Mezinárodní festival PRAGUE NONVERBAL 17, který se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, pokračuje i letos v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů. Hlavním centrem dění se stane umělecký prostor La Fabrika a letos se kromě ní rozšíří i o další scény v rámci ART DISTRICT v Praze 7. Návštěvníci budou moci shlédnout za jeden týden okolo 20 představení i v prostoru Jatka78, v divadle Alfred ve dvoře, ve Studiu Hrdinů, v Centru současného umění DOX a v Cross Clubu.
„Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a vnímání současného nonverbálního divadla jako otevřeného uměleckého proudu zasahujícího do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost s přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací,“ uvádí Adam Halaš, dramaturg festivalu.
Zahajovacím galavečerem TU NIGHT SHOW budou provázet Martha Issová a Anna Polívková. Mezi vystupujícími umělci budou Trygve Wakenshaw, Soňa Červená, Vojtěch Dyk & Michal Žáček, Rosťa Novák, Martin Zbrožek, Bambule bijou bác (Anna a Johana Schmidtmajerová, Hana Müllerová, Jan Cina a Jiří Weissman), Tap Academy Prague - několikanásobní mistři světa v choreografii Tomáše Slavíčka a řada dalších umělců. Světoznámý choreograf českého původu Jiří Kylián zde uvede v premiéře svůj nový krátkometrážní film Scalamare.
Na večeru bude udělena cena SILENCE SPEAKS LOUDER za celoživotní přínos žánru. V letošním roce cenu převezme prof. Zoja Mikotová, česká režisérka
a vysokoškolská pedagožka, zakladatelka Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících na JAMU v Brně.
Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru VAMOS THEATRE s názvem FINDING JOY. Nonverbální divadlo s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je zajímavou ukázkou jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou zajímavý námět z reálného života.
COMPAGNIE MANGANO-MASSIP je francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip, kteří patří mezi přímé pokračovatele odkazu Marcela Marceaua. Jejich tvorba je pohybově i vizuálně atraktivní, propojující techniku mime corporel s fyzickým divadlem.
Dalším jménem je skvělý belgický umělec JOS HOUBEN, patřící mezi nejvýraznější a nejznámější evropské mimy, který se představí se svým novým projektem ART OF LAUGHTER.
Na letošním Fringe festivalu v Edinburghu se úspěšně prezentovala originální mexická umělkyně GABRIELA MUNOZ s komickým, klaunským a improvizovaným představením PERHAPS, PERHAPS... , které bude rovněž součástí hlavního festivalového programu.
Jedním z projektů uvedených v divadle Alfred ve dvoře bude zahraniční performance izraelsko-japonského páru Dror Liberman a Kazuyo Shionoiri TAKE DOWN. Představení s českým názvem NA LOPATKY je metaforou k úzkému prostoru vymezenému naší existenci i bojem o svobodu, která se neustále vzdaluje.
Na ohledávání limitů fyzičnosti a různých forem intenzity je založená i tvorba polské tanečnice a choreografky Marii Zimpel, která v Clubu Cross uvede svoji inscenaci WHAT DO YOU REALLY MISS?
Z českých souborů se v rámci hlavního programu můžeme těšit na studenty Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří na festivale uvedou moderní klaunerii VĚC v režii Števa Capka a studenty Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno. V režii prof. Zoji Mikotové vzniklo nové představení DŮM BERNARDY ALBY a na festivalu bude uvedeno v pražské premiéře.
V další české premiéře se v hlavním programu představí také progresivní mladá formace HOLEKTIV – Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá, která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou.
Bach_330 je unikátním vizuálním koncertním projektem houslisty Martina Zbrožka, jenž vznikl jakožto pocta hudebnímu géniovi J. S. Bachovi u příležitosti 330. výročí jeho narození. Sólový houslový koncert vybraných Bachových sonát je obohacen o projev výrazové tanečnice a choreografky Hany Polanské, akrobata Lukáše Macháčka a výtvarníka Alexe Dowise. Vzácným hostem projektu je česká kytarová legenda, skladatel, prof. Štěpán Rak, který svým improvizačním uměním umocní kouzlo přítomnosti.
V premiéře bude dále uveden film HON, natočený během legendární akce Olšany Open na farmě Bolka Polívky, který se spolu s F. A. Brabcem ujal scénáře a režie a vystupuje zde v roli starosty obce, která se potýká s problémem přemnožených klaunů a uspořádala na ně hon.
Na dalších scénách budou uvedena např. dvě speciální představení JATKA č. 5 - projekt režiséra Rostislava Nováka mladšího a souboru 11:55 inspirovaný knihou Kurta Vonneguta či dvojpředstavení Halky Třešňákové a Anny Polívkové TEŠLON a FRYKL + WALK IN PROGRESS v Alfredu ve dvoře. Ve Studio Hrdinů se představí PANTOMIMA S.I. - divadlo pantomimy neslyšících.
V posledním dnu festivalu se také na dvoře La Fabriky představí Jiří Bilbo Reidinger, Václav Strasser a Bratři v tricku věnující se převážně dětskému publiku.
Vstupenky na představení buď v La Fabrice nebo v předprodeji GoOut.