Share |

Pětice filmů nominovaných na Oscara na přehlídce v kině Pilotů

foto: pořadatel akce

Oscarová letka, pět filmů nominovaných do oscarového shortlistu v kategorii nejlepší zahraniční film, se představí na dvoudenní přehlídce v pražském kině Pilotů. Akce se uskuteční 26. a 27. ledna.
 
Oscarová letka představí pět z devíti kandidátů v širší oscarové nominaci, což je pro českého diváka poměrně reprezentativní příležitost seznámit se s nejlepšími zahraničními filmy z pohledu akademie, která uděluje nejvýznamnější ceny světa,” prozrazuje šéf české kinodistribuce Film Europe Vít Schmarc.
 
Přehlídka nabídne ruský snímek Nemilovaní bystrého pozorovatele tamní společnosti Andreje Zvjaginceva, který si za film odnesl Cenu poroty z Cannes 2017. Promítnuto bude i Zlatým glóbem oceněné drama Fatiha Akina Odnikud s Diane Kruger v hlavní roli a úspěšné snímky z loňského Berlinale: výstřední romance O těle a duši oceněná Zlatým medvědem a cenou za nejlepší scénář ozdobené LGBT drama Sebastiána Lelia Fantastická žena. Pětku uzavírá švédský favorit, konceptuální komedie Čtverec Rubena Östlunda, která získala Zlatou palmu v Cannes 2017, ale i hlavní trofej a prvenství v dalších pěti kategoriích Evropských filmových cen.
 
Dne 23. ledna bude slavnostně oznámen finální seznam pěti kandidátů, vyhlášení Oscarů pak proběhne 4. března.

 
Seznam filmů:
Nemilovaní
Andrej Zvjagincev (Rusko, 2017, 127 minut)
Žeňa a Boris procházejí bolestným rozvodem a jejich dvanáctiletý syn Aljoša je jim spíš přítěží. Všechno se změní ve chvíli, kdy Aljoša zmizí. Mistrovské drama o lidech, kteří jsou zamilovaní do vlastního odrazu v mobilních telefonech, ale jinak žijí ve skličujícím světě odcizení a nepochopení.
 
Odnikud
Fatih Akin (Německo / Francie, 2017, 106 minut)
Život Katji se otřese v základech, když při bombovém útoku přichází o syna a manžela. Rodina a přátelé se jí snaží být v těžkých chvílích oporou, Katja ovšem nemůže jít dál s vědomím, že vrazi její rodiny chodí beztrestně po svobodě. V hlavní roli thrilleru Fatiha Akina o pomstě a spravedlnosti exceluje Diane Kruger.
 
O těle a duši
Ildikó Enyedi (Maďarsko, 2016, 116 minut)
Maďarský film O těle a duši, jehož prostřednictvím se režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlouhých osmnácti letech na mezinárodní scénu, je nekonvenční love story dvou odlišně zmrzačených lidí: stárnoucího finančního ředitele jatek a mladé uzavřené kvalitářky masa. Oba hrdinové, postupně ohromováni zjištěním, že sdílejí totožné sny, se je následně pokoušejí společně naplnit. Snímek, který pomocí snových metafor hovoří o mnohých současných společenských traumatech, si odnesl z letošního Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda.
 
Fantastická žena
Sebastián Lelio (Chile / USA / Německo / Španělsko, 2017, 104 minut)
Marina, servírka a zpěvačka, a Orlando, starší muž, se do sebe zamilují a plánují společnou budoucnost. Orlando však náhle onemocní a následně umírá. Coby transžena je Marina nucena bojovat nejen s Orlandovou rodinou, která je přesvědčena, že Marina nese za jeho smrt zodpovědnost, ale i s předsudky svého okolí, jež její sexuální identitu považuje za cosi nenormálního a zvráceného. A především za právo být sama sebou.
 
Čtverec
Ruben Östlund (Švédsko / Německo / Dánsko / Francie, 2017, 142 minut)
Jak prodat myšlenku rovnosti a tolerance v mediálně přehlceném prostředí, které žije především virálními událostmi? Čtverec je konceptuální tragikomedie, která zkoumá jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectví současných západních společností, které čelí zmatení jazyků, symbolů a hodnot.

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.