mokrý prádlo (2005). Po zkrácení původního názvu a výměně tří členů jsou plachty opět napnuty (v roce 2007 vyšla další řadovka Tanec), pokračuje se v nekonečné plavbě po českých pódiích, energicky a naplno. Live DVD Chcete rokenrooool??!(nominované na dvd roku v anketě Žebřík) a především nejnovější řadové cd Roztoky (2011) dokazují, že sil a chuti je v kapele víc než kdy dřív. Potvrzuje to i mladé publikum v předních liniích hledišť, které si s pamětníky s chutí zatančí na novinky (Nebudu, Stařena) i na prověřené jistoty jako Beze vší poezie, Ve čtyři ráno nebo Pytlíky ČSA.

Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět. Žánrové rozpětí nabralo nových rozměrů, kdysi připisované škatulky jako hospodský šraml, reggae či ska už dávno nejsou určující. Skupina si s lehkostí bere z hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku. A především opatřené originálními texty, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme.
 
SCHODIŠŤĚ: sestava
Zpěvák Martin Doktor Krajíček (od roku 1983) – tvář kapely, frontman, zakládající člen Nahoru po schodišti dolů bandu a doživotní břímě Schodiště.
Saxofonista Vladimír Cihelka (od roku 1985), baskytarista Vratislav Horčík (od roku 1986), harmonikář Miroslav Klíma (od roku 1987) – tvůrčí jádro od počátků NPSDB. Klarinetista Jaromír Linhart (od roku 2005) – staronová posila ze spřízněného Rudovousu. Kytarista Ondřej Fencl (od roku 2007) a bubenice Pája Táboříková (od roku 2008) – mladá krev, svěží vítr. Bez nich by Schodiště nebylo tím, čím je dnes. Bez nich by Schodiště nebylo vůbec.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.