Share |

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

 
 
 Sebeironická procházka psychikou umělce, v níž se střídají snové sekvence s realitou. Procházka, na které se režisérovi zcela ztratí jeho připravovaný film. To je snímek italského režiséra Federica Felliniho Osm a půl.
 
V rámci Projektu 100 uvedla Asociace českých filmových klubů (AČFK) snímek do kin slavnostní premiérou 25. února v Městské knihovně v Praze.
 
Načrtnout jednoduše děj jednoho z vrcholných filmů Federica Felliniho Osm a půl, je jako pokusit se probourat zdi labyrintu. Tento snímek je vlastně velmi složitě napsaným průvodcem duší i životem slavného režiséra, který se ocitl v tvůrčí krizi.
 
„Natočit film o tom, jak tragické a komické zároveň je ztratit sebe sama (a v sobě samém nakonec ztratit i svůj film), a být za to oceněn Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený snímek, to je salto mortale hodné snad jen Federica Felliniho,“ řekl o filmu výstižně Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK.
 
Fellini v mnoha rozhovorech odmítl, že by mělo jít o autobiografický film. Jeho úsilí bylo mnohem univerzálnější, a to i přesto, že předobrazem celého snímku byl pravděpodobně reálný tvůrčí blok, kterým si Fellini prošel bezprostředně před samotným natáčením.
 
Hudební složku filmu měl na starosti Nino Rota, který v hudební dramaturgii snímku použil nejen vlastní scénickou hudbu, především v podobě cirkusových pochodů, ale tentokrát i hudbu klasickou. Připočteme-li hvězdné herecké obsazení, v němž Marcella Mastroianniho v roli Guida doplnily Anouk Aimée jako posmutnělá manželka Luisa a Claudia Cardinale jako Guidova múza, budil film velké očekávání již před svou premiérou, která se odehrála 14. 2. 1963.
 
Součástí slavnostní projekce v pražské Městské knihovně byl i krátký předfilm režiséra Ondřeje Hudečka Karaoke, který zprostředkovala organizace iShorts.
 
Veškeré informace o Projektu 100 i o jednotlivých snímcích lze nalézt na stránkách www.projekt100.cz.
 
Ocenění snímku Osm a půl:
 
Oscar pro nejlepší zahraniční film a nejlepší kostýmy (1964) 
Cena newyorských filmových kritiků za nejlepší zahraniční film (1963)
Cena National Board of Review pro nejlepší zahraniční film (1963)
Grand Prix na MFF v Moskvě (1963)
 
 
 
Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz
  www.facebook.com/filmovekluby         www.facebook.com/projekt100acfk?fref=ts
 
 
 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.