Share |

Počtvrté se Praze v říjnu představí to nejlepší z divadelní Ostravy

foto: PR

Oněgin, Mikulášek, Gogol, Klimsza, Renč, Gábor, Orozovič, Walser… Sestava ostravského divadelního týmu, který se počtvrté vydá dobýt Prahu, je letos obzvláště silný, zkušený a motivovaný. Úroveň divadelní produkce v moravskoslezské metropoli je konstantně vysoká a jednotlivé inscenace se pravidelně umisťují ve výročních anketách a jsou úspěšné v oborových cenách. Letošní přehlídka Ostrava v Praze, která se uskuteční od 19. do 30. října, to doloží na pěti vybraných divadelních inscenacích v nastudování Komorní scény Arena, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek Ostrava nebo Divadla Petra Bezruče a jedné filmové projekci. A co dramaturgie pro náročné pražské publikum připravila?
 
Herecký koncert dotažený do posledního detailu odhalující nadčasovou tragikomiku her, podvůdků a podvodů, jež poletují vzduchem od nepaměti nejen nad karetním stolkem Gogolových HRÁČŮ. Strhující drama viny otců a hledání minulosti a identity synů SMRTIHLAV s excelující mladou hvězdou českého divadla Igorem Orozovičem. Nebo irskou černou komedii SLOŽ MĚ NĚŽNĚ,  jejíž scénou je ring a zdobí jí i nečekané sportovní výkony herců. Samozřejmě, stou reprízu výtečné dramatizace EVŽENA ONĚGINA, PERNÍKOVOU CHALOUPKU pro děti i film z čistě ostravského prostředí ISABEL.
 
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského, objasňuje: „Ostrava v Praze je už tradiční akcí, která se koná letos počtvrté. Původně vznikla v rámci kandidatury Ostravy na Hlavní město kultury 2015 jako prezentace ostravských činoherních divadel, což se ukázalo jako atraktivní počin i coby jakýsi předvoj OST-RA-VARu, divadelního festivalu, který je možno navštívit v severomoravské metropoli hned měsíc nato. Většina přehlídky Ostrava v Praze se soustředí do Divadla Komedie a my máme radost, že hostování ostravských divadel je stále žádanější a sledovanější…“ Mají totiž co nabídnout: jak se shodují kritici i diváci, jsou to například cílevědomá dramaturgie, schopnost přijmout za své jak tradici, tak experiment, vzácně vyrovnané kvalitní herecké ansámbly i výrazné osobnosti, spolupráce s předními režiséry, jevištními výtvarníky a autory hudební složky inscenací…
 
Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.
 
19. říjnamohou diváci zhlédnout v Divadle Komedie GogolovyHráčev podání Komorní scény Aréna. Jde o inscenaci vysoce ceněnou publikem i odborníky pro vynikající herecké výkony všech zúčastněných a cizelérskou režisérskou práci Ivana Krejčího. 20. října nabídne dětem i dospělým Divadlo loutek Ostrava ve dvou odpoledních představeních na prknech Švandova divadlaPerníkovou chaloupku Václava Renčev nastudování režiséra Václava Klemense. Národní divadlo moravskoslezské téhož dne zahraje dvakrát: nejprve odpoledne v Divadle Komedie černou komedii Slož mě něžně irského dramatika a herce Billyho Rocheav režii Janusze Klimszy a večer se potom představí na Nové scéně Národního divadla se svojí nynější vlajkovou inscenací, strhujícím dramatem uznávaného německého autora Martina WalseraSmrtihlavs tématem viny a hledání vlastní minulosti. Pod režijním vedením Petera Gábora zde v roli zdánlivě netečného teenagera Rudy, jehož vztah k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením, exceluje velký talent českého divadla Igor Orozovič.
 
22. říjnase k projektu připojí Komorní kino Evald s projekcí filmu debutantůLukáše Melníka a Marcela ŠkrkoněIsabel, který ostravské prostředí pojal jako místo, kde se mohou odehrávat horrorové příběhy a v němž se objeví i řada význačných ostravských osobností včetně Norberta Lichého nebo Jarka Nohavici. Přehlídku pak uzavře 30. října na prknech Divadla Komedie soubor Divadla Petra Bezruče s PuškinovýmEvženem Oněginem v režii renomovaného Jana Mikuláška. Stá repríza nejoblíbenější inscenace Bezručovců z roku 2008 tak zároveň uvede režisérovu pražskou retrospektivu, jež posléze pod názvem Mikuláškovy patálie proběhne na několika dalších scénách.
 
Ostrava má již dlouho na mapě českého divadla nezastupitelné místo. Inscenace, které její činoherní i operní soubory přivážejí do Prahy, budí zasloužený ohlas mezi publikem i odborníky a platí to vrchovatě i o letošní přehlídce. Inscenace Gogolových Hráčů na scéně Arény sklízí nadšené superlativy:„Ostravská Aréna umí Gogolovy Hráče jak pražský Činoherní klub v legendární inscenaci před třiceti lety. Jejich verzi dominuje perfektně sehraný soubor, jaký nebývá často k vidění…," seznal Michal Zahálka pro Hospodářské noviny. Ladislav Vrchovský vyzdvihl v Divadelních novinách: "A je tu ještě jedna kvalita: Tentokrát se režisér spolu s herci zabývá zejména tím, čemu se říká „jednání slovem“. Mluvní složka hereckého projevu je tu propracována až do nejjemnějších detailů v intonaci pronášených slov, a to dokonce v souladu se světlem, mimikou, hudbou i gestem. A všemu dominuje, jak jinak, dokonalá herecká souhra představitelů jednotlivých postav.“
 
Evžen Oněgin Bezručovců, který posbíral řadu ocenění, je dle MfD"výtvarně úchvatná, v režijní stylizaci procítěná inscenace se stala zázrakem také v hereckých výkonech protagonistů Terezy Vilišové a Tomáše Dastlíka. Krystalický koncentrát ruského romantismu z Ostravy jistě nezapadne ani na jiných festivalech…"  či"Jedna z nejmúzičtějších inscenací posledních měsíců… ". O současné klíčové inscenaci Národního divadla moravskoslezského referovaly opět Divadelní noviny:„Režisér Peter Gábor spolu dramaturgy Klárou Špičkovou a Markem Pivovarem a autorem scény Davidem Bazikou vystavěli inscenaci bohatou na množství poetických obrazů a jevištních metafor... V hlavní roli studenta Rudy Gootheina vystupuje Igor Orozovič. Jeho výkon je doslova strhující“. 
 
I vynikající přijetí obou nových inscenací Národního divadla moravskoslezského dokládá, že Ostrava je kulturním centrem par excellence. A tamní niveau spoluurčuje ve spojení špičkových režisérů, vynikajících herců a kreativní dramaturgie zásadním způsobem cestu, jíž se současné české divadlo ubírá.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.