Share |

Originální kniha ZUličníci potěší děti v nemocnicích a dětských domovech

Fotograf a umělec Matěj Dereck Hard vydává začátkem listopadu letošního roku knihu – fotografickou pohádku ZUličníci, která je určena především předškolním dětem ve věku od jednoho do sedmi let. 
ZUličníci, víc než jen kniha 
Vzniku knihy předcházely dlouhé měsíce příprav. Dereck Hard příběh nejen vymyslel a napsal, ale především se postaral o obrazové ztvárnění celé knihy. Jde o 33 originálních autorských fotografií ve stylu Hardovy pop-artové série „Little Reality“. 
„Žijí v ulicích všech měst, po celém světě a vždy poblíž lidí,“ píše autor v úvodu knihy, čímž náznakem vysvětluje původ jména jejích hlavních hrdinů. „Nejsou to ani lidé, ani zvířátka. Přestože jako zvířátka vypadají, nosí oblečení, i když trošku jiné než lidé, a mluví spolu mezi sebou lidskou řečí.“ Postavičky připomínající malé chlupaté medvídky při přípravě knihy skutečně vznikly. 
Autor oslovil studenta AVU, Matěje Rejla a na základě jeho návrhu byly ZUličníci vytvořeny ve speciálním designérském studiu. Teprve poté mohly se skutečnými postavičkami ve skutečných kulisách začít vznikat netradiční fotografie, které představují stěžejní součást knihy.
 
Petr Čtvrtníček a …v roli spoluautora  
Na přípravě knihy se kromě autora podíleli i herec Petr Čtvrtníček, který ztvárnil roli profesora Vím, a Matteo Ravizza v roli Kazisvěta. Postavičky ZUličníků vytvořil podle návrhů Matěje Rejla Jiří Propílek. Výsledkem spolupráce je kniha o 72 stranách, vytištěná na prvotřídním lesklém křídovém papíře a v tvrdé knižní vazbě. Do poutavého příběhu o rodině ZUličníků z Prahy 5 autor nenásilně vpašoval i mravokárné prvky, které se snaží děti nenásilnou formou vést k ohleduplnosti vůči okolí a přírodě.
Zuličníci mají poslání   
Kniha vychází v nákladu 1000 výtisků. Polovina nákladu poputuje zdarma jako dárek dětem do dětských domovů a dětských nemocnic po celé České republice, kromě jiných do Thomayerovy nemocnice v Krči, do nemocnic v Ostravě, Brně, Plzni, Olomouci, Pardubicích a Českých Budějovicích, do dětských domovů v Kroměříži, Berouně, České Lípě a desítek dalších. 
Činy místo slov  
Reakce zástupců těchto institucí, kteří jsou s dětmi v každodenním kontaktu, dokazují, že i v dnešní přetechnizované době je kniha stále jedním z nejlepších dárků, jaký mohou děti dostat. „Pobyt v nemocnici není jednoduchý ani pro dospělé, natož pak pro děti. Způsobů, jak jim zpříjemnit čas strávený u nás, není nikdy dost. Jsem si jist, že předčítání krásné knihy je velkým přínosem i pro samotnou léčbu,“ říká například tiskový mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura. 
S nadšením byla nabídka dárku přijata i v dalších nemocnicích, za všechny citujeme reakci Dagmar Zouharové, asistentky ředitele Fakultní nemocnice Brno: „Velmi Vám děkujeme za velkorysou nabídku, kterou nesmírně rádi využijeme. ZUličníci budou jistě tím správným potěšením pro naše nejmenší pacienty v předvánočním čase. S radostí jsem se podívala na webový odkaz a to, co jsem viděla, naprosto předčilo mé očekávání. Knihy budeme směřovat na oddělení, kde bude nejvíce dětí či dětí, které musí absolvovat dlouhodobou léčbu. V těchto případech je vytržení z každodenního procesu velmi vítané.“ Na knihu se těší i v dětských domovech. „Dar moc rádi přijmeme. Určitě knihu využijeme při vzdělávání i relaxaci,“ plánuje Věra Nováková, ředitelka Dětského domova v Nepomuku.
Nejen autor 
Matěj Dereck Hard absolvoval magisterské studium tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, je vítězem ceny Junior Award na Czech Press Photo 2010. V letech 2014 a 2015 byl oficiální tváří a ambasadorem značky Canon. Upozornil na sebe především časopisem Are We Bastards?, který založil a dával v něm prostor mladým talentovaným umělcům z různých oborů – hudebníkům, filmařům, designerům, fotografům, street sportovcům atd. Je rovněž autorem tří samostatných publikací, Street Kids (2012), Classic Steps (2014) a Photoman! (2014). Pravidelně vystavuje v ČR i v zahraničí. 
 
Slavnostní předání 
Oficiální předání knih v dětských domovech bude 5. prosince, zpříjemní tedy dětem den, kdy nosí Mikuláš dárky. 
Prodej  
Kniha nebude k prodeji v běžné obchodní síti, lze ji pouze objednat na www.zulicnici.cz 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.