Bukovina, která se rozprostírá mezi Ukrajinou a Rumunskem, multikulturní Transylvánie s početnou maďarskou menšinou, Hrušov a Veľký Krtíš na pomezí Slovenska a Maďarska a Lubušsko na polsko-německém pohraničí – to jsou čtyři směry a oblasti, které spojí nový vzdělávací projekt Evropské sítě Paměť a solidarita.
Předsevzetí, které se jmenuje “In Between? Po stopách místních příběhů na pohraničí Evropy” má podnítit mladou generaci Evropanů k poznání dějin 20. století skrze rozhovory s jejími účastníky. Nábor účastníků trvá do 5. února 2016.
V rámci projektu několikačlenné skupiny mladých lidí vyrazí do kulturně nejzajímavějších pohraničních regionů v Evropě, aby během setkání s místními obyvateli uspořádali rodinné archivy a zaregistrovali vzpomínky.
Před zahájením studijních návštěv se účastníci projektu, kteří byli během náboru vybráni, zúčastní seminářů, které povedou experti z oblastí nejmodernějších dějin, orální historie (oral history), kulturní antropologie a archivářství. Mládež pozná zákulisí sbírání příběhů, vedení rozhovorů a digitalizace památek i dokumentů a také zvláštnosti i dějiny navštívených regionů. Následně účastníci projektu budou rozděleni do 5-členných skupin a rozjedou se do měst a pohraničních oblastí, kde stráví 7 dní.
Mládež bude vyhledávat místní obyvatele a osobní příběhy zapsané do multikulturní krajiny vybraných regionů, díky čemu bude v praxi poznávat nástroje a metody výzkumu a dokumentování minulosti. Skrze fotografování, skenování materiálů i audio a video nahrávky shromáždí fotky, dopisy, dokumenty a jiná svědectví každodenního života.
Účast na projektu bude pro účastníky příležitost nejenom k rozvoji kompetencí z oblasti historického a etnografického výzkumu v terénu, ale také jim umožní prohloubit znalosti o historických procesech ve Evropě 20. století. Shromážděný materiál ukáže minulost čtyřech evropských regionů se složitou historií a kulturou, která bude zachycena na rodinných fotografiích a v příbězích. Tento materiál se posléze stane jedním z bodů konference, jenž shrne tento projekt. Konference, které se zúčastní kulturní antropologové, historici a orálněhistoričtí badatelé, proběhne ve Varšavě v prosinci 2016.
Organizátoři hledají dvacet mladých lidí – studentů i lidí pracujících na volné noze ve věku 18-25 let, kteří by si chtěli vyzkoušet své dovednosti ve výzkumu lidské paměti. Abyste se mohli projektu zúčastnit, je nutné vyplnit do 5. února 2016 náborový formulář, který se nachází na internetových stránkách www.enrs.eu/inbetween. Hodnoceny budou mj. motivace účastníků k účasti na projektu a jejich ochota a odhodlání ke spolupráci. Podmínkou je znalost anglického jazyka.