Share |

Nový Nesbø jako audiokniha. Poslechněte si ukázku

Nesbøho Macbeth v podání Václava Neužila zavede posluchače do temných zákoutí lidské mysli v pochmurných severských kulisách

Thriller norského krále detektivek Joa Nesbøho Macbeth záhy po svém vydání suverénně ovládl žebříček nejprodávanějších tištěných knih Svazu českých knihkupců a nakladatelů v beletristické kategorii. Nyní si jej milovníci světové krimi mohou vychutnat také v audio verzi. Do drsného prostředí zkorumpovaného severského města, kde zuří mocenský boj a krev musí být vykoupena krví, posluchače přenese podmanivý hlas herce Dejvického divadla Václava Neužila, jehož osobitá interpretace ještě umocňuje dramatičnost Nesbøho příběhu. Audiokniha Macbeth je dostupná na 2CD ve formátu mp3 a v digitální podobě.
 
AUDIO UKÁZKA: https://soundcloud.com/jakub-kadlec-426910026/macbeth
„Macbeth byla moje zatím nejdelší práce na audioknize. Je to pro interpreta opravdu náročná a dlouhá kniha k načtení, ale musím přiznat, že díky vlastně klasickému detektivnímu spádu, který Nesbø ovládá levou zadní, četba rychle utíká a je velmi zábavná. Slovo zábavná v sobě ovšem nese velikou dávku hořkosti, jelikož přenesení příběhu do současnosti a do beletrické podoby, kdy tedy máte na rozdíl od Shakespearových veršů možnost vidět hrdinům do jejich myslí, až palčivě přibližuje čtenáři politickou realitu a skutečné, často psychopatické důvody lidí typu Macbeth, proč vstupují do politiky a co jsou opravdu zač. Postavy Macbetha a jeho kumpánů pak drasticky připomínají celou řadu dnešních ´politiků´ v České republice i jinde. V tom spatřuji nejcennější význam knihy,” říká Václav Neužil.
 
Jo Nesbø v úspěšné novince Macbeth ukazuje, jak hra o moc, nenasytnost a temná zákoutí lidského jednání a mysli dokáží ovlivňovat a ničit životy. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnout až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu.  Jak se má dostat k tomu, na co má právo? Tak, že začne vraždit. Dá se ospravedlnit zlo a vraždy jako služba veřejnosti? Nesbøho Macbetha inspirovala hra Williama Shakespeara, kterou Nesbø vnímá jako „thriller o boji o moc, odehrávající se v pochmurných noirových kulisách i v temnotě paranoidní lidské mysli“.
Jo Nesbø (1960) se proslavil detektivními příběhy s nekonvenčním kriminalistou Harrym Holem. Svou literární dráhu odstartoval románem Netopýr, která mu přinesla obrovský úspěch. Spisovatel za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. Prozatím vyšlo jedenáct příběhů s Harrym Holem, naposledy to byl román Žízeň loni na jaře. Kromě toho vydal před deseti lety thriller Hodejegerne (Lovci hlav), jenž byl posléze zfilmován, v roce 2015 detektivní diptych Krev na sněhu a Půlnoční slunce: Krev na sněhu II a thriller Syn. Je také autorem knih pro děti, v nichž jako hlavní postava vystupuje potrhlý vynálezce doktor Proktor. Za svou tvorbu již získal řadu domácích i zahraničních literárních ocenění a jeho knihy se dočkaly překladu do desítek jazyků.
Václav Neužil (1979) je český divadelní, filmový a televizní herec, držitel Ceny Thálie, jehož popularita rok od roku roste.  Vystudoval JAMU v Brně, kde také hrál v divadle Polárka, Národním divadle Brno, Divadle 7 a půl a HaDivadle. V současné době je členem Dejvického divadla v Praze. Diváci jej znají například z filmů Anthropoid, Ztraceni v Mnichově, Bába z ledu, Tátova volha, seriálů Strážce duší, Vyprávěj, Svět pod hlavou nebo Dabing Street.
Audiokniha Jo Nesbø: Macbeth
Čte Václav Neužil
Celkový čas 17 hodin 29 minut
2x CD MP3
MC CD 399 Kč
MC download 349 Kč
Kontakty
 
Nakladatelství Práh:
www.prah.cz, www.facebook.com/nakladatelstvi.Prah, www.instagram.com/nakladatelstvi_prah
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.