Share |

Proč se slaví nejzelenější svátek v roce, svatý Patrik?

K Irsku patří nejen skvělá whiskey, ale také oslavy svatého Patrika – patrona Irska, které připadnou na 17. března. Tento den patří v Irsku k těm nejvýznamnějším, nejveselejším a nejzelenějším.
Svatý Patrik byl misionář a mnich, který svůj život zasvětil křesťanství a v druhé polovině 5.století v Irsku šířil víru, stavěl školy, kostely a pokřtil zde tisíce lidí. Na jeho památku prohlásila katolická církev den jeho úmrtí za svátek. Den svatého Patrika je státním svátkem v Irsku, Severním Irsku, na karibském ostrově Monserrat a v některých kanadských provinciích.  
Tento den je pro většinu Iru ve znamení bujarého tance, zábavy v ulicích, zelené barvy či jetelového trojlístku (za jeho pomoci prý svatý Patrik lidem vysvětloval princip Nejsvatější Trojice), a hlavně lidské pospolitosti. Kromě Irska se oslavuje i v mnoha metropolích světa. A letos se k oslavám opět připojí i ČR.
Nejzelenější den v roce
Lidé se na tento den v rámci oslav oblékají do zelené a podobně jako například křesťané na Zelený čtvrtek pojídají zelené potraviny. Populární jsou například zelené těstoviny nebo zelená zmrzlina. V tento den se oslavuje nejen svatý Patrik, ale také irská kultura a historie. Za pomoci tradičních tanců a písní. Den svatého Patrika je oslavou pozitivní odvahy, která nás vede k překročení vlastní komfortní zóny, a získávání nezapomenutelných zážitků. K oslavám svatého Patrika patří samozřejmě i alkohol. V tento den povolovaly jeho pití i přísné církevní předpisy. A je s ním samozřejmě spjatá i pravá irská whiskey. Populární je i zelené pivo, do kterého se přidávají bylinky, které zlatavý mok obarví dozelena.
Jeden den Irska v Praze
K oslavám připojí Česká republika, především pak naše metropole.  Oslavy svátku svatého Patrika budou letos doposud největší v ČR.  Vedle akcí ve více než 400 podnicích po celé ČR se hlavní program v sobotu 17. března 2018 odehraje v Praze v rámci Tour svatého Patrika. A je se na co těšit, oslavu lze totiž pojmout jako neotřelou jízdu Prahou po několika zajímavých lokacích s různorodým kulturním, hudebním a dalším bohatým programem, na který budou navazovat našlapané večerní akce v centru, Holešovicích a Vršovicích. Poprvé Praha také zažije průvod centrem města. Průvod vyjde od Kampusu Hybernská, jedné ze zastávek letošní Tour svatého Patrika a bude pokračovat po ose Staroměstské náměstí, Národní třída, Václavské náměstí a skončí u Kampusu Hybernská. Vice informaci na toursvatehopatrika.cz.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.