Share |

Největší dětský mejdan představí poprvé kapelu Mandrage

foto: pořadatel akce

Šestý ročník největšího rodinného festivalu Kašpárkohraní otevře své pomyslné brány v pražských Letenských sadech v neděli 15. června ve 12 hodin. Na letošním „dětském mejdanu“ Kašpárkohraní se letos poprvé představí kapela Mandrage, skupina Pískomil se vrací zde pokřtí nové album nazvané Buďte první, komu se to líbí! a zpěvák Ben Cristovao vystoupí s dětským gospelovým sborem. Kapela Sto zvířat tentokrát zahraje především dětem v rytmech ska, reggae a swingu skladby ze svého alba pro děti Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách.  Organizátoři Kašpárkohraní letos pořádají rovněž věcnou sbírku pro spolek rodičů předčasně narozených dětí Nedoklubko, na místě budou vybírat oblečení velikosti do 56 a látkové pleny. Novinkou v programu je i grafitti exhibice v režii Vladimira 518 a Epose 257. Kašpárkohraní budou moderovat herci Šárka Vaculíková aJan Cina. Vstup na festival, který v neděli nabídne rodičům s dětmi program až do 19 hodin, je zdarma.
 
Divadelní programnabídne trio klaunů Squadra sua s pouliční hasičskou groteskou, pouliční divadlo Vlkoryb v režii loutkového mistra Nori Sawa, loutkové divadlo Kaká, tradiční i moderní pohádky v podání Damúzy a Divadla Mimos, areálem festivalu projdepro Kašpárkohraní charakteristický průvod obřích loutek.  Jako každý rok i letos si budou moci děti vyzkoušet různé sporty a pohybové aktivity, například fotbal s AC Sparta Praha či FK Dukla Praha, box v ringu, veslování na trenažéru, desetiboj, softball, lukostřelbu či bouldering a mnoho dalších sportů včetně tzv.bezkontaktních, jako je tchoukball, kin-ball, speedminton nebo lacros. Chybět nebude oblíbená bublinová show Václava Strassera, klání v kuličkách či stolní tenis se zrakově postiženými. Pro dětské publikum na Kašpárkohraní zahraje kapela Mandrage, jejíž členové se na malé diváky těší: „Kašpárkohraní zní samo o sobě hodně zábavně, bude tam jistě spousta dětí a ty jsou pro nás tím nejvděčnějším publikem.“ Zbrusu nové album na festivalu pokřtí kapela Pískomil se vrací. „Buďte první, komu se to líbí! je album do auta na prázdniny a pro sdílení společných chvil rodičů s dětmi,“ říká Ondřej Pečenka z Pískomila. „Chceme, aby si náš koncert na Kašpárkohraní i písničky užili všichni – děti, mámy, tátové, na věku nezáleží,“ dodává Pečenka s příslibem další dovádivé show plné zvířat, barev a kostýmů, jíž vévodí právě postavička Pískomila. Skupina Sto zvířat na festivalu zase představí svou novou desku pro malé nezbedy Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách se sympaticky „odrzlými“ texty. Na své si přijdou takémalí výtvarníci, divadelníci, šachisté či archeologové, připraveny jsou pro něspecializované tvůrčí dílny. Vlastní literárně-kreativní program pro děti chystá také nakladatelství Baobab, stánky nabídnou i nepřeberné množství deskových her.
 
Festival Kašpárkohraní, který je určený všem dětem, letos spolupracuje se spolkem Nedoklubko, který sdružuje rodiče předčasně narozených dětí, jichž každoročně přibývá. Nedoklubko propojuje svět rodičů v těžké životní situaci s odborníky a informuje veřejnost o problémech spojených s předčasnými porody. Na problematiku „dětí do dlaně“ upozorní organizátoři výstavou fotografií Dítě nedonošené nerovná se postižené zachycujících malé bojovníky od prvních chvil na světě, kdy váží třeba jen pět set gramů, až po současnost, kdy díky špičkové péči zdravotnického personálu a lásce svých rodičů vyrostly v děti, které se nikterak neliší od svých donošených vrstevníků. „Přestože počet předčasně narozených dětí během posledních let stoupá, díky vysoké úrovni péče procento těžkých postižení klesá. I u nejrizikovější skupiny nedonošených novorozenců je dnes vysoká šance na přežití a normální vývoj. Drtivá většina těchto dětí, i ty s nejmenší hmotností, dnes přežije bez celoživotního handicapu,“ říká primář pediatrického oddělení porodnice v Podolí Zbyněk Straňák. Festival Kašpárkohraní společně s Nedoklubkem vyhlašuje pro letošní ročník věcnou sbírku pro nedonošené děti, které jsou i v těchto dnech často na několik týdnů umístěné na pěti pražských neonatologických centrech v porodnicích v Podolí, Motole, Krči, na Bulovce a U Apolináře. Přímo na místo konání festivalu je možné do stánku Nedoklubka přinést bavlněné oblečení velikosti 32 až 56 (overálky, body, dupačky apod.) a látkové pleny.
 
Více na www.nedoklubko.cz
 
V rámci Kašpárkohraní probíhá každoročně také naučný program. Letos budou děti moci prověřit své znalosti v kvízech a soutěžích s vojenskou tématikou pod vedením Ministerstva obrany, naučí se základy první pomoci pod dohledem lékařů z Ústřední vojenské nemocnice nebo Českého červeného kříže, nebo si prohlédnou vojenskou sanitku. Soutěže pro děti si připraví také dobrovolní hasiči z pražského Suchdola a Nebušic.  Festival se bude konat za každého počasí.
 
Veškeré informace o festivalu na www.kasparkohrani.cz
 
- - -
 
Program Kašpárkohraní
moderují: Šárka Vaculíková a Jan Cina
 
Hudební scéna
12:00 – Pískomil se vrací
14:00 – Sto zvířat aneb „Probuďte ve vašem dítěti zvíře!“
16:00 – Ben Cristovao a dětský gospelový sbor
18:00 – Mandrage
 
Divadelní scéna
12:00 – Divadlo Mimos – Pohádka sousedská
13:00 – Průvod obřích loutek - 1. průvod (Vlkoryb, Vlkodrak, Andělé a draci)
13:00 – Damúza – Dlouhý, široký a bystrozraký
14:45 – Nori Sawa – Vlkoryb
15:30 – Divadlo Kaká – Život na drátku
16:15 – Bublinová show Václava Strassera
17:00 – Průvod obřích loutek – 2. průvod (Vlkoryb, Vlkodrak, Andělé a draci)
17:30 – Squadra Sua – Bomberos
 
Dílny:
Vladimir 518 a Epos 257
– graffiti exhibice
Obrázkový ostrov a Jupíkova kreativní dílna – pod vedením výtvarnice Lenky Procházkové
Fox gallery– divadelně hudební ochutnávka a výtvarná dílna
Nová akropolis– archeologické vykopávky
Pohádkové šachy – šachová dílna s vyráběním figurek
Kouzelné dílny Aladine – pohádková výtvarná dílna pro děti
Mozaikart– vytvoření společné mozaiky
Briliantina – navrhování prstýnků
Nakladatelství Baobab a Paseka – dětské knížky a umělecká dílnička
 
Hudba:
Pískomil se vrací –
křest nové desky „Buďte první, komu se to líbí!“ Můžete být opravdu první, kdo dá prst nahoru, pokud vás písničky naživo dostanou. Rychlé špunty s sebou, křtít se bude v divokém tempu!
Sto zvířat – Kapela představí speciální desku určenou jen pro děti „Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách“ aneb gangsta zpívánky. Proměňte se ve zvíře a zařádit si můžete ve stylu ska a reggae, starého swingu, doo-wap, latiny, ethna, rockabilly i vojenského pochodu.
Ben Cristovao – Ben Cristovao vystoupí zcela netypicky s dětským gospelovým sborem, po skončení koncertu autogramiáda.
Mandrage - Pop-rocková skupina, která Vás roztančí a rozpumpuje krev v žilách svými nejlepšími hity. Přijďte si užít jedinečnou show skupiny, která má všechny své koncerty beznadějně vyprodané.
 
Divadlo:
Průvod obřích loutek –
Mechanická monstra v nadživotní velikosti. Připojte se k jejich průvodu napříč festivalem a užijte si pohádkové nedělní odpoledne.
Nori Sawa: Vlkoryb –Režisér Nori Sawa se ve své nejnovější inscenaci vydává na nejistý terén pouličního divadla pro děti a přivádí šestimetrového vlkoryba. Třicetiminutová inscenace nově kombinuje loutkové divadlo s živým zpěvem a pohybovou akrobacií. Představení nejen pro milovníky moře, velkých loutek, dobrého zpěvu a salt mortale.
Squadra Sua: Bomberos– Rodinná pouliční groteska o hasičích. Diváci se stanou přímými účastníky oslav 120. výročí SDH (Sboru dobrovolných hasičů) Bomberos. Uvidíte ukázky z práce jedinečného hasičského sboru a snad se u toho nikdo moc nenamočí.  Účinkují: Robert Janč, Roman Horák, Lukáš Houdek
Divadlo Mimos: Pohádka sousedská aneb Byl jednou jeden domeček – Pohádkový příběh dvou sousedů s písničkami Petra Skoumala o tom, jak to vypadá, když se dva hádají a nic nemá řád. Myšlenkou představení je ukázat dětem, že i rozdílní lidé k sobě mohou najít cestu, a že je dobré respektovat druhé a zároveň zůstat sami sebou.
Damúza: Dlouhý, Široký a Bystrozraký– Klasická pohádka K. J. Erbena v provedení 4 herců, 7 marionet a 1 plicovačky. To vše kolem jednoho kulatého stolu.
Bublinová show Václava Strassera –Mýdlové, kouřové, obří a duhové bubliny. A spousta jiných triků.
 
Sport:
AC Sparta Praha– fotbal, maskot Spartakus a sparťanská fotbalová školička
FK Dukla Praha –fotbalové dovednosti, miniturnaje, soutěže o ceny
Rugby Club Tatra Smíchov – rugbyová dráha pro nácvik běhu s míčem a skládání
SK Boxing Praha –boxování s mistry republiky a nejlepšími trenéry v Praze
SK Start Praha – lukostřelba, malování na obličej a spousta dalších aktivit
TJ Tatran Střešovice –florbal s historicky nejúspěšnějším týmem v České republice
Krav-maga global –jeden z nejefektivnějších sebeobranných systémů na světě
Kung-fu factory –nahlédnutí do tajů bojových umění
Český kuličkový svaz –kuličky s mistrem světa Pavlem Zoufalým
Taneční škola Indance –předškoláci, školáci, poškoláci, dospěláci - na věku a taneční pokročilosti nezáleží. 
Cheer Academy –tanec a cheerleading pro nejmenší
Kakutogi Academy Prague –kyokushin karate s vicemistrem světa, mistrem Japonska a Evropy Janem Soukupem
Česká softballová asociace –softballové odpalovací klece
Boulder Bar –lezení namobilní stěně Balvan
Lezecká stěna Ruzyně
TJ Zora Praha Tělovýchovná jednota nevidomých a slabozrakých sportovců všech věkových kategorií, která již od roku 1977 organizuje na výkonnostní úrovni sportovní a pohybové aktivity  pro nevidomé a slabozraké sportovce. Na Kašpárkohraní bude prezentovat simulovanou zvukovou střelbu, šachy, kuželky, showdown (verze ping pongu) při hezkém počasí.
 
Bezkontaktní sporty:
Tchoukball
– míčová hra, která využívá prvků házené, volejbalu a baskické peloty (branka s pružinou). Pravidla této hry prakticky neumožňují střet hráčů, neboť zakazují jakékoliv chytání míčů při přihrávkách spoluhráčů hráčem druhého družstva, jakékoliv osobní ataky či bránění.
Kanjam – nekontaktní sportovní hra s létajícím talířem a dvěma plastovými koši, které jsou od sebe vzdáleny 15 m. Hrají proti sobě dva dvoučlenné týmy, cílem je hodit frisbee od jednoho koše a zasáhnout druhý koš. Hráč hází na koš, kde je připraven jeho spoluhráč, který může frisbee tečovat a tím ho umístit do koše. Vítězí dvojice, která první dosáhne 21 bodů.
Kin-ball – míčová hra kanadského původu. Je poměrně fyzicky náročná a přitom nevyžaduje dlouhý trénink, aby si člověk užil zábavu.Cílem hry je odehrát míč tak, aby jej tým na příjmu nechytil a míč se dotkl země. Naopak tým na příjmu musí zabránit tomu, aby se míč dotkl země.
Ultimate frisbee – kolektivní týmový sport s diskem frisbee. Hrají jej proti sobě dvě družstva o sedmi hráčích. Vítězí družstvo, které má na konci hrací doby vyšší skóre nebo dosáhne jako první stanoveného počtu bodů.
Speedminton, Lacros
 
Naučný program:
Ministerstvo obrany – prezentace projektu „Příprava občanů k obraně státu“, kvízy a soutěže s vojenskou tématikou. Ústřední vojenská nemocnice - základy první pomoci při úrazech, krvácení a zlomeninách, možnost prohlédnout si vojenskou sanitku.Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů (jehož zakladateli jsou Roman Šebrle a Robert Změlík) - výběrové disciplíny desetiboje. Armádní sportovní centrum Dukla – možnost prověřit si své dovednosti na veslařském trenažéru.
Český červený kříž– ukázka první pomoci
SDH Suchdol a Nebušice– sbory dobrovolných hasičů uvedou zábavné soutěže a jiné aktivity.
 
Hraní pro malé i velké:
Piatnik Praha
– výrobce deskových her, aneb „Kdo si hraje, nezlobí‘“
Mindok – moderní společenské hry
Geomag - kreativní magnetické stavebnice
Freestylestore.cz -  free jízda na koloběžkách
Skibi Kids – cyklistická dráha medvídka Skibiho


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.