Share |

Pytloun Grand Hotel Imperial, designový hotelový šperk v městě pod Ještědem

foto: Pytloun Grand Hotel

Designové pokoje v libereckém Pytloun Grand Hotel Imperial jsou galerií soudobého českého designu. Každý z 36 designových pokojů navrhl jiný přední český architekt, designér či studio a každý pokoj má tak svou unikátní atmosféru. /GALERIE/
 
Hotel Imperial v Liberci byl postaven ve 20. letech minulého století jako konstruktivistická stavba s prvky art deco. V 80. letech prošel nechvalně proslulou „renovací“, která pohřbila téměř vše z jeho prvorepublikového kouzla. Po sametové revoluci navíc budova řadu let chátrala a záchranou se jí stalo až to, že ji koupil liberecký hoteliér Lukáš Pytloun. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo na podzim roku 2015 otevřeno prvních 67 standardních pokojů Superior a novou podobu dostala i známá restaurace Zlatý Kohout. Design interiérů je dílem renomovaného studia Vrtiška ◦ Žák. První noc v 67 standardních pokojích byla hostům nabídnuta ve veřejné on-line aukci, která se setkala s pozitivními ohlasy a jejíž výtěžek putoval na dobročinné účely.
 
Na jaře 2016 byla následně otevřena a představena první řada 19 designových pokojů a v červnu pak druhá (celkem 36 originálních designových pokojů). V rámci České republiky i celé Evropy se jedná o zcela ojedinělý projekt – každý z pokojů vytvořil jeden renomovaný architekt, designér či architektonické studio a v celkovém úhrnu tak „východní křídlo“ Pytloun Grand Hotelu Imperial tvoří jakousi galerii soudobého českého interiérového designu. Mezi autory pokojů patří například Chybik+Kristof Architects, Bořek Šípek, David Vávra, Michal Kunc, Petr Stolín, Vít Janečka či Ivo Prokel. Část architektů je členem sdružení Czech Deco Team, které celý projekt rekonstrukce GHI od počátku podporuje, ať už výběrem architektů či dodávkami části vybavení designových pokojů.
 
Nepřehlédnutelnou dominantou hotelového lobby je lustr, jehož designérem je Maxim Velčovský, designér a umělecký ředitel Lasvitu, který při návrhu vycházel z původního lustru - pěti koulí na jedné tyči. The cloud je plastika z 98 opálových koulí, které mají různou intenzitu zabarvení, a jen 36 z nich svítí, přitom působí dojmem, že svítí všechny.
 
„Podmínkou spolupráce s jednotlivými architekty bylo, že každý rok musí pokoj obnovit. Například v Jizerském pokoji Davida Vávry je rám, ve kterém se budou měnit architektova startovní čísla z Jizerské padesátky. Hotel tak bude žít,“ popisuje majitel hotelu Lukáš Pytloun.
 
Podoba jednotlivých pokojů je opravdu rozmanitá a hosté si tak mohou vybrat podle svého vkusu, momentální nálady, nebo třeba oblíbené barvy. Pokoje některých architektů přenesou hosty mimo realitu a doslova je vtáhnou do svého příběhu. V jednom z pokojů se například ocitnou v americkém Hollywoodu, jiný zase evokuje dojem, že tráví noc v loveckém zámečku, kde mají nad postelí vystavené trofeje z úspěšného lovu. Některé pokoje svým stylem přímo vybízejí k romantickým pobytům pro zamilované páry. Jiné pokoje zase upřednostňují jednoduchý minimalistický styl, případně využívají prvky industriálních interiérů. Najdete zde například pokoj, který je s koupelnou propojen posuvnou tahokovovou stěnou a fototapeta na stěně vás pocitově přenese na střechu hotelu Imperial. Další pokoj je vyzdoben fotografií pořízenou z věže Severočeského muzea v roce 1930. Snímek odkazuje na nejlepší éru Liberce, kdy byl druhým největším městem v republice a kdy vznikl Hotel Imperial.
 
Pokud máte rádi hravost a výrazné grafické prvky, pak vás zaujmou pokoje založené na kombinaci bílé barvy a černé řezané grafiky, či pokoj, kterému dominuje stěna plná kreslených obrázků z dílny studia UAX.  Hravý je i pokoj s názvem Kompozice 319, který vychází ze stejnojmenného obrazu malíře Pieta Mondriana. V některých pokojích může být pro hosty zajímavé i jen pouhé koukání do stropu. V jednom z pokojů na něm můžete studovat mapu Liberce, zatímco na jiném najdete na stropě úryvky různých knih v několika světových jazycích.
 
Část pokojů je svým designem přímo spjatá s geniem loci Liberce a jeho okolím. V jednom z nich například mohou hosté spát přímo pod Ještědským hřebenem, který tvoří čelo postele. To je navíc večer nasvícené LED pásky, jejichž barvu si mohou sami nastavovat a tím zcela měnit atmosféru celého pokoje. Stejný světelný efekt je využit i v dalším pokoji, kde LED pásky procházejí nejen celým stropem, ale i stěnou a pokoj tedy získává různé barevné podoby.
 
 
Trocha historie ...
Hotel Imperial byl postaven ve 20. letech 20. století podle projektu architekta Pavla Zeha na zakázku hoteliéra a kavárníka Franze Fiedlera. Původní konstruktivistická stavba s prvky art deco byla v té době̌ jednou z dominant města Liberce. V 80. letech však prošla nechvalně proslulou „renovací“, která přinejmenším v ubytovací části pohřbila téměř vše z prvorepublikového kouzla, jež svým designem hotel nabízel. Nadále však zůstával vyhledávaným místem konání tanečních zábav nebo diskoték, na něž jejich tehdejší návštěvníci dodnes vzpomínají. Pojmy jako snack bar Zlatý kohout nebo restaurace Staročeská jizba pak zůstávají v paměti Liberečanů nadále živé. Od roku 2009 byl hotel uzavřen a rychle chátral.
 
... a zpátky do budoucnosti
Před dvěma lety si majitel a investor Lukáš Pytloun a autoři celého projektu předsevzali, že se rekonstrukcí hotelu pokusí navázat na prvorepublikovou tradici vysokého standardu ubytovacích služeb a rovněž nabídnou stylové prostředí, v němž bude radost pobývat a jež bude návštěvníkům poskytovat potěchu oka i případnou inspiraci.  Autoři zastávají názor, že hotel by měl poskytovat nejen nejvyšší možné pohodlí a kvalitu služeb, ale měl by rovněž zprostředkovat estetický zážitek srovnatelný – s lehkou nadsázkou – s návštěvou galerie. Převážná část hotelu je nyní dokončena, včetně restaurace Zlatý kohout s nabídkou moderní české i světové gastronomie, kavárny Café Imperial a kongresových nebo zasedacích prostor.

 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.