Share |

Performance Crossings art festival se blíží

foto: pořadatel akce

Ve dnech 03. – 06. května se v pražském Cross Clubu odehraje nultý ročník mezinárodního festivalu Performance Crossings zaměřeného na porozumění současných podob v performativním umění. Performance art je příbuzně jako činohra, poesie nebo punková hudba formou určitého, jedinečného uměleckého vyjádření dialogu s okolním světem. Performance Crossings umožní základní ohledání různých forem performance artu a příbuzných uměleckých druhů s důrazem na porozumění jejich stylistických principů a navázání vzájemné komunikace mezi performerem a pozorovatelem / mezi myšlenkou a provedením.
 
Chceme propojit umělce tvořící v médiích performance artu, live artu a příbuzných médiích a přiblížit jejich tvorbu širší veřejnosti pro kterou nejsou tyto umělecké druhy příliš známé / pochopitelné / zájem o ně je marginální. Naším cílem je vyjasnění terminologických nejasností souvisejících s termíny jako performance art, live art, performance studies, performativní umění a nabídnout tak publiku možnost lepšího porozumění daných uměleckých druhů (resp. v případě performance studies vědního oboru). Zapojeným umělcům nabídneme možnost mezižánrové komunikace akcentující co je podle nás především podstatné – artikulace současných témat a nalézání vhodných forem k takové artikulaci.“ říkají kurátoři Petr Dlouhý a Antonín Brinda.
 
Ve čtyřech festivalových dnech nabídne festival širokou přehlídku různorodých performancí mezinárodních umělců, které budou probíhat v pražském Cross Clubu. Středa 3. května rovněž nabídne několik performancí odehrávajících se ve veřejném prostoru Holešovicích jiných městských částí.
 
Program Performance Crossings je složen jednak ze známých osobností pohybujících se v oblasti performance artu, jakými jsou například BBB Johannes Deimling z Německa, Arianna Ferrari z Itálie nebo například Racha Baroud z Libanonu. Z českých tvůrců pak například Tereza Kerle či Darina Alster a například Jiří Kovanda, který svou přednáškou nabídne otevřený vstup do vnímání performance artu.
 
Festival je zároveň i prostorem pro mladé tvůrce. Performance Crossings si dává za cíl umožnit performerům z celého světa, aby se setkali a vytvořit tak novou platformu pro spolupráci s pražským Cross Clubem ať už jde o tvůrce, kteří v médiích performance artu začínají (Rogier Hornman z Nizozemí) nebo pro které je performance art důležitou složkou jejich kontinuální práce. Tuto linii sleduje festival v začlenění nového profesionálního divadelního spolku Performalita, který s Cross Clubem dlouhodobě spolupracuje.
 
Speciální akcí v rámci programu bude spánková performance Heidi Hornáčkové – Spánek: Barvy, během níž bude mít divák šanci přespat v půdním prostoru Crossu a zažít neopakovatelnou zkušenost spojující samotný spánek s divadelním – estetickým zážitkem.
03. – 06. květen 2017
Cross Club, Praha 7 a dílčí místa v jiných částech Prahy
Vstup: dobrovolný
/FB EVENT/
kurátor: Petr Dlouhý

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.