V úterý 10.5.2011, ve 13:30 hodin, v prostorách unikátní moderní budovy Národní technické knihovny v pražských Dejvicích, pořádá společnost OP TIGER, spol. s r.o. ve spolupráci s Amnesty International módní přehlídku progresivní nízkouhlíkové kolekce EarthPositive®, oceněné letos v rámci Týdne klimatu ve Velké Británii hlavní cenou v kategorii „Nejlepší iniciativa“ v boji proti klimatické změně.
Kolekce zahrnuje trička, mikiny a další oblečení , vyrobené z biobavlny, výhradně za využití obnovitelných zdrojů energie a při zachování evropských standardů etiky práce.
Unikum kolekce spočívá zejména v dodržování 3 základních tezí: 1) 100% sweatshop free = etické výrobní podmínky: pracovní podmínky zaměstnanců podléhají
evropskému etickému kodexu a jsou zaštítěny nadací Fair Wear 2) 100% biobavlna = žádné škodlivé chemikálie: Standardy GOTS (Global Organic Textile Standard),
jimž kolekce vyhovuje, zajišťují, že během pěstování bavlny nedošlo k použití žádných chemikálií
poškozujících člověka a životní prostředí. 3) o 90% méně emisí skleníkových plynů = minimální uhlíková stopa: Zatímco výrobou běžného trička
se do atmosféry vypustí zhruba 6kg skleníkových plynů, výrobou biotrička jich, díky využití obnovitelných zdrojů energie (větrná, solární) vznikne jen asi 600g! Hodnoty uhlíkové stopy garantuje nadace The Carbon Trust.
Módní přehlídka se koná u příležitosti uvedení nové kolekce pro rok 2011 na český trh a jejího zpřístupnění široké veřejnosti prostřednictvím e-shopu www.coromoro.com. Slovy tvůrců nového e- shopu společnosti OP TIGER: „Díky tomuto projektu má už i spotřebitel v Česku možnost rozhodnout se pro produkt vyrobený ekologicky a eticky. A to bez nutnosti rezignovat na hodnoty jako jsou luxus, styl, estetika či zábava, díky čemuž je odezva odborné i laické veřejnosti výjimečně pozitivní.“
Akce podporuje probíhající kampaň Amnesty International s názvem „Byznys a lidská práva“ jejíž klíčové body charakterizuje koordinátorka kampaně Lenka Pitronová: „Aktuální kampaň Amnesty International si posvítila na firmy, které svým chováním porušují lidská práva. Změn chce dosáhnout jak podporou odpovědného podnikání, tak legislativními kroky na úrovni EU. Cílem kampaně je zabránit negativním praktikám, jako jsou například dětská práce, diskriminace, nedodržování práv zaměstnanců nebo ekologické devastace.“ V den přehlídky bude možné shlédnout v prostorách NTK výstavu Amnesty International na téma Byznys a lidská práva a poslechnout si od koordinátorů kampaně info o aktuální situaci v ČR.